pilates yoga trx
Pilates Stüdyomuzun 2015 Workshop Ve Etkinlik Takvimi
23 Aralık 2014
Yoga ve Migren Workshopu
Yoga Ve Migren Workshopumuz Harika Geçti
20 Ocak 2015
Hepsini göster
Air Pilates Nedir?

Air Pilates Bağdat CaddesiMerhaba,

Air Pilates bu yıl stüdyomuzda başlayacak olan yeni egzersiz uygulamasının adıdır. Aslına bakarsanız dünya üzerinde yeni bir akım olan ve yaygınlaşmaya başlayan bu uygulamalar, insanların kendi vücut ağırlıklarını kullanarak kaslarını çalıştırmaları için dizayn edilen egzersiz keşiflerinden biridir yalnızca. Air Pilates gibi pek çok yeni akım var aslında. Antigravity yoga, aerial yoga, yoga fly, bodyflying pilates,  gibi isimler bunlardan birkaç tanesi sadece. Kullanılan malzemelere  ve uygulama farklılıklarına göre birbirlerinden ayrıldıkları noktalar olsa da, hepsinin ortak noktaları hemen hemen aynıdır, yerçekimini kullanmak…

Yerçekiminin hareketlilik ve postür kalitesine olan etkileri çok önemlidir. Yerçekimi, hareketsiz bir insanın bedenini zamanla; Deforme olmuş eklemler, omur araları daralmış veya eğrilmeye yüz tutmuş bir omurga ve kaslarda bölgesel sarkmalar gibi problemlerle kötü bir görünüme sokmaya, sağlıksızlaştırmaya başlayabilir. Ancak yine aynı yerçekiminin gücüyle birlikte kullanılan bazı egzersizlerin, ters duruşların, denge hareketlerinin omurga sağlığı için oldukça önemli rolü de olabilir.Yerçekiminin etkilerini lehimize çevirebilirsek ve hareketsiz bir yaşam tarzıyla ona teslim olmazsak bedenimiz zarar yerine fayda görmeye başlayacaktır.

Ayrıca Air Pilates ve benzeri uygulamaların kuvvet, denge, esneklik gibi mühim konularda da vücuda oldukça önemli katkıları vardır. Bunun için akrobatik sayılabilecek bir takım hareketler de kullanılabilmektedir. Paraşüt kumaşından yapılmış malzememiz ile yerçekimine meydan okurken aynı zamanda pilates tekniklerinin bizlere sağladığı avantajları ve vücut kontrolünü de işin içine katarız. Dersler esnasında rutin egzersiz hareketlerine alternatif olacak şekilde, eğlenceli, neşeli saatler geçirmeniz de hedeflenir. Alışılmış egzersiz biçimlerinin aksine Air Pilates yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak ve içinizdeki çocuğu da beraberinizde derslerimize getirmiş olacaksınız. Zaman zaman hamak bölümünde sallanırken, zaman zaman baş aşağı ters duruşlar ile kan dolaşımınızı arttırarak bedensel olarak şifalanmayı da amaçlayacağız.

Air PilatesTüm bu keyifli yanlarının yanısıra Air Pilates derslerimizle ilgili belirtmemiz gereken önemli bir noktayı da unutmayalım;  Bu dersler, hamilelik, yüksek tansiyon, kalp ve damar rahatsızlıkları, şeker, önemli bel ve boyun ameliyatları geçirmiş olan veya ciddi herniasyon rahatsızlığı (fıtık) olan kişiler ve 50 yaş üstü insanlar için uygun değildir. Hayatında hiç egzersiz yapmamış ve vücut farkındalığına henüz erişmemiş kişilere de, öncesinde Pilates veya Yoga derslerimize katılarak bir süre beden kontrolüne ve belirli bir seviyeye gelmelerini öneriyoruz. Zira yerçekiminin etkisi ve bazı pozisyonlar, bu kişiler için sakatlanma riski oluşturabilmektedir.

Stüdyomuzda Air Pilates‘in ardından Yoga Fly derslerimizle de hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Adlarından da anlaşıldığı üzere, biri pilates prensiplerinin ağır bastığı, diğeri ise yoga uygulamaları ve duruşlarının ağırlıkta olduğu derslerdir. Ortak noktaları ise yine yerçekimine karşı çalışıyor olmamızdır. İlk olarak workshoplar halinde başlatacağımız derslerimizin ardından bir süre sonra, sabit ders günleri ve saatleri de oluşturmayı hedefliyoruz. Uygulamalarımız için çok yakın bir zamanda tarih bilgileri de yayınlayacağız ve sizleri haberdar edeceğiz.

Herkese iyi haftalar dilerim

Hayata ve kendinize Focus’lanın

Şirvan Denizci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir