Ozan Atasoy
YOGA,TRX,PİLATES VE SPORCULAR
09 Nisan 2015
Doğuma Hazırlık Kursu
Doğuma Hazırlık Ve Bebek Bakımı Kursu
12 Mayıs 2015
Hepsini göster

Hamile Pilatesi Nedir

Hamile Pilatesi Bağdat Caddesi
Hamile Pilatesi Erenköy
Merhaba,

Hamile pilatesi dersleri, stüdyo programımızda çok önemle yer verdiğimiz uygulamalardan biridir. Her sezon pek çok hamile üye ile pilates yaparız ve doğuma-doğum sonrasına hazırlanırız. Bu oldukça önemli dönemlerinde anne adaylarını gerek bedensel gerekse mental olarak rahatlatmak birinci amacımızdır.

Bugünkü yazımızda hamile pilatesi derslerinin nasıl bir uygulama olduğundan bahsedeceğim. Beklentilerin ne yönde olması gerektiğini ve doğru bilinen yanlışları açıklamaya gayret edeceğim.

Hamilelik bir kadının en önemli ve güzel dönemlerinden biridir. Bu heyecanlı, keyifli dönemin, bazen de belli başlı sıkıntıları da beraberinde getirmesi doğaldır. Her hamilelik birbirinden farklıdır aslında, tıpkı her insanın birbirinden farklı oluşu gibi, her kadın hamilelik dönemini kendine göre yaşar. Mesela hamileliğin ilk dönemlerinde kimisi çok bulantı yaşarken, bir diğeri bu konuda rahattır ama fazla uykulu olabilir ve dikkat dağınıklığı yaşayabilir.

Kısacası hamilelik bir süreçtir ve her kadında farklı işler. Her hafta bedendeki değişiklikler artar, anne adayları hem bebeklerini beklerler hem de kendilerindeki bu değişimleri gözlemlemeye başlarlar. Dolayısıyla bu herkese göre değişen süreçte, hamile pilatesi dersleri de standart şekilde değil, kişiye göre göre uygulanır. Beklentiye yönelik, sıkıntılara yönelik olmak üzere her hamileye ayrı bir program çıkarılmalıdır. Ayrıca aydan aya gebelik ilerledikçe verilen ve verilmeyen hareketler değişkenlik gösterecektir. Bu yüzden 4 aylık bir hamile ile 8 aylık bir hamilenin egzersiz programları arasında da oldukça fark vardır.

Dilerseniz madde madde hamile pilatesi nedir bunu irdeleyelim;

Hamile Pilatesine ne zaman başlanır? Ne zamana kadar devam edilebilir?

Hamile Pilatesi uygulamalarına gebeliğin 3. ayını doldurduktan sonra başlanabilir. Ancak yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, her hamilelik farklıdır. Anne adaylarının hamile pilatesi veya başka bir egzersiz türünü seçmeden önce mutlaka doktorları ile kendi hamileliklerinin egzersiz yapmaya uygun olup olmadığı konusunu konuşmuş ve onay almış olmaları gerekmektedir. Doktor onayı olmadan hareket etmek önerilmez.

Egzersizleri kesmek için hangi zamanın uygun olduğuna da yine doktorlarından gelen talimatlar doğrultusunda birlikte karar verilmelidir. Bazı hamile üyelerimizle son haftalara kadar egzersize devam edebilmekteyiz ancak bu yine gebeliğin durumu, erken doğum riski, ya da başka sebepler bize engel olmadığı zaman güvenlidir. Dolayısıyla doğumdan bir 1ay önce de derslerimizi kestiğimiz üyelerimiz olmuştur, 2 hafta önce de…Veya son haftaya kadar devam ettiğimiz durumlar da olmuştur.

Hamile Pilatesi dersleri nasıl derslerdir?

Bu uygulamalar sırasında hedefimiz hamilelikte yaşanacak sıkıntıların azaltılmasıdır. Örneğin, bel kavisindeki artış sebebiyle oluşabilecek bel ağrıları, siyatik problemleri ve benzeri konularda kişinin hayat kaltesini arttırıcı egzersizlerle ağrıları minimuma indirmek veya ortadan kaldırmak çok önemlidir. Doğuma hazırlık için veya doğum sonrası çabuk toparlanmak için pelvik taban kasları çalıştıran egzersizler, bebek ve anne için doğru nefes kullanımı, doğum sonrası çabuk toparlanabilmeyi sağlaycak egzersizler, yine hamilelik sırasında ve sonrasında bebek bakımı esnasında oluşacak sırt-boyun ağrıları gibi problemleri azaltmak ve erkenden o bölgeleri güçlendirip kişiyi o döneme güçlü şekilde hazırlamak da önemlidir.

Hamileyken yapılan pilates anne ve bebek üzerinde psikolojik olarak da etkilimi dir?

Hamile Pilatesi Erenköy
Üyelerimizden aldığımız geri bildirimlere göre hamileyken yapılan ve doğru nefes kullanılan her egzersiz gibi, pilatesin de kişiyi rahatlatan, dinginleştiren bir etkisi vardır. Zaten hamile pilatesi normal pilates egzersizlerine göre çok daha konforlu ve hassas bir uygulamadır. Anne adayının omurgasını destekleyecek apratlar kullanılır, yastıklarla  ve pek çok aksesuarla desteklenerek bel bölgesine yük bindirmeyen egzersizler yapması sağlanır.

Belli aylardan sonra bebeğin ve annenin oksijen akışının doğru olabilmesi açısından sırt üstü yatışlardan kaçınılarak hareketler verilir. Kısacası her hareket modifiye edilerek uygulanır. Bu da anne adayının stressiz, gerilmeden ve endişe duymadan çalışmasına, kendini güvende hisstmesine olanak sağlar. Bu şekilde uygulanan derslerde anne günlük hayatın stresini de dışarıda bırakıp bebeğine ve kendisine daha çok odaklanma fırsatı yakalayacağından, psikolojik olarak da rahatlar. Bu durum bebeğine de yansıyacağından, genelde egzersiz yapan, hareketli ve mutlu bir hamilelik geçiren annelerin bebeklerinin  de sakin ve rahat bebekler olarak dünyaya gelebilme olasılığı yükselir.

Stüdyomuzda hamile pilatesi dersleri özel ders olarak uygulanmaktadır, ancak eğer hamilelikleri birbirine yakın aylarda seyreden kişiler isterlerse iki veya üç kişilik küçük gruplar halinde de dersler yapabilmekteyiz.

Herkese iyi haftalar dilerim

Hayata ve kendinize Focus’lanın

Şirvan Denizci

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir