Hamile Pilatesi

"Hamile pilatesi seansları; Anne adayını doğuma hazırlamanın yanısıra, hamilelik esnasında oluşabilecek sırt-bel ağrılarının azaltılmasına, hamilelik boyunca kişiyi daha dinç, daha dirençli kılmaya, özellikle gebeliğin son aylarında oluşabilecek ödem ve benzeri şikayetlerin azaltılmasına yöneliktir. Aslında hamilelikleri sırasında pilates yapan anneler aynı zamanda, bebekleri doğduktan sonraki yoğun ve yorucu dönem için kendilerini oldukça güçlü bir şekilde hazırlanmış da olacaklardır. Yani hamile pilatesi, hem daha konforlu ve sağlıklı bir hamilelik dönemi için, hem de daha dirençli ve rahat bir lohusalık dönemi için büyük ölçüde yarar sağlamaktadır."
Hamile pilatesi hamilelikte yaşanabilecek dolaşım bozukluğu veya ödem gibi problemler için oldukça olumlu etkileri olan bir uygulamadır. Kişi derslerde hem bebeği hem de kendisine yoğun şekilde oksijen aktarımında bulunabileceği şekilde nefes kullanmayı öğrenir. Hamile pilatesi yapanlar özellikle normal doğum için oldukça ihtiyaçları olan konsantrasyon ve odaklanma hissine, ilk pilates derslerinden itbaren aşina olmaya başlarlar. Pelvic kasların doğru şekilde çalıştırılması hem doğum için hem de doğum sonrası toparlanma için oldukça önemlidir (Mesela idrar kaçırma problemleri yaşamamak ya da en aza indirmek buna örnek olarak verilebilir) Ayrıca doğum sonrasında postürlerinin sağlıklı olması bebek bakımını onlar için daha kolay ve zahmetsiz hale getirecektir çünkü anneler yapmış oldukları sırt ve kol egzersizleri sayesinde emzirme ve alt değiştirme gibi çok sık tekrarlayacakları aktiviteler sırasında ağrılardan müzdarip olmayıp, kendilerini dayanıklı ve dirençli hissedeceklerdir. Gebeliğin ilerlediği dönemlerde karın büyüdükçe oluşan bel kavisindeki artıştan kaynaklı ağrılara ve siyatik siniriyle ilgili problemlere de hamile pilatesi egzersizleri ile büyük ölçüde engel oluabilmekte, ya da en azından oluşan deformasyonların ilerlemesi önlenebilmektedir.

Hamilelik bir süreçtir, ve bu süreç her kadında farklı şekilde ilerler. Herkeste farklı rahatsızlıklara veya sıkıntılara sebep olabilmektedir ya da keyifli geçirdikleri dönemler birbirinden farklıdır. Biri bulantılardan çok şikayet ederken bir diğeri ağrılardan yakınabilir, birinin uyku hali daha fazlayken diğerinin iştahının açılması söz konusu olabilmektedir. Yani hamilelik tek tip geçirilen bir dönem değildir. Dolayısıyla egzersizlerden beklentiler de farklı olabilmektedir. Pilates ve benzeri egzersiz sistemleri yaşanan sıkıntıları önlemeyi, önlenemeyen koşullarda ise asgari düzeye indirmeyi hedeflemektedir. Amaç anne adayını bedensel ve ruhsal olarak doğuma ve doğum sonrasına en verimli şekilde hazırlamaktır. Aynı zamanda hayat kalitesini arttırıp hamileliğin keyifli yanlarını daha çok yaşayabilmesini sağlamak da hedefler arasındadır.

Öte yandan hamile pilatesinin aslında anne ve bebeğinin henüz doğum gerçekleşmeden birlikte yaptıkları ilk aktivite olduğunun da altını çizmek isteriz. Bir saatlik ders süresince anne adayı kendisi ve bebeği dışındaki herşeyden soyutlanarak bedenine ve bebeğine odaklanır. Bu durum, sağlıklı bir doğum için kendi vücudunu tanıması ve onun işaretlerini farkedebilmesi için de çok mükemmel bir ayrıntıdır. Ayrıca doğum öncesi hamile pilatesi ve benzeri uygulamalara katılan kişilerden, bebeklerinin diğer bebeklere oranla daha sakin, düzenli uyuyan, genelde de mutlu bebekler olduklarına dair geri bildirimler almaktayız. Bu durum bilimsel olarak ispatlanmış bir şey olmamakla beraber, benzer hikayeleri hamileliklerinde pilates uygulamalarına katılmış annelerden çok sık duymaktayız.

Stüdyomuzda Hamile pilatesi dersleri özel ders kapsamındadır, gebelikleri hemen hemen aynı dönemlerde olan anne adayları bir arada ise, nadiren onlarla düet veya trio özel dersler de yapabilmekteyiz. (Örneğin aynı dönemde hamile kalmış, aralarında çok ay farkı olmayan iki arkadaş bizden birlikte ders alabilmektedir, ama bu durumda ön koşul gebeliklerinin birbirleri ile çok yakın aylarda ilerliyor olmasıdır) Derslerimizde reformer aletini ve diğer tüm pilates gereçlerini kullanıyoruz. (top, çember,lastik bant) Ancak reformer aletinin üzerine, hamile üyelerimiz için özel hamile aparatları yerleştirerek özellikle omurgalarına yük binmeden konforlu ve güvenli ders yapmalarını sağlıyoruz. Böylelikle hamile pilatesi derslerimiz, anne adaylarımıza, modifiye edilebilen, değiştirilip kolaylaştırılabilen hareket seçenekleri sunuyor ve onları rahatlatarak uygulanabiliyor. Mutlu bir hamilelik ve enerjik bir doğum sonrası dönemi için herkesi bizimle Hamile Pilatesi derslerine katılmaya davet ediyoruz.