Düzenli Egzersiz Yapan Kişi Nasıl Beslenmeli

Aletli Pilates Özel Ders Kampanyasında Son Dört Gün
27 Aralık 2011
Nurdan Torun’un Yeni Albümü
16 Ocak 2012
Hepsini göster

Düzenli Egzersiz Yapan Kişi Nasıl Beslenmeli

Focus Studio‘dan herkese merhaba,

-Uzman Diyetisyen Hülya Çağatay,yeni yılın ilk haftasında pilates blogumuzda, üyelerimizin en çok merak ettikleri konulardan birine daha açıklık getiriyor-

Düzenli Egzersiz Yapan Kişi Nasıl Beslenmeli

Düzenli egzersiz yapan kişilerin beslenme örüntüsü dengeli olduğu kadar protein açısından doğru içerikte olmalıdır. Sağlıklı bir kişinin günlük ortalama 4-6 köfte büyüklüğünde et-tavuk yada balık tüketmesi gerekir, bu tüketimden yoksun bir beslenme düzeninde diyetin günlük protein miktarı düşer ve uzun dönemde kas kaybına neden olabilir.

Elbette proteini az almak kadar çok almakta vücuda zarar verebilmektedir. Yüksek proteinli sürekli beslenme böbreklerinizde yorulmaya ve ürik asit değerinin artışıyla uzun dönemde gut adı verilen hastalığa bile neden olabilir. Burada önemli olan egzersiz yaparken mutlaka danışmak ve dengeli örüntüde beslenmektir. Ek olarak protein takviyesi almak gibi bir planınız varsa mutlaka diyetisyeninize danışınız.
Hep doğru bilinen ama aslında çok yanlış olan bir diğer bilgi ise yağın kasa dönüşmesi ibaresidir. Yağ molekül olarak kasa dönüşemez, ancak egzersiz yaparken doğru program tercih edilirse, yağ yakımı gerçekleşir ve bu yakım esnasında kas kaybı engellenebilir. Kas kaybı olmadığı sürece yağ azalır, kilonuz aynı kalıyorsa muhtemelen vücudunuz ya ekstra kas yapıyordur veya olması gereken sıvıyı artırıyor yerine koyuyordur.  Bu noktada yine aynı şey gündeme geliyor ki yağ yakarken de beslenmenizdeki içerik büyük önem taşır. Düşük yağ içeren diyetlerde kilo verimi daha dengeli ve yağdan olur, elbette karbonhidrat alımına dikkat etmek koşulu ile çünkü karbonhidratlar yani yediğiniz börekler, makarnalar, ekmekler, tatlılar, şekerli tüm besinlerin fazlası da vücutta yağ olarak depolanır.

Egzersiz öncesinde yemek yediğiniz saat önemlidir, en az 1 saat önce yemiş olmalısınız, çünkü hemen öncesinde yemek yemek performansı olumsuz yönde etkileyebilir. Spor sonrasında ise yemek saatinizde mutlaka protein içerikli hafif bir şeyler tüketin. Örneğin spor öncesi tost ve taze sıkılmış meyve suyu, spor sonrası tavuklu veya biftekli salata olarak tercih edilebilir.

2012 de daha sağlıklı daha fit olmanız dileğiyle…

Dyt. Hülya ÇAĞATAY
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir