Geçmişten Günümüze Pilates

Focus Studio’da Yoga Derslerimiz Başlıyor
19 Mart 2012
Düğün Hazırlığında Olanlara Öneriler
20 Mart 2012
Hepsini göster

Geçmişten Günümüze Pilates

MerhabJoseph Pilates Reformera,

Biliyor musunuz,  her ne kadar artık çok yaygın gibi görünse de Pilatesin popüler oluşu ülkemiz için hala oldukça yeni bir durum aslında. Yaklaşık 4-5 senedir sıklıkla rağbet gören ve meraklılarının ilgisini çeken pilates,aslında ülkemizde ilk olarak 10-12  yıl önce uygulanmaya başlamış bir egzersiz olmasına rağmen, bir çok kişi pilatesin sadece toplarla yapılan bir egzersiz olduğunu düşünüyordu. Hatta çok değil,bundan sadece iki üç yıl öncesine kadar reformer aletiyle yapılan derslerden haberdar olmayan pek çok kişi olduğunu bile rahatlıkla söyleyebiliriz.  2000’li yılların ortalarında  büyük spor salonlarında bile bu alete çok sık rastlayamıyorduk.  Halbuki Joseph Pilates’in bu aleti tasarlaması ve onunla dersler vermesinin  aslında çok da eski bir geçmişi var.

Sizleri bu hafta, günümüzde bu denli popüler olan pilatesle ilgili zaman yolculuğuna davet ediyoruz  ve  derslerde size sık sık bahsettiğimiz bu konuyla ilgili görseller paylaşmak istiyoruz. Ülkemizde insanların 4-5 senedir yoğun şekilde uyguladığı ve haberdar olduğu  bu egzersiz, çok eski zamanlarda nasıl yapılıyormuş sizler de izleyin istedik.

Sizlerle derslerde pilatesin aslında 100 yıllık bir geçmişe sahip olduğundan tutun da yaratıcısı Joseph Pilates‘in 1930 ve 1940’lı yıllarda çekilmiş videolarından,fotoğraflarından bahsederiz hep bilirsiniz.  Merak etseniz dahi gün içindeki koşuşturma ve haklı öncelikleriniz  yüzünden haklı olarak birçoğunuzun aklına bu videoları izlemek gelmiyordur  diye düşündük ve bu hafta sizlerle bunları paylaşmak istedik.  Ancak itiraf edelim ki  o bahsettiğimiz koşuşturma ve öncelik sıralamalarınıza rağmen blogumuzu her hafta büyük bir heves ve merakla takip ettiğinizi bilmek ve gösterdiğiniz yoğun ilgi bizleri çok mutlu ediyor bunun için ayrıca teşekkür ederiz :)) Sizlerden gelen yorum ve eleştiriler bizler için çok önemli bunu da yeri gelmişken belirtmeliyiz sanırım :))

Derslerimizde sohbetlerimiz esnasında bahsi geçen videoları, fotoğrafları toparladık derledik ve siz sevgili üyelerimiz ve blog takipçilerimize sunmaya karar verdik. Eski ve ilk reformer aletlerinin fotoğraf ve videolarının ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Ayrıca Joseph Pilates’in egzersiz yaparken çekilmiş görüntülerini de paylaşıyoruz sizlerle.

Bakalım geçmişi 100 yıl öncesine dayanan bu köklü ve müthiş egzersiz ile ilgili nostaljik fotoğraf ve videolar hoşunuza gidecek mi?

Keyifli ve sağlıklı ayrıca bol güneşli bir hafta dilerim :)

Hayata ve kendinize Focus’lanın.

Şirvan Denizci

 

AŞAĞIDAKİ LİNKLERDEN VİDEO GÖRÜNTÜLERİNE ULAŞABİLİRSİNİZ;

-Joseph Pilates ve öğrencisi Romana Kryzanowska pilates çalışıyorlar

 

 

 

-Joseph Pilates’ten kol serisi;

 

JOSEPH PİLATES’İN ÇOK GÜZEL FOTOĞRAFLARI;

 

CadillacJoseph Pilates Matwork Classİlk Reformer AletleriJoseph PilatesJoseph PilatesJoseph Pilates TowerReformer Joseph Pilates

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir