Dünyanın En İyi Egzersizi Hangisidir?
30 Nisan 2012
Alper Sunaçoğlu
14 Mayıs 2012
Hepsini göster

“Herkese merhaba, bu haftadan itibaren pilates blogumuzda Dr. Beyhan Arıkan’ın tavsiyelerini ve çeşitli konularda bilgilendirmeler yapacağı yazılarını yayımlamaya başlayacağız. Dönem dönem bizleri sağlık ve güzellik ile ilgili pek çok merak edilen konuda  aydınlatacak olan Beyhan Hanım’ın Focus Studio‘ya özel hazırladığı yazılarını ilgiyle takip edeceğinizi düşünüyoruz.”

 

Yaz mevsiminin gelmekte olduğu şu günlerde, birçoğumuz kışın aldığımız fazla kilolardan kurtulmak için spora başladık. Egzersizin fazla kilolarımızdan kurtulmada, ve metabolizmamızı hızlandırmadaki olumlu etkilerini artık hepimiz biliyoruz. Egzersiz kalp ve akciğer sağlığımızı korumada da çok önemli.  Ama egzersizin çok bilmediğimiz bir yararı daha var. Düzenli spor cilt sağlığının da anahtarlarından biri. Spor yaptığımızda kan dolaşımımızın düzenlenmesini sağlarız. Böylece pek çok organımız gibi cildimizde de kan dolaşımı hızlanır.

Vücudumuzun tüm hücreleri gibi cilt hücrelerimize de oksijen ve besin maddeleri kan dolaşımı ile ulaşır. Egzersizle birlikte kan dolaşımının artması cilt hücrelerinin beslenmesini ve canlılığını arttırır.  Kan dolaşımının bir diğer görevi de serbest radikaller gibi hücre metabolizma artıklarını uzaklaştırmaktır. Serbest radikallerin uzaklaştırılması cilt hücrelerinin daha sağlıklı ve genç kalmasını sağlar.

Egzersizin yararlarından biri de stres düzeyimizin azalmasıdır. Stresimizin azalması, stres ile artan bazı cilt hastalıklarını  olumlu etkiler.  Örneğin akne ve egzema gibi cilt hastalıkları stres düzeyimizin azalmasından olumlu etkilenir.

Yalnız açık havada spor yapıldığında güneş ışınlarının cildimize olumsuz etkileri olabileceğini aklımızdan çıkarmayalım. Güneş ışınları cilt kanseri riskini arttırır ve cildin yaşlanmasını da hızlandırır. Neyseki güneş ışınlarının bu olumsuz etkilerinden güneş kremleri kullanarak korunabiliriz. Terlemenin güneş kremlerinin etkinliğini azalttığını aklımızda tutarak, sadece güneş koruyuculara güvenmeyelim. Şapka ve vücudumuzu mümkün olduğunca koruyacak kıyafetler giyelim.

Sporun günlük aktivitelerinizin bir parçası olduğu sağlıklı bir yaşam diliyorum.

 

Dr.Beyhan Arıkan

Natura Sağlık Polikliniği

www.naturalazer.com

216 3853682

 

YASAL UYARI: Bu sitede kullanılan yazılı ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması yasaktır.
İzinsiz kullanımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına istinaden suç duyurusunda bulunulacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir