Butik Pilates Stüdyoları ve Spor Salonları

Bağdat Caddesi TRX
TRX TRAİNİNG WORKSHOPUMUZDAN KESİTLER
24 Kasım 2014
Bebekler ve Pilates
Güzel Bebekler Hoşgeldiniz
10 Aralık 2014
Hepsini göster

Butik Pilates Stüdyoları ve Spor Salonları

Bağdat Caddesi Pilates

Merhaba,

Bu hafta bana genelde çok sorulan sorulardan birine dair biraz birşeyler yazmak istedim. Genelde büyük spor salonlarında pilates yapmak ile butik stüdyolarda yapmak arasında kararsız kalan ve bununla ilgili detaylı bilgi almak isteyenler oluyor. Tercihler ise bazen maliyet, bazen ise güvenli egzersiz yapmakla ilgili olarak değişkenlik gösterebiliyor. Çok eski bir tarihte (henüz pilates eğitmenliği yapmadan önce, dansı ilk bıraktığım zamanlar) epeyce ünlü bir spor salonuna üye olmuşluğum var. Açıkçası oldukça disiplinli bir üyeydim :) Oldukça fazla vakit geçirirdim orada.

Pilates eğitmeni olduktan sonra da bir dönem bir spor salonunda eğitmenlik deneyimim de oldu. Evet butik egzersiz stüdyoları salonlarla oldukça farklı. Gerek egzersiz saatleri, gerek eğitmen üye ilişkisi gerekse maddi bir takım farklılıklar söz konusu.

Bana gelen soruların en başında şu geliyor; “Spor salonu çok daha mantıklı çünkü senelik üyelik ödüyorum herşeyden yararlanma imkanım var -grup dersleri, fitness aletleri, havuz, cafe vs.- ama iki ay gidip sonra bırakıyorum. Derslere devam etmiyorum. Üyeliğim yanıyor ayrıca hiç bir şekilde spor da yapmıyorum, boşuboşuna kaç kere üye oldum, bu neden olabilir?”

Bazı insanlar ise şöyle diyorlar; “Daha önce spor salonuna kaç kez üye oldum gitmedim, ama sizinle pilates yapmaya başladığımdan beri 3 sene geçti hala bırakmadım. Orada herşeyden yararlanılabiliyor ama iki kere gidip bırakıyorum, sizinle sadece pilatese geliyorum ama kaç sene oldu hala bıkmadım, ayırca orada bir kaç kez pilates derslerine de katılmıştım asla sizinki gibi değildi, burada çok farklı”

Aslında tüm bu yorumlar ve sorular için verilecek tek bir cevap var; Bence kişi zaman içinde deneyerek kendisine uygun tarz egzersizi buluyor ve sonunda kendi için en verimli olanına devam ediyori hepsi bu. Bazı insanlar spor salonlarının atmosferini daha çok severler, ama bazı insanlar için egzersiz çok daha butik bir havada gerçekleştiğinde keyifli ve verimli hale gelir. Burada en önemli şey yine kişinin kendi tercihidir aslında. Butik stüdyolarda, büyük salonlara oranla daha bir aile havası vardır. Eğitmen sayısı ve üye sayısı azdır, derslerde eğitmenin ilgisi daha az kişiye bölünür. Tüm bu etkenler bazı insanlar için daha çekicidir.

Aslında dünyanın pek çok ülkesinde pilates ve yoga gibi uygulamalar hep butik stüdyolarda uygulanmaya başlanmıştır. Spesifik olarak bir, iki tane egzersiz sistemi baz alınır ve onlar üzerine yoğunlaşılır (örneğin pilates ve yoga veya trx ve pilates gibi). Eğitmenler de üyeler de fazla bölünmezler ve ihtiyaca yönelik, tercihe yönelik programlar uygulanır. Ancak bu spor salonlarının tercih edilmediği anlamına gelmemelidir. Kardio egzersizlere, ağırlık kaldırma, fitness ve benzeri egzersizlere daha çok yönelmek isteyen kişilere uygun derslerle hizmet veren çok donanımlı salonlar da günümüzde hala dünyanın her yerinde rağbet görmektedir.

Spor salonlarında da pilates ve yoga gibi dersler uygulanır. Ancak bu dersler spor salonlarında sayıca fazla gruplarla yapıldığından, dersin  havası  butik stüdyolardaki pilates derslerine oranla biraz farklıdır. Daha hızlı ve farklı egzersiz sistemleriye mix halde pilates dersi verilebilmektedir. (Bir de 30-40 kişilik gruplarda kişi kendini güvende hissetmeyebiliyor, çünkü daha önce de bahsettiğim gibi eğitmenin ilgisi çok kişiye bölünebiliyor) Bu da daha önceden genelde butik stüdyolarda ders almış, sistemin orjinal halini kavramış ve bu şekilde egzersiz yapmaktan mutlu olan egzersiz severlerin hoşuna gitmeyebilir.

Kısaca toparlarsak, her zaman dediğim gibi en önemlisi kişilerin tercihlerinin farkına iyi varmaları ve kendileri için uygun egzersizi, mekanı ve eğitmeni araştırırken kendilerine zaman vermeleri en başlıca önerimizdir. Çünkü bir dönem salonda yapmış olduğunuz bir pilates dersiyle karar verirseniz, bu sizin pilatesten hoşlanmamanıza sebep olabilir ve eğer araştırmazsanız daha farklı bir tarzın sizin hoşunuza gidip gitmeyeceğini de hiç bir zaman bilemeyebilirsiniz. Ya da tam tersi butik hizmet verilen bir yer size hitap etmiyorsa daha geniş kapsamlı bir arayışa da girebilirsiniz.

Umarım biraz merakınızı giderebilmişimdir.

Herkese iyi bir hafta dilerim,

Hayata ve kendinize Focus’lanın

Şirvan Denizci

3 Comments

 1. Cansu Demir dedi ki:

  Yazınız için teşekkürler günümüzde obezite çok fazlalaşmaya başladı insanlar spor yapmayı gitgide bırakıyorlar.Çok bilgilendirici güzel bir yazı olmuş annem ile birlikte okuduk bizde düzenli spor yapmaya başlacağız inşallah :)

 2. Deniz Petek Sarıgöllü dedi ki:

  Hiç spor salonuna üye olup gitmedim ama sizinle çalıştığım için farkındalığın farkındayım.Ne yazık ki şu sıralar ağrılar,tembellik v.s. sebeplerle bir türlü gelemiyorum.Sizleri çok özledim.Görüşmek üzere sevgiler.

  • sirvan dedi ki:

   Biz de sizi çok özledik Petek Hanım. Çok teşekkür ederiz güzel yorumunuz için. Ne zaman isterseniz tekrar bekleriz. Sevgiler, saygılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir