Kış Aylarında Pilates’in Önemi

Pilates Bir Fizik Tedavi Yöntemi midir?
03 Şubat 2014
Pilates Kadar Sevilen TRX Grup Derslerimizden Kesitler
10 Mart 2014
Hepsini göster

Kış Aylarında Pilates’in Önemi

Herkese Merhaba pilates sever Focus Dostları,

Geçtiğimiz hafta havanın en soğuk olduğu o birkaç gün kendimde gözlemlediğim tembellik ve sıcak battaniye altında miskinlik dolu saatlerim esnasında kafam kış ve egzersiz konusuna takıldı ister istemez. Pek çok insan kışın sıcacık evinde battaniyesine sarılıp oturmak, film izlemek veya sıcak içecekler ve karbonidrat içeren (kısacası enerji arttıran ve mutlu hissettiren =) demeliyim ) yiyecekler tüketmek ister. Kısacası soğuk kış günlerinde havanın kasvetli ve kapalı oluşu tembelliğimizi iyice tetikler. Miskin bir kedi tavrıyla gün boyu tv izlemek ile pilates yapmak arasında gider geliriz :)

Bir de nasıl olsa yaz mevsiminde değilizdir, kilo almak, kaslarımızın gevşemesi, deforme olmuş bölgelerimizin belirginleşmesi hemen önlem almamızı gerektirecek kadar problem olmaz bizim için. Çünkü kışın nasıl olsa kat kat ve genelde bol  giysiler giymekte, bu sayede de kamufle olabilmekteyizdir :)

( Yaz mevsimi yaklaşırken pilates  yapmak için harekete geçenlerle ilgili yazım için bkz;  Mucize Bekleyenler Dönemi )

Hele hele sabah kalkıp işe giderken mesela, arabamızın içini  ısıtmak bile zor gelirken, kendimizi motive edip de pilates yapma fikrine ısınmamız çok da kolay olmasa gerek değil mi?

Aslında sizleri çok iyi anlıyorum… Çünkü itiraf etmeliyim ki ben de hiç kış insanı değilim. Dansçılığım zamanından beri kış günlerinde antrenmanlarıma “başlamak” o kadar zor gelmiştir ki, bu pilatese başladığım zamanlarda da hiç değişmedi. Ama farkındaysanız bir önceki cümlemde başlamak kelimesini tırnak içine aldım…Çünkü gerçekten de olay egzersize başlayana kadar aslında. Kışın bizi yerimize mıhlayan yegane şey o başlamaya kadar olan süreç bence. O eşiği bir geçtiniz mi “iyiki gitmişim egzersize” diye düşünerek bitirirsiniz günü. Önemli olan o zinciri kırmak ve harekete geçmektir.

Bir de aslında, kışın egzersiz yapmaya daha çok ihtiyacımız var bence. Kışın motivasyonumuzun daha düşük olduğu, daha depresif bir ruh haline olduğumuz doğru ama kışın egzersiz yapmaya aslında sırf bu yüzden bile daha çok ihtiyacımız olduğu da doğru. Bir kere pilates veya herhangi başka bir egzersiz yaparken salgılanan hormonların olumlu etkileri, ya da kışın vücut direncimizdeki düşüş için egzersizin bağışıklık arttırıcı etkisi gibi faydalar bile bu söylediğimi destekler pozisyondadır.

Ancak tek olumlu yanı bu saydıklarım değildir. Ayrıca kışın metobalizmamız da daha yavaş çalışmakt,  vücudumuzda yağ artışı olmakta ve hareketlerimiz ağırlaşmaktadır. İşte pilates veya herhangi bir egzersiz ile ilgilenmek, metobalizmanızı hızlandırır, yağ artışını dengeler ve daha enerjik olmanızı sağlar.

Evet havaların çok soğuk olduğu dönemde açık havada egzersiz yapmak her zaman çok konforlu olmayabilir. Pek çok insan üşüyerek aktivite yapmaktan hoşlanmaz, ama kapalı alanlarda egzersiz yapma olanağının gayet yüksek olduğu İstanbul’da bu problemi de çözmek gayet basittir :) Yani uzun lafın kısası egzersiz için bahane üretmek kışın daha bir kolaydır bu tuzağa düşmeyin.

Sizlere önerim kışın hareketsiz kalmamanız, yapmaktan hoşlanacağınız türde bir egzersizi keşfederek hayatınıza dahil etmenizdir. Kendinizi çok daha iyi hissedeceğiniz garantidir :)

Beslenme ve uyku düzeninize dikkat ettiğiniz takdirde doğru egzersiz ile kış depresyonundan uzak, hastalıklara karşı daha dirençli, hareketli, enerjik olabiliriz ve  vücudumuzun kışa verdiği doğal tepki olan yağ artışını da dengeleyebiliriz.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Hayata ve kendinize Focus’lanın

Şirvan Denizci

 

BENZER KONULAR İÇEREN ESKİ YAZILARIMIZDAN ÖRNEKLER

Yaz Aylarında Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Yaklaşırken Cilt Sağlığımız İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yoga İle Anda Olmak

Doğru Nefes

Pilates Reformer

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir