Pilates Reformer
22 Kasım 2011
Focus Studio Açılış Partimizi Yaptık
24 Kasım 2011
Hepsini göster

Doğru Nefes

Doğru nefes kullanımı Pilates ve diğer pek çok egzersiz türü  için son derece önemli ve vazgeçilmez bir unsurdur. Nefes ve egzersiz ilişkisi başta kaslara oksijen dağılımı ve kalbin zorlanmadan çalışması için büyük önem taşımaktadır. Egzersiz sırasında asla nefes tutulmamalı ya da yanlış şekilde kullanılmamalıdır. Pilates yaparken burundan derin nefes alıp, ağızdan vererek tüm nefes boşaltılarak hareket edilmelidir. Bunu yaparken kesik kesik değil akıcı ve düzenli bir ritim ile nefes alıp verilmesi  sağlıklı olacaktır. Pilates seanslarında önerdiğimiz nefes  biçimi; dirence karsı nefes tutmaktan kaçınmaktır. Daha net şekilde ifade etmek gerekirse, kasların zorlandığı esnada nefes vermek ve akciğerleri boşaltmak özellikle önem taşır.

Pilates egzersizlerinde doğru nefes kullanımı, hareketleri doğru tempo ile yapabilmek gibi bir fayda da sağlamaktadır. Nefes alış-veriş tempomuz dingin ve sakin bir şekilde ayarlandığında, en zor hareketleri bile kontrollü bir şekilde yapabilmeyi ve Pilates yaptığımız seans süresini verimli bir halde geçirme lüksünü de beraberinde getirir. Egzersizlerin hakkını vererek yapmanın en etkili yollarından biri nefes kullanımıdır. Odaklanmayı kolaylaştırır  ve aynı zamanda yaptığımız egzersizin hissettirdiği ağrı ve zorlanma hissine karşı  tahammül sağlar. Doğru nefes kullanmadan yapılan Pilates egzersizlerinden alınan sonuç neredeyse yarı yarıya düşecektir. Bazı durumlarda insanlar günlük yaşamlarında stres ve benzeri faktörler sebebiyle edindikleri yanlış nefes alıp verme ya da nefes tutma alışkanlıklarını Pilates egzersizleri esnasında da tekrar ederler. Örneğin; öfkelendiğinde kesik kesik nefes alıp veren ya da nefes tutan kişiler – ki bu bir çoğumuzun yaptığı bir şeydir- egzersiz esnasında da zorlandıklarında vücutları  aynı tepkiyi verebilmektedir. Buna omuz ve boyun kaslarının gereksiz kasılmaları  vs. gibi  benzer tepkileri de eklediğimizde yapılan egzersiz verimsiz bir hal almaya  hatta faydadan çok  zarar vermeye başlayacaktır. Bu gibi sebeplerden dolayı Pilates eğitmeninin egzersize başladıkları ilk günden itibaren üyelerine  nefes alış-veriş şekli  ve temposuyla ilgili tüm detayları anlatması ve doğru nefes alışkanlığı oturtması çok önemlidir.

Hepinize iyi haftalar
Hayata ve kendinize Focus’lanın…

Şirvan Denizci

YASAL UYARI: Bu sitede kullanılan yazılı ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması yasaktır.
İzinsiz kullanımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına istinaden suç duyurusunda bulunulacaktır.

3 Comments

 1. Emine dedi ki:

  Hamilelikten sonra 1,5 yıl çektiğim bel ağrılarım, şirvan hoca ve belkıs hocanın pilates yaparkenki titiz yaklaşımları sayesinde düzeldi. Çok zevkli ve faydalı bir spor dalı. İyi ki varsınız..

 2. gül dedi ki:

  Şirvancım ne diyebilirim tek kelime ile işini layikiyle yerine getiren ender insanlardan birisin.
  Seni tanımaktan dolayı cok mutluyum.
  Bundan sonra sen nereye ben oraya
  Canım hocam benim:))

 3. LEYLA BAHTİYAR dedi ki:

  22 yıl boyunca çeşitli spor salonlarında spor yaptım… Son 2 yıldır nefesimi doğru kullanabiliyor ve boyun kaslarımı zorlamadan çalışabiliyorum… Tüm titizliği ve dikkati ile bunu başaran Şirvan Hoca’ma teşekkürü bir borç bilirim:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir