Bankacılar, Doktorlar, Kuaförler, Sanatçılar, Sporcular!!! Herkes Pilates Yapıyor !!!

Matwork Pilates Dersleri mi ? Çok Sakıncalı ?!?!!
01 Ağustos 2013
Focus Eğitmenlerinden Komik Hundred Show
02 Eylül 2013
Hepsini göster

Bankacılar, Doktorlar, Kuaförler, Sanatçılar, Sporcular!!! Herkes Pilates Yapıyor !!!

Merhaba Focus Studio üyelerimiz ve blog takipçilerimiz,

Herzaman üyelerimize söylediğim bir şey var; Eğer düzenli pilates yapıyorsanız, normal hayatınızda neyle uğraşıyorsanız uğraşın, hangi meslek grubundan olursanız olun, hangi hobiyle ilgileniyorsanız ilgilenin hiç farketmez. Her ne yapıyorsanız, pilates sayesinde onu çok daha iyi yapmaya başlarsınız.

Hepimiz için çok önemli bir konu var ki o da, mesleğimizin ve çalışma şartlarımızın postürümüz ile ilgili son derece belirleyici bir etkisi olduğudur. Vücudumuzun duruşu ve onu kullanma şeklimizle birlikte postürümüz; Hayatımızı idame ettirmek için yaptığımız mesleğimizin belirlediği saatler ve şartlarla birlikte çoğu zaman doğal yaradılış özelliklerimizden sapmaya, yeni bir form almaya başlayabilmektedir.

Eğer günün en az altı ila sekiz saatini oturarak, ayakta veya sürekli aynı hareketleri tekrarlayarak geçiriyorsak bu durum bedenimizi hareket ettirme biçimimizi, onu doğru şekilde kullanma kapasitemizi doğrudan etkileyecektir. Örneğin; Günün büyük bir kısmını masa başında geçiren bankacı, yazılımcı, sekreter vs. gibi meslek gruplarına mensupsanız ya da uzun süreli ayakta kalmayı gerektiren bir mesleğiniz varsa örneğin,pazarlamacı-satışçı, garson, cerrah, kuaför vs. iseniz söz konusu durumlardan müzdarip olacaksınızdır. Yine çok sık rastladığımız bir örnekten yola çıkarsak, diş hekimleri gibi omurganızı hep aynı yöne doğru eğri bir şekilde konumlandırarak uzun saatler çalışmak zorundaysanız, öyle veya böyle sağlıklı postürünüzü kaybetmeye ve bedeninizin ağrılarla-kramplarla karşı karşıya kaldığı problemli durumlara açık olmaya başlarsınız. Uzun vadede bel-boyun-bacak-sırt ağrıları, dolaşım problemleri, postür bozuklukları, eklem ve kas problemleri, sinir sıkışmaları, hareketsizliğe bağlı metabolizma ile ilgili sorunlar yaşamanız neredeyse kaçınılmazdır.

Bu tür meslekleri olan kişilerin belirli bir süre pilates yaptıktan sonra, core bölgelerinde kuvvetlenme, direnç artışı, mesleklerini icra ettikleri sırada eskisine göre çok daha uzun süre verimli çalışabildikleri ve bunlara bağlı olarak da günlük hayatlarında da ağrılarından kurtularak daha kaliteli bir yaşam sürdüklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tüm bu saydıklarımızla ilgili olarak bizimle pilates yapan farklı meslek gruplarına mesup kişilerden aldığımız feedbackler hep, her ne yapıyorlarsa onu çok daha dayanıklı, verimli ve günlük hayatlarını kötü şekilde etkilemeden yapabilmeye başladıkları yönünde oluyor. Bize göre bu, pilatesin kazanımları arasında en önemli olan unsurdur.

Focus Studio olarak uzun zamandır tüm bu farklı mesleklere mensup kişilerle çalışmamızın yanısıra, sporcular, bale sanatçıları, tiyatro sanatçıları ve  ses sanatçılarıyla da sürekli bir aradayız. Onlarında mesleki olarak yaşadıkları bir takım avantaj ve dezavantajlar var tabi ki. Uzun süren yoğun antrenmanlar, yarışma hazırlıkları, sahne provaları, tv çekimleri vs. gibi hayatlarının büyük kısmını kaplayan mesleki zorunlulukları, onları da zaman zaman zor durumda bırakabiliyor. Performanslarında düşüşe, bedensel ağrılara ya da yorgunluğa sebep olabilecek sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Örneğin; Tiyatro ve ses sanatçılarının egzersizler sırasında özellikle doğru şekilde nefes kullanma ve bunu günlük hayatlarına, sahne hayatlarına taşımaları bir süre sonra pilatesin olumlu etkilerini daha fazla hissetmelerini sağlıyor. Daha dayanıklı olduklarını ve uzun süren provalar esnasında daha fazla ayakta kalabildiklerini, sahne üzerinde bedenlerini daha verimli kullanabilmeleri gibi açılardan çok fayda gördüklerini farkediyorlar.

Dançılar ve sporcular ise kendi yoğun antrenman programlarına ek olarak bu egzersizleri hayatlarına kattıklarında preformanslarının bariz bir şekilde arttığını gözlemlemeye başlıyorlar.

(Tabi dansçılar, sporcular gibi meslek gruplarına dahil olan kişiler hali hazırda bedenlerini kullanarak mesleklerini sürdürdükleri için pilatesin onlar üzerindeki performans artışı, kuvvetlenme gibi etkileri diğer saydığımız meslek gruplarından insanlara göre biraz daha çabuk farkedilir ve daha hızlı göze çarpar oluyor. Daha rahat gözlemlenebiliyor.)

Bu yüzden bu yazdıklarımın ışığında bir kaç video paylaşmak istiyorum sizlerle bu hafta. İlginizi çekeceğini düşünüyorum… Ardından da dilerseniz yazının sonuna eklemiş olduğum linklere tıklayarak, bizimle birlikte bu zamana kadar pilates yapmış olan farklı meslek gruplarından üyelerimizle yapmış olduğumuz eski  röportajlarımızı da okuyabilirsiniz.

Yazımın sonunda gönül rahatlığıyla tekrar etmek istiyorum ki “Günlük hayatınızda her ne yapıyorsanız yapın, pilatesle birlikte çok daha iyi ve rahat yapacağınızdan emin olabilirsiniz” :)

 

BALE SANATÇILARI VE PİLATES EGZERSİZLERİ

VİDEO KAYNAK;   www.artformstudio.com

 

BASKETBOLCULAR VE PİLATES

VİDEO KAYNAK; http://www.DreAllDay.com

 

SEMPATİK OPERA SANATÇISINDAN MİNİ BİR KONSER VE KENDİ PİLATES EĞİTMENİ İLE SOHBETİ :)))

VİDEO KAYNAK; http://www.youtube.com/user/Bevslifestylepilates

 

RUGBY TAKIMI PİLATES DERSİNDE

VİDEO KAYNAK; www.pilates4sport.com

 

GOLF VE PİLATES

VİDEO KAYNAK;  www.merrithew.com/store

 

FOCUS STUDİO’NUN PİLATES VE MESLEKLER KONULU ESKİ RÖPORTAJLARINI OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ YAZILARA TIKLAMANIZ YETERLİDİR.

KAYA TIRMANICILARINDAN OLUŞAN GRUBUMUZLA PİLATES DERSLERİMİZDEN FOTOĞRAFLAR

FOCUS ÜYESİ, DEVLET OPERA VE BALESİ SANATÇISI ECE VURAL ERTÜRK İLE RÖPORTAJ

FOCUS ÜYESİ, YÜKSEK İRTİFA DAĞCISI VOLKAN ÇAKIR İLE RÖPORTAJ

FOCUS ÜYESİ, SEMPATİK VE BAŞARILI OYUNCU İLE RÖPORTAJ

FOCUS ÜYESİ, AVRUPA 8. Sİ YELKEN SPORCUSUYLA RÖPORTAJ

 

HAYATA VE KENDİNİZE FOCUS’LANIN :)

Şirvan Denizci

 

YASAL UYARI: Bu sitede kullanılan yazılı ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması yasaktır.
İzinsiz kullanımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına istinaden suç duyurusunda bulunulacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir