İyi Bir Pilates Eğitmeni Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Özlenen Zumba Dersleri Başlıyor 27 Eylül Ücretsiz Zumba Partimize bekleriz!!
17 Eylül 2012
Sabah Gruplarımız Açılıyor
09 Ekim 2012
Hepsini göster

İyi Bir Pilates Eğitmeni Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

“Selamlarrrrr,

Her ne kadar önümüzdeki günlerde uzun bir bayram tatiline girecek olsak da çok sıcak bir yazı arkamızda bıraktık, tatilciler geri döndü. Herkesin rehavetten kurtulup tekrardan Focus’un yolunu hatırlamaya başladığı şu dönemde hala tatil havasından kurtulamayanlarınız varsa onlara sesleniyorum; Çocuklarrrr zil çaldı haydi sınıfa :))))

Koca bir yılı geride bıraktık. Focus Studio‘da  yenilenmiş ve tazelenmiş derslerle dolu güzel bir egzersiz yılı bizleri bekler.  Yeni sezona başlarken dikkatimi çeken ve çok hoşuma giden bir konu var ki bundan bahsetmeden geçemeyeceğim. Dünyada birçok örneği olan ama burada ilk olarak Focus Studio’da başlatmış olduğum pilates blog uygulamasının bazı stüdyolar tarafından örnek alındığını ve  blog açmalarına sebep olduğunu farkettim.  Focus Studio’nun bu konuda örnek alınmış oluşu oldukça sevindirici ve gurur verici doğrusu. Bütün bir sene boyunca siz değerli üyelerimiz ve blog takipçilerimizin blogumuzdan paylaştığım bilgilendirici ve eğlenceli konulara olan ilginiz, her hafta merakla takip ediyor oluşunuzun diğer stüdyoların bu uygulamayı benimsemelerine  ve başlatmalarına ön ayak olduğu kanaatindeyim.  İlginiz için hepinize teşekkür ederim. Umuyorum ki bu sezon da zevkle takip edersiniz çünkü aynı şekilde, hatta daha da dolu bir şekilde devam edecek blog konularımız.

Eh bu girişten sonra artık konu başlığımızdan fazla uzaklaşmayalım da yaz rehavetinin ardından yepyeni bir sezon başlarken ilk ciddi yazımla sizleri başbaşa bırakayım ben en iyisi. Zira epeydir böyle ciddi konulara değinmedik, şöyle biraz silkinelim, ciddileşelim ve hem ruhen hem de fiziken yavaş yavaş egzersize hazır hale de gelmeye başlayalım derim ;) Buyrun okuyun bakalım…”

 

İyi Bir Pilates Eğitmeni Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Bu hafta sizlerle iyi bir pilates eğitmeninin nasıl olması gerektiği hakkındaki fikirlerimi paylaşmak istedim. Ancak aslında bu yazının içeriği, sadece pilates eğitmenlerinde  değil, diğer  egzersiz branşlarında eğitmenlik yapan kişilerde de olması gereken özellikleri kapsıyor bence  bunu da hatırlatayım.

Yıllardır bu işi yapıyor oluşumun, gözlem ve deneyimlerimin etkisiyle bana göre, bir eğitmende olması gereken özellikleri sırayla anlatmak istiyorum. Kabul etmeliyim ki biraz emir kipi cümlelerden oluşan ve  -meli -malı içerikli bir yazı oldu :))  Ancak egzersiz ciddi bir iştir, egzersiz yapmaya gelen  insanların emniyeti ve sağlığı konsunda taviz verilmemelidir diye düşünmekteyim. Zira pilates egzersizlerinin çok yaygın olduğu şu dönemde, bu uygulamalara katılmak isteyen insanların telefon veya e-mail yoluyla bana ilk sordukları soruların ders saati ve ücretleri olduğunu gözlemliyorum. Evet bu da günümüz şartlarında çok önemli bir konu ancak unutulmamalıdır ki kendinizi kime ve nereye emanet ettiğiniz daha da önemli… Umuyoruz ki bu yazım pilates yapmayı düşünen pilates üyesi adaylarını ve halihazırda pilates yapan insanları eğitmen seçerken biraz olsun aydınlatıp yardımcı olur.

Mesleğine önem veren ve karşısındaki kişinin güvenli bir şekilde egzersiz yapmasını herşeyin üstünde tutan bir pilates eğitmeni, kendisinden ders alacak kişiyle ilk karşılaşmasında öncelikle postural analizini yapmalı ve egzersiz yapmasına mani olacak herhangi bir rahatsızlığının bulunup bulunmadığını sormalıdır. Çok eski bir geçmişi olsa bile, kişinin geçirdiği operasyonları, herhangi bir kas ve eklem rahatsızlığının olup olmadığını, vücutta protez vs. taşıyıp taşımadığını ve kişinin bu sorulardan birine veya birkaçına cevabı evet ise egzersiz yapmak için bir doktora danışıp danışmadığının bilgisini mutlaka almalıdır. Pilates  çok faydalı bir egzersiz türü olmasına rağmen, bilgisiz bir eğitmen eşliğinde veya  bilinçsiz şekilde tek başına yapıldığında çok ciddi problemler doğurabilir.

Pilates dersi verecek olan kişi mutlaka belirli pilates eğitmenliği sertifika programlarına katılıp bunları tamamlamış olmalıdır. Ders vermeden önce staj dönemlerini geçirmiş olmalı ve eğitimlerden sonra da sürekli olarak gelişmeleri  takip etmek, kendini yenilemeye yönelik bir bakış açısı edinmiş olmak zorundadır bana göre. Yani sadece eğitim alıp sertifika sahibi olmanın da her zaman tek başına bir artı olmadığını düşünüyorum. Eğitmenlerin dönem dönem mutlaka bilgilerini güncelleyecekleri yeni eğitimlere ve seminerlere de katılım göstermeleri gerekiyor.

Pilatese başlamak isteyen bir kişiye ise, karşısındaki pilates hocasının eğitimini sormasını tavsiye ediyorum. İyi bir pilates eğitmeninin, dersler esnasında oluşabilecek herhangi bir sıkıntıya mahal vermemek için, hangi hareketin hangi kişi için uygun olduğuna, ya da bedensel  problemleri göz önüne alındığında hangi hareketi kimlere vermemek gerektiği gibi konulara hakim olmak ve yeterli bilgiye sahip olmakla yükümlü olduğunu düşünüyorum.

Dikkatli bir eğitmen, karşısındaki kişinin pilates egzersizlerini hangi yöntemlerle  daha iyi algıladığını ve vücuduna oturtabildiğini keşfedebilir, hareketin ona ne hissettirdiğini anlayabilir. Egzersiz yapan kişiyi asla gereksiz zorlamaması gerektiğinin bilincindedir. Hareketleri yaparken nasıl ve nerede  nefes alınacağını hatırlatmalı, üye unutuyorsa onunla birlikte nefes alıp vererek yardımcı olmalı, tempo belirlemelidir. Zira doğru nefes kullanılmayan egzersizlerde, yapılan hareketlerden tam bir verim alınması mümkün değildir. Eğitmen, üyesinin konsantrasyonunu ve motivasyonunu eksiksiz şekilde destekleyebilmelidir, vücut koordinasyonunu nasıl sağlayacağını ve egzersizleri nasıl yapacağını, hangi kas gruplarını nasıl çalıştıracağını göstermek bir yana, aslında tüm bunları  ona öğretebilmelidir. Hatta bunları  öğretmek  eğitmenin başlıca prensibi olmalıdır. Böylelikle kişi  ne yaptığının hep farkında olacaktır.

Ben bir pilates eğitmeninin, üyelerinin karşısında tüm ders süresi boyunca pilates yapmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Bu da çok ama çok önemli ve dikkat edilmesi gereken başka bir konu bence çünkü eğitmen gerektiğinde hareketi gösterse dahi, devamında kendisi yapmayı keserek insanları kontrol etmeli, gerekirse aralarında dolaşmalı, sözlü olarak uyarılarda bulunmasının yanı sıra,  dokunarak da yanlışlarını düzeltmelidir, çünkü eğitmenin işi pilates yapmak değil yaptırmaktır.

Bir çok kişi -özellikle yeni başlayan üyeler- egzersizler esnasında kendilerinin farkedemediği hatalar yaparlar. Bu hatalar doğaldır çünkü vücut yorgun ve zorlanarak hareket ettiğinde bir takım yanlış duruşlar ve pozisyonlara doğru kayabilir. Üyeler bunu farkedemediklerinde ya sakatlanma riski oluşur ya da yanlış yapılan hareketlerin sonunda hedef dışındaki kas grupları fazla çalıştığından şekil bozuklukları oluşmaya başlayabilir. Uyarı yapılmayıp uzun süre bu şekilde egzersiz yapan kişilerin vücutlarında bir süre sonra duruş bozuklukları düzeleceği yerde daha problemli bir hal almaya veya sakatlıklar oluşmaya başlar.

Kişi tüm bunları bilgili ve dikkatli bir eğitmen ile önleyebilir. Bunun için iyi bir pilates eğitmeni nasıl kendisine gelen kişinin önce vücut analizini yapıyorsa, çeşitli sorular sorarak vücut yapıları ve problemleri ile ilgili bilgi sahibi olmaya çalışıyorsa, ben derse gelen üyelerin de hocalarının eğitim bilgilerini, vizyonunu sorgulamalarını ve araştırmalarını, nasıl ders verdiğini gözlemleyip  pilates eğitmenini bu vasıflara göre seçmelerini öneriyorum.

Unutmamak lazım ki her insanın farklı yöntemlere ihtiyacı vardır ve biraz üzerinde kafa yorulursa herkese göre pilates öğretme yolları da bulunur. Aslına bakarsanız başta da belirttiğim gibi bana göre bu sadece pilates için değil tüm egzersiz branşları için  geçerli bir durumdur. Dolayısıyla iyi bir eğitmen sadece özel derslerde değil grup derslerinde de tüm üyelerine aynı şekilde yaklaşmayıp kişisel ihtiyaçları ve  anatomik farklılıkları doğrultusunda hepsiyle ayrı ayrı egzersiz profilleri  geliştirebilmelidir,  standart ders uygulanmamalıdır. Gerek özel derslerde gerekse grup derslerinde üyelerle mümkün olduğu kadar birebir ilgilenerek ders verebilmek çok önemlidir. Matwork ve reformer dersleri arasında bir takım  farklılıklar olsa da ortak hedef, tüm katılımcıların derse konsantre olmalarını sağlamaktır. Bu eğitmenin sorumluluğunda olan bir durumdur çünkü odaklanma ve konsantrasyon pilatesin temel taşlarıdır.

Unutulmamalıdır ki vücut farkındalığına sahip bir şekilde, ne yaptığınızı bilerek egzersiz yapmanız çok doğru ve verimli sonuçlar almanızı  sağlayacaktır.

Herkese egzersiz dolu sağlıklı günler ve haftalar

Hayata ve kendinize Focus’lanın  :)

Şirvan Denizci

 

YASAL UYARI: Bu sitede kullanılan yazılı ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması yasaktır.
İzinsiz kullanımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına istinaden suç duyurusunda bulunulacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir