Air Pilates Nedir?

Air Pilates, dünya üzerinde aerial pilates, aerial yoga, antigravity fitness, yoga fly, aerial silk, bodyfly pilates, antigravity pilates gibi pek çok örnekleri bulunan egzersiz sistemlerinin bir benzeridir. Bu egzersiz sistemlerinin birbirine benzer yönleri olduğu gibi birbirlerinden ayrıldıkları noktalar da vardır.

Focus Studio’nun kurucusu, eğitmen eğitimcisi Şirvan Denizci, klasik bale, modern dans, yoga,Gyrokinesis ve pilates eğitmenliği geçmişi ve bu alanlardaki tecrübelerini birleştirerek oluşturduğu Air Pilates sistemi, kişiye yerçekimsiz bir ortam sağlayarak egzersiz yaptırılabilmesinin yanı sıra, bazı hareketler için destekleyici unsur oluşturan duruşlara da sahip bir sistemdir. İsminden de anlaşılabilieceği üzere pilates hareketleri üzerinden şekillendirilmiş bir uygulamadır.

Bahsettiğimiz aerial pilates, antigravity pilates, aerial silk, yoga fly gibi sistemlerin, kullanılan aparatlardan, uygulanan hareketlere kadar, benzer veya farklı yönleri bulunmaktadır. Kimi tekniklerde sadece ipek veya farklı kumaş türlerinden oluşan, aparatlar kullanılır ve kişiler kumaşlara düğümler atarak ve bedenlerini bu kumaşlarqa dolayarak hareket ederler (aerial silk gibi). Kimi sistemlerde ise yine o egzersizlere uygun kumaştan yapılmış sade hamaklar kullanılabilmektedir (aerial pilates, antigravitypilates gibi).

Kimi uygulamalar yoga ve benzeri egzersizlere yakınlığıyla bilinir (yoga fly, aerial yoga gibi). Kimileri ise fitness ve benzeri tekniklerle harmanlarak uygulanır (antigravity fitness gibi).

Hepsinin ortak noktası noktası, yerçekimine karşı egzersiz yapılıyor olması ve kişiye eğlenceli, alışılmışın dışında bir egzersiz olanağı sunmalarıdır.

Air Pilates derslerimizde kullanılan aparat, paraşüt kumaşından yapılmış bir hamak ve 6 adet el tutamağından oluşur. Ders tekniğimiz Pilates prensiplerini içeren bir zemin üzerinde hazırlanmıştır.

Derslerimiz sırasında üyelerimiz için pilates chair aletleri ve mat pilates egzersizleri ile de güçlendirici ve takviye bir program uygulanmaktadır. Bu tarz bir çalışmaya katılmak isteyen kişilerin kendilerine en yakın olan egzersiz türünü araştırarak o şekilde seçim yapmaları önerilir.

Kimler Yapabilir?

Air Pilates dersleri, Vertigo, Yüksek Tansiyon, Göz Tansiyonu, ağır derecede Reflü gibi sorunlar yaşayan kişilerle ve 50 yaş üstü katılımcılarla sınırlı şekilde uygulanmalıdır. Bu ve benzeri rahatsızlıkları olan kişilerin doktor onayı olmaksızın Air Pilates ve diğer egzersiz türlerine katılmaları sakıncalar doğurabilir.

Air Pilates Salt Akrobasi İçeren Bir Egzersiz midir?

Air Pilates zannedildiği gibi yalnızca akrobasik pozisyonlar, ters duruşlar, takla ve sallanmalar içeren bir sistem değildir. Günümüzde sosyal medyanın bu konudaki yanıltıcı rolü oldukça büyüktür. Oradan oraya sallanan, asılan, baş aşağı pozisyonlarda fotoğraflar çektiren pek çok sosyal medya kullanıcısı tarafından bu tarz dersler sadece bu hareketleri yapabilen kişilerin (dansçılar, sporcular vb.)katılabileceği derslermiş gibi görünmektedir. Bu da bazı üyeleri yıldırabilmekte veya ürkütebilmektedir.

Her ne kadar biz eğitmenlerin de web sitelerimizde veya ders tanıtımlarımızda kullandığımız poz ve duruşlarımız ileri seviye hareketlerden oluşsa da üyelerimizle ilk etapta yapacağımız çalışmalar çok daha farklı ve hazırlayıcı şekilde olacakır.

Aletli Pilates derslerimize veya mat pilates derslerimize katılan üyelerimizin de çok iyi bildiği gibi; Nasıl pilatese yeni başlayan bir kişiye birden bire Cadillac pilates aleti üzerinde ters duruşlar veya zorlayıcı ağırlıkta yaylar kullanılan hareketler verilmeyip, step step ilerleniyorsa. Ya da mat pilates derslerinde kişi yeterince güçlenmeden ilk günden büyük toplarla veya ağır seviyede lastiklerle ders yaptırılmıyorsa, belli aşamalardan geçtikten sonra bu seviyelere geliniyorsa, Air Pilates dersleri de kişilerin gelişimine ve kuvvetlenmesine göre günden güne ilerleyecek şekilde hazırlanmıştır.

Kişi derslerde ilerledikçe elbette ilk zamanlara göre daha komplike ve zorlayıcı hareketler yapabilmeye başlayacaktır ancak bu duruma gelene kadar Air Pilates aparatı üyeye destek olacak şekilde, bazı duruşlar için tamamlayıcı unsur olarak kullanılacaktır. Ters duruşların beden için şifası ve nasıl yapılacağı kişiye çok net bir şekilde anlatılmadan ve öğretilmeden uygulamaya geçilmez.

Aynı kurallar aerial yoga, antigravity fitness, aerial silk, aerial pilates gibi diğer sistemler içinde geçerlidir.

Air Pilates ve diğer branşlarda verdiği eğitmenlik eğitimlerinde de bu bilgi birikimi fazlasıyla hissedilen Şirvan Hoca "Air Pilates" adı altında Türkiye'de eğitim veren tek eğitmendir.

Focus Studio bünyesinde maksimum 4 kişilik gruplar halinde uygulanan Air Pilates & Chair ve Mat Pilates dersleri ile üyeleriyle keyifli çalışmalar yapmaya da devam etmektedir.