Kış Yaklaşırken Cilt Sağlığımız İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sabah Gruplarımız Açılıyor
09 Ekim 2012
Hapkido Derslerimiz Başlıyor
17 Ekim 2012
Hepsini göster

Kış Yaklaşırken Cilt Sağlığımız İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

“Merhaba , Focus Studio pilates blog konusu, Dr. Beyhan Arıkan‘ın cilt sağlığımızla ilgili çok önemli önerilerini içeriyor”

 

Cildimiz dış hava koşullarından çok fazla etkilenir. Hepimiz yaz aylarında cildimizi daha genç ve sağlıklı hissederiz. Ancak kış yakşaltıkça cildimiz kurur  ve gerilir. Bu nedenle her mevsim sağlıklı ve güzel bir cilt için cildimize gerekli özeni göstermeliyiz. Artık yaz mevsiminin bol güneşli güzel havalarını geride bırakıyoruz. Cildimizi kışa hazırlamak gerekli. Peki bunun içn neler yapabiliriz?

1-SU İÇELİM

Cildimizin nemli olması çok önemli.  Yani ilk olarak bol bol su tüketelim. Her kilomuz için 40 cc olarak hesaplarsak, örneğin 60 kilo ağırlığındaysanız 2400 cc su içmeniz gerekmektedir. Su içmeyi unutanlardansanız, masanızda, çantanızda  hep su bulundurun. Bunun çok faydasını göreceksiniz.

2-TONİKLERE DİKKAT

Kızgın yaz güneşi nedeniyle cildiniz çok kuruduysa, bir süre tonik kullanmamanızı öneririm. Tonikler fazla yağ artıklarını ve makyaj kalıntılarını ciltten uzaklaştırmak için çok faydalı ancak,  soğuk havalarda cildimiz kuruyup gerildiğinde, daha da kurumasına neden olarak irritasyona neden olabilmektedir.

3-ODANIZI NEMLENDİRİN

Yazın özellikle İstanbul’da yaşayanlarımız nem nedeniyle vücudumuzu yapış yapış hissederken havalar soğudukça  nem oranı azalmaya başlar. Yaşam alanımızdaki havanın nemli olması, cildimizin kuru ve gergin olmasını önler. Pek çok mağazada bulabileceğiniz soğuk buhar makinelerini odanızı nemli tutmak için kullanabilirsiniz.

4-PEELİNG YAPIN

Vücudunuzu keseleyin, cildinizin ölü üst tabakasını temizleyin. Kese, ölü hücreleri cildimizden  uzaklaştırmada çok etkili bir yöntem. Yüzünüze haftada bir granüllü peeling yapabilirsiniz. Yalnız eğer aktif sivilceniz varsa granüllü peeling uygulamak doğru değil. Çünkü granüller sivilcelerinizi kontrolsüz bir şekilde tahriş ederek yayılmalarına, iyileşmelerinin zorlaşmasına sebep olurlar.

Ayda bir kimyasal peeling yaptırmak da cildimizin yenilenmesi için etkili bir yöntemdir. Özellikle 30 yaşından sonra her kış cildinizin ihtiyacına göre birkaç seans kimyasal peeling yaptırmak geleceğe de yatırım oluyor. İleriki senelerde cildinizde leke oluşumu, kırışıklıklar ve sarkmaların ortaya çıkmasını yavaşlatıyor.

5-NEMLENDİRİCİ KULLANIN VE CİLDİNİZİ BESLEYİN

Nemlendiriciler nemi cildimize hapsederek cildimizin kurumasını önlerler. Havalar soğudukça ve cildiniz çok kuruysa yağ bazlı nemlendiricileri tercih etmek daha doğru olabilir. Kremler yetersiz kalabilirler.

Yine cildiniz çok kuruysa duşa girmeden önce kayısı yağı kullanabilirsiniz. Böylelikle cildiniz duş esnasında ve sonrasında nem kaybetmemiş olur.

Beslenmemize özen göstermek, cildimizin de sağlıklı olmasını sağlar. Ama mezolifting yöntemi ile cildimizi direkt beslemek de mümkün. Bu yöntemle vitamin, mineral, aminoasit gibi cildin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini cilde direk olarak verip cildin daha sağlıklı ve ışıltılı olmasını sağlıyoruz.

6-GÜNEŞ KORUYUCULARINI İHMAL ETMEYİN

Nasıl olsa yaz bitti diye düşünerek güneş koruyucularını bir kenara atmayın. Sonbaharla birlikte güneşin parlaklığı azalsa da, UV A ve UV B ışınlarıyla verdiği zarar devam eder. Nemlendirici özelliği olan bir güneş kremi kullanırsanız, bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.

7-EGZERSİZE DEVAM

Cilt sağlığınız için kan dolaşımınızı düzenleyen, toksin atmanızı sağlayan bedensel egzersizler de çok önemli yer tutmaktadır. Bu mevsim ve her mevsim düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmemenizi de öneririm.

 

Sorularınız için

Dr. Beyhan Arıkan

Natura Sağlık Polikliniği

0216 385 36 82

www.naturalazer.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir