Mevsim Geçişlerinde Nasıl Beslenmeliyiz

Duyurular Hatırlatmalar
16 Nisan 2012
23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı
22 Nisan 2012
Hepsini göster

Mevsim Geçişlerinde Nasıl Beslenmeliyiz

“Herkese Merhaba

Mevsimin kıştan bahara döndüğü ve yaza hazırlandığımız şu dönemde vücudumuz çevremizdeki değişikliklere pek çok reaksiyon gösterir. Bu aylar, genelde hepimizin hava değişimi ve başka pek çok faktörden türlü şekillerde etkilendiğimiz aylardır. Bu sebeple bu hafta  bahar aylarında nasıl beslenmeliyiz konulu güzel bir yazı yayımlıyoruz pilates blogumuzda. Uzman Dyt.Hülya Çağatay’ın bizler için hazırladığı bu ayki yazısının, tüm üyelerimiz ve blog takipçilerimiz tarafından ilgiyle okunacağını düşünüyoruz.”

Herkese iyi haftalar

Focus Studio

 

Focus Studio

 

Bahar aylarında sıcakların etkisi ile mevsim geçişinin vücudumuzda yarattığı değişiklikler, halsizlik ve özellikle sindirim sistemi bozukluklarına neden olabilmektedir. Bu durumlar aslında zayıflama tedavisi içerisindeyseniz sizi olumsuz etkileyebilir.  Hazımsızlık ya da kabızlık gibi şikâyetlerin sık olabileceği mevsim geçişlerinde özellikle probiyotik kullanımlı olumlu etki sağlayacaktır.

Probiyotikler aslında evde mayaladığımız yoğurttan bolca aldığımız bakterilerdir, fakat hazır yoğurt kullanımın çok olduğu günümüzde maalesef yeteri kadar alamıyoruz. Bu nedenle yoğurtlarınızı evde mayalayamıyorsanız marketlerde de bulunan probiyotik yoğurtlardan bu mevsim geçişlerinde kullanmanızı öneririm.

Bahar yorgunluğu dediğimiz özellikle kıştan bahara geçişte yaşanan problemi en az etki ile atlatmak için vitamin ve mineral alımınıza dikkat etmeniz gerekir. Meyve tüketiminizi olabildiğince iyi seviyede tutmak için günde 3-4 porsiyon meyve yiyebilirsiniz. Yüksek hacimde ağır yiyeceklerden kaçınmanız hazımsızlık ve halsizliğinizi önleyecektir. Çok yağlı yemekler tükettiğinizde hem ağır gelecek hemde yüksek kalori almış olacaksınız.

Su tüketiminizin az miktarda olması da kabızlık ve vücutta sıvı yetersizliğine neden olacaktır, havalar ısındıkça vücutta sıvı kaybı artar ve buna bağlı olarak cilt kuruluğu ortaya çıkabilir. Sıvı az alındığında halsizlik ve bulantı gibi komplikasyonlara daha sık rastlanabilir. Bu nedenle bahar aylarında günde en az 2 litre su içmeniz gereklidir.

Özellikle bu aylarda kilo vermek için bir planınız varsa mutlaka geç kalmadan bir diyet uzmanından yardım alarak yaza hazırlanabilirsiniz, elbette egzersizi unutmayın sizi en çok dinç tutacak şeylerin başında düzenli egzersiz gelir.

Beslenme Uzmanı

Dyt.Hülya Çağatay

Myeste Estetik ve Güzellik
(Bağdat Caddesi Vakko Köşk’ü karşısı)
no:433 kat:1 daire :1 Suadiye\ İstanbul
0532 777 47 59

Comments are closed.