GYROTONIC EXPANSION SYSTEM® ve GYROKINESIS® Macar asllı bir bale sanatçısı olan J. Horvat tarafından bulunmuş ve geliştirilmiş egzersiz sistemleridir. Hareketsiz ve stabil bir hayatı olan herkes tarafından mutlaka deneyimlenmesi önerilen bu müthiş egzersizler yoga, dans, tai chi, yüzme ve cimnastik gibi farklı metodların hareket prensiplerini içinde barındıran bir sistem üzerine kurulmuştur.
GYROKINESIS®'de en önemli nokta akıcılıktır. Duruşlarda, pozisyonlarda uzun süre kalınmaz, bir duruştan diğerine geçişler sürekli ve akışkandır. Nefes, bildiğimiz diğer egzersiz türlerinden çok daha farklı bir ritim ile kullanılır. Hareketler bu ritmik nefes temposuna uyumlandırılır. Bu durum çoğu zaman kişide dans ediyormuş etkisi yaratırken aynı zamanda spiral (helezonik) ve dairesel hareketler sayesinde tıkanan enerji kanalları açılır, sinir sistemi uyarılır, omurgada belirgin bir rahatlama ve hareket kabiliyetinde artış gözlemlenir.

Egzersizler bir tabure üzerinde oturur pozisyonda başlar. Eklemlerin mümkün olan tüm yönlere doğru hareket ettirilmesi sayesinde kişinin tüm bedenini çalıştırabilmesine imkan verilir. Yerde ve ayakta hareket edilen bölümleri de mevcut olan GYROKINESIS® derslerinin bitiminde katılımcılar, egzersizin yalnızca fiziksel yararlarını değil, ruhsal ve zihinsel olarak da şifalandıran etkilerini yoğun şekilde hissetmektedirler.

Grup halinde uygulanan derslerde ritmik nefes temposu ve uyumlu hareketlerle ortaya çıkan sinerji, derse katılımı daha da keyifli hale getirmektedir.

Focus Studio'da GYROKINESIS® derslerimizi, maksimum 10 kişilik gruplar halinde deneyimliyoruz.

GYROTONIC®, GYROTONIC® & Logo, GYROTONIC EXPANSION SYSTEM®, GYROKINESIS®, GYROTONER®, Cobra® and The Art of Exercising and Beyond® GYROTONIC Sales Corp tescilli ticari markalarıdır ve her hakkı saklıdır.