Matwork Ve Reformer Dersleri Arasında Ne Fark Vardır

Yüzme Rekortmeni İle Röportaj
17 Şubat 2012
Aletli Pilates Bahar Kampanyası
27 Şubat 2012
Hepsini göster

Matwork Ve Reformer Dersleri Arasında Ne Fark Vardır

Herkese merhaba,

Bu hafta çok sık karşılaştığımız sorulardan birine daha blogumuzdan açıklık getirmek, merak edilenleri cevaplamak istedik ve  matwork grup dersleri ile reformer özel dersleri arasındaki farkları anlatan bir yazı hazırladık.

Matwork, minder üzerinde yapılan ve matwork ekipmanları kullanılarak genelde grup halinde uygulanan pilates egzersizler bütününe verilen addır.  Matwork grup çalışmasını, reformer aletinin üzerinde yapılan hareketlerin mindere uyarlanmış hali gibi de düşünebiliriz. Aynı kas gruplarını yaylı sistem olmadan da çalıştırmayı hedefleyen bu  pilates yöntemi,oldukça faydalı ve tercih edilen bir derstir.

Reformer dersleriyle matwork dersleri arasında pilatesin temel prensipleri açısından çok büyük farklar olmasa da, matwork yaparken reformer aletinin bizim için sağladığı direnç hissinden biraz yoksun olarak çalışırız. Yani reformer aleti ile yapılan egzersizlerin matwork egzersizlerinden en büyük farkı, kendi vücut ağırlığınızın farklı ağırlıkta yaylarla desteklenerek, bahsettiğimiz direnç sistemiyle kaslarınızı çalıştırmasına yönelik olmasıdır.
Matwork grup egzersizleri esnasında eğitmen, belirli canlandırmalarla ya da çeşitli  yöntemler kullanarak size hareketleri nasıl yapmanız gerektiğini anlatır. Basit bir örnekle açıklarsak bu derslerde eğitmen; “Bacağınızı  sanki 10 kiloluk bir kum torbasını itiyor-çekiyor gibi ağır ve dirençli bir şekilde hareket ettirin” diye tasvir ederek  o hareketin doğru yapılmasını sağlamaya ve sizlere hissettirmeye  çalışacaktır. Bunu yaparken hedeflenen şey, belli kas gruplarını en doğru şekilde , tam kapasiteyle çalıştırmak ve direnç oluşturmaktır. Ancak reformer aleti yaylı sistemi,tasarımı ve kullanımı sayesinde size zaten o sözünü ettiğimiz ağırlık hissini ve direnç duygusunu yaşatır. Her iki ders arasındaki en önemli farkın bu olduğunu söyleyebiliriz.  Bu sebeple üyelerimizden, reformer aletli pilates  özel derslerinin matwork grup egzersizlerine göre biraz daha kısa sürede etkisini gösterdiğine dair geri bildirimler almaktayız.  Reformer aleti o kadar güzel tasarlanmıştır ki,daha önce de bahsettiğimiz gibi kişi,kendi vücut ağırlığı ile egzersiz yapmakta fakat eklemlerini zorlamadan kaslarını çalıştırabilmektedir.
Matwork derslerinde kullanılan matwork ekipmanları size, reformer aleti üzerinde yapılan hareketlerin benzerlerini ve minder için uyarlanmış varyasyonlarını yapabilmeniz için olanak sağlarlar. Bu ekipmanlar; Büyük ve küçük egzersiz topları (Swiss Ball) , lastikler, pilates çemberleri gibi ekipmanlardır. Tüm bu saydığımız araçlar size ders esnasında hareketleri modifiye etmek ya da mindere uyarlamak adına yardımcı olacaklardır. Denge bozarak tüm kasları maksium düzeyde alarma geçiren swiss ball egzersizleri, matwork gruplarında kullanılan en yaygın egzersiz gereçlerindendir.
Pilatese başlamaya karar verdiyseniz hangi egzersiz türünü seçtiğinizden çok eğitmenle yaptığınız işbirliğinin önemi vardır. Hem matwork hem de reformer derslerinde ortak nokta  konsantrasyon, odaklanma,  doğru nefes,istikrarlı ders takibi gibi konularda kararlı ve disiplinli olmanızdır. Bu bakış açısıyla yaklaştığınızda ve pilatesi hayatınıza geçirdiğinizde ister reformer özel dersleri ister matwork grup derslerini seçmiş olun ikisinden de büyük ölçüde fayda göreceksinizdir .

Reformer ve matwork seanslarının önemli bir farkı da reformer egzersizlerinin genelde özel ders olarak uygulanmasıdır. Grup dersleri şeklinde uygulanan matwork ezgersizlerinden farklı olarak reformer aleti ile çok kalabalık gruplar halinde egzersiz yapılması en azından ilk etapta pek önerilmez. Seviye ilerledikçe ve kişi advance düzeye geldikçe reformer ile de grup halinde antrenman yapılabilir. Ama ilk etapta reformer derslerinin tek başına ya da en fazla iki-üç kişiyle yapılmasının daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü matwork derslerinde  düz bir zeminde,minder üzerinde yatarak veya oturarak egzersiz yapılmaktadır. Ancak reformer  aletinde egzersiz yapan biri , gidip gelen hareketli bir platformun üzerinde olacaktır. Kimi zaman ayaklarından geçen bantlar,kimi zaman da kollarına geçirilen tutacaklar vasıtasıyla hareket edileceğinden,bu alet üzerinde kontrolsüz bir şekilde hareket edilirse zarar görme olasılığı yüksektir. Bu da henüz pilatese yeni başlamış kişilerden oluşan  kalabalık bir grubun, reformer üzerinde çok da güvenli ders yapamaması gibi bir durum doğurabilir. Eğer ilk kez reformer dersi alınacaksa,  ilk başlarda en iyi ihtimalle iki-üç kişiyi geçmeyen özel dersler şeklinde reformer dersi alınması önerilmektedir.

Hem matwork hem de reformer dersleri doğru uygulandığında gayet faydalı, etkili ve kuvvetlendiricidirler. Pilatese başlamaya karar verdikten sonra size uygun olan egzersiz şeklini seçmeniz  yeterli olacaktır. Yalnız başına sıkılan ve daha sosyal bir şekilde keyifli dersler almak isteyen üyeler için grup halinde yapılan matwork egzersizleri uygun olacaktır. Tek başına ve kişiye özel bir ders isteyenler için ise özel ders şeklinde uygulanan  aletli pilates dersleri daha yerinde bir seçim olacaktır. Her iki seçimde de istikrarlı şekilde dersleri takip etmek ve hakkını vererek egzersiz yapmak sizleri güzel sonuclara gün be gün yaklaştıracaktır.

Keyifli ve sağlıklı bir hafta dilerim. Kendinize ve hayata Focus’lanın….

Şirvan Denizci

aletli pilatesMatwork Grup Dersleri

YASAL UYARI: Bu sitede kullanılan yazılı ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması yasaktır.
İzinsiz kullanımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına istinaden suç duyurusunda bulunulacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir