Matwork Pilates Dersleri mi ? Çok Sakıncalı ?!?!!

Yaz Aylarında Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
16 Temmuz 2013
Bankacılar, Doktorlar, Kuaförler, Sanatçılar, Sporcular!!! Herkes Pilates Yapıyor !!!
16 Ağustos 2013
Hepsini göster

Matwork Pilates Dersleri mi ? Çok Sakıncalı ?!?!!

 

Merhaba,

Sizlerle son günlerin yeni hurafesi “Matwork dersleri sakıncalıdır ve aslında pilates sadece reformer ve benzeri aletler üzerinde yapılmalıdır çünkü gerçekte pilates reformerla yapılır, diğer dersler uydurmadır” adlı komik tartışmalar hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Daha doğrusu benim düşüncelerimden çok işin gerçeği nedir bunu anlatmak ve pilatese başlamak isteyenlerin kulaktan dolma, saçma sapan yorumlara da kulak asmamalarını istiyorum. Özellikle yazının sonundaki iki videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Yazımın gidişatından da anladığınız üzere artık epey sinirlenmeye başladım. Bu mesleğe başladığımdan beri pek çok saçma görüşle karşılaştım ve pek çoğuna gülüp geçiyordum. Ama bu en son duyduğum hepsinden bombaydı ve gerek uzun süredir pilates yapan üyelerimiz gerekse işini doğru düzgün yapan meslektaşlarımızın, ortalıkta gezinen bu tuhaf ve pilates ile bağdaşmayan görüşleri bilmeleri gerektiğini düşünmekteyim.

Geçtiğimiz günlerde fiyat araştırması yapmak ve genel olarak pilatesle ilgili bilgi almak isteyen bir hanımefendi  Focus’ u aradı. Herkese verdiğim türde bilgiler vererek, ücret, saatler ve ders türleri hakkında onu bilgilendirirken konu aletli pilates ve matwork derslerine geldi.  Kendisi aletli pilates özel ders istiyordu ancak  onun istediği saatlerde aletler ve eğitmenler dolu olduğu için kendisine bir süreliğine matwork derslerine katılmayı düşünmez misiniz  diye bir teklif sunmam üzerine, matwork derslerini düşünmediğini çünkü araştırma yaparken konuştuğu bir stüdyonun ona bu tür derslerin aslında pilates olmadığını, tehlikeli olduğunu, pilates derslerinin kesinlikle grup halinde değil mutlaka birebir uygulanması gerektiğini söylediklerini anlattı, oraya güven duyduğunu ancak saatleri uymadığı için başka yerleri de araştırdığını anlattı. Kurumun ismini de verdi hatta. İsmini açıklamayacağım ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki yıllardır bu işi yapan , köklü ve tanınan yerlerden biri üstelik…

Bağdat Caddesi‘nde özellikle bu civarda çok fazla pilates stüdyosu var ama çok azında matwork grup dersleri uygulanıyor. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Stüdyonun büyüklüğü, eğitmenlerin veya stüdyo sahiplerinin tek tip ders uygulamak istemeleri vs.  Bunlar gayet anlaşılır durumlardır. Her ikisini birden uygulama zorunluluğu tabi ki yoktur hiç bir kurumun. Ancak bu, yukarıda anlattığım hikayedeki gibi lanse edilirse ortada çok büyük bir sorun var demektir

Sebep her ne olursa olsun herkes şunu iyi bilsin ki matwork veya aletli pilates özel dersleri arasında temel prensip olarak fark yoktur!!!

Bir kere pilates eğitmenliği sertifika programlarında bile,masterlar eğitmen adaylarını yetiştirirken hem matwork hem de reformer uygulamalarını müfredatlarına almışlardır. Yani söz konusu kurumdaki eğitmenler bile bu eğitimden geçmiş olmalılar.

http://blog.focusstudiotr.com/wp-content/uploads/2012/03/Joseph-Pilates-Matwork-Class.jpg

Beni sinirlendiren asıl mesele telefondaki hanımefendiye aktarılan diğer yanıltıcı bilgiler; “Grup derslerinde çok fazla insan oluyormuş da eğitmen ilgilenemiyormuş, kalabalık ders yapmak iyi değilmiş, aletli pilatesten alınan sonuç çok daha iyiymiş” ıvır zıvır….  Ben şunu sormak istiyorum eğitmenin ne işi varmış da ilgilenemiyormuş???  Kalabalıktan kasıt tabiki 30 kişiyi birden bir sınıfa sokup ders vermek değil. (kaldı ki iddia ediyorum kendine güvenen ve tüm dikkatini üyelere ve derse veren bir eğitmen o kadar kalabalıkta bile ders verir ya hadi neyse) Zaten butik hizmet veren bir stüdyoda en fazla 10 kişiyle ders yapıyorsunuz. Eğer ders boyunca  sadece sayı sayıyor, ya da üyeleri bırakıp başka şeylerle ilgilieniyorsanız tabi ki o ders güvenli olmaz kimse için. Değil 10 kişi, 2 kişi ile bile çalışsanız sakatlanmaları veya yanlış yapmaları doğaldır o zaman.  Yani konu matwork veya aletli pilates değil, derslerin nasıl uygulandığıdır.

Bu tür yanlış yönlendirmeler yaparken amaç nedir bilmiyorum ancak bu şuursuz açıklamaları yaparak daha önce hayatında hiç pilates yapmamış insanları yanıltmak kesinlikle etik olmadığı gibi, asıl sakıncalı olan bu yanlış yaklaşımdır. Tüm stüdyo sahiplerini ve eğitmenleri mesleğe saygılı olmaya çağırıyorum. Bu açıklamalar çok büyük gaflettir. Dürüstçe” bizim stüdyomuzda matwork uygulaması yoktur, sadece özel ders veriyoruz” dersiniz olur biter. Her stüdyo ders programını ve biçimini kendi şartları doğrultusunda uygulamaya geçirmekte özgürdür, kimse karışamaz. Ancak kendi kurumunuzda yapılmayan dersi sanki yanlış veya hatalı gibi tanıtarak, işini düzgün icra eden kurumlara da haksızlık etmeyin.  

Sevgili pilates severler;  Joseph Pilates, contrology adını verdiği (günümüzdeki adıyla pilates) sistemini oluştururken matwork uygulamaları da gerçekleştiriyordu. Günümüzde kullandığımız matwork ve reformer hareketlerinin isimleri bile genellikle o zamanki adlarıyla anılmaktadır. Matwork pilates hareketleri, aletli pilates üzerinde yaylarla ve kızaklarla yapılan hareketlerin mindere uyarlanmış şeklidir diyebiliriz aslında. Kullanılan toplar, çemberler, lastikler;  Aletli pilates yaparken kullandığımız kas gruplarını matwork grup derslerinde de çalıştırabilmek için kullanılan gereçlerdir. Aletli pilatesin biraz daha çabuk sonuç verdiği doğrudur, bunu inkar edemeyiz. Ancak bu matwork pilates derslerinin işe yaramadığı veya sakıncalı olduğu anlamına gelmemelidir. Hatta bunlarla ilgili bilgileri daha önce bir yazımda anlatmıştım. Daha detaylı bilgi için Bkz.  Matwork ve Reformer dersleri arasında ne fark vardır?

Aslında aletli pilatesi matwork derslerinin daha gelişmişi, matwork derslerini de aletli pilatesin uyarlaması gibi düşünebilirsiniz. Yani ikisi de pilatestir ve iç içedirler. Ben aletli pilatesin bulunmadığı yerlerde veya özel ders için bütçesi, zamanı vs.  uygun olmayan kişilerin pilates yapabilmesini sağlamanın en iyi yolunun matwork grup derslerine katılmaları olduğunu düşünüyorum.  

Umarım o açıklamaları yapanlar bu videolardan da haberdarlardır. Aşağıdaki videolar Joseph Pilates‘in orjinal ders videolarıdır,ve kendisi pek de güzel matwork dersleri vermektedir. Ta o yıllarda bile matwork dersleri yapıldığının kanıtıdır bu görüntüler.  Yani matwork sonradan uydurulmuş ya da eklenmiş egzersizlerden oluşmaz, onlar her daim vardı. Tabi ki hareketler günümüze gelene kadar geliştirilmiş, modifiye edilmiştir ancak bu her egzersiz için geçerlidir zaten. İzledikten sonra yorumu sizlere bırakıyorum ve lütfen her duyduğunuza inanmayın diye de ekliyorum :)

HAYDİ HURAFELERE İNANAN PİLATESÇİLER BUNU DA AÇIKLAYIN :))))

MATWORK

KAYNAK; http://www.akrostudio.com/

 

REFORMER

 

Hayata ve kendinize Focus’lanın ;)

Şirvan Denizci

YASAL UYARI: Bu sitede kullanılan yazılı ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması yasaktır.
İzinsiz kullanımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına istinaden suç duyurusunda bulunulacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir