Focus Studio’da TRX SUSPENSİON SYSTEM
29 Mayıs 2013
Yaz Aylarında Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
16 Temmuz 2013
Hepsini göster

NEDEN YOGA

 

yoga-lotus-oturusu

Çok az hareket ediyoruz. Gerçekten çok az hareket ediyoruz. Yürümüyoruz, zıplamıyoruz, dans etmiyoruz, ev ve mutfak işlerine harcadığımız zaman bile kısaldı. Sonuçta bedenlerimiz günden güne alışıyorlar bu durağanlığa. Dinlenmek ve hareket etmemek arasında ayrım yapamıyoruz. Bu nedenle de unutuyoruz deniz kıyısında yapılan bir sabah yürüyüşünün tadını, akşam evde bile olsa sevdiklerimizle dans edip, kudurmayı :), birkaç kat merdiveninin çıkılabilir olduğunu…

Boş zamanlarımızda dinlenmek istiyoruz, televizyon karşısında geçireceğimiz saatlerin hayalini kuruyoruz gün boyunca. Açıkçası böyle olması da çok doğal çünkü sadece bedensel yorgunluk değil, zihnin kaygıları, devamlı bir stres hali, yetişmesi gereken işler ayrı ayrı etkiliyor bizleri. Her gün tekrar tekrar bir şeyleri unutmak istiyoruz. Kimimiz işteki cehennem gibi bir günü, kimimiz her yanı ağrıyan bedenini, kimimiz ise artık bize ağır gelen sorumluluklarımızı.

Belki bunlardan hiçbirini değiştiremeyeceğiz ama kendimiz için bir şeyler yapabiliriz. Ben mesela, yoga yapın diyorum çevremdekilere, en azından bir deneyin. Hiçbir şey değişmese bile hayatınızda, bedeniniz kendine bir hareket alanı bulur, nefes alır, rahatlar. Yoga pratiğinde vücudunuz devamlı şekiller arasında akar; öne eğilir, yana bükülür, arkaya doğru açılır… Bu hareketlerle omurganızı çeşitli biçimlere sokarak doğal duruşunuzu desteklersiniz. Bu bile başlı başına kronik ağrılarla mücadele etmede etkilidir. Kaslarınız uzar ve esner, kendinizi daha zinde ve kuvvetli hissetmeye başlarsınız. Zamanla enerjinizin arttığını görürsünüz. Birkaç aylık pratikle bile, yorgun ve bitik geldiğiniz bir akşam dersinden neşeli ve huzurlu çıkabilirsiniz.

yoga-egitimi

Pratik yapmaya zaman ayırdıkça, kendinizle de yüzleşmeye başlarsınız. Yoga iyi bir fırsattır bunun için. Birçok yoga hocası derslerinde, zayıf olan taraflarımızla yüzleşebilmeyi ve zor bir hareket gördüğümüzde tavrımızın ne olduğunu düşünmeyi hatırlatırlar bizlere. Yaşamdaki tavırlarımızdan çok da farklı değildir aslında mat üzerindeki tavırlarımız. Bazılarımız sınırlarını sonuna kadar zorlarken, bazılarımız daha ürkek daha korumacı davranırlar kendilerine karşı. Yoga sayesinde siz de bu tutumlarınıza yeni bir açıdan bakabilirsiniz.

Tabii bütün bu etkiler, değişiklikler, farkındalıklar herkes için aynı anda, aynı sırada ortaya çıkmazlar. Yoga pratiğinin her bir uygulayıcıya, onun bedenine, zihinsel ve ruhsal hallerine göre kat edilen birçok yolu vardır. Sizin için de uygun olan bir yol mutlaka vardır. Biraz zaman ayırarak bedeninizde, hayat kalitenizde, yaşama bakışınızda çok şeyi değiştirebilirsiniz.

Mutlu günler,

Aslı Ünsalan Kanbur

1 Comment

  1. Özgür Ünsalan dedi ki:

    Tekrar okudum yazını,eline sağlık..

    “Dinlenmek ve hareket etmemek arasında ayrım yapamıyoruz.” tespiti için,

    Bende yıllardır gelişemeyen tane tane anlatım ve net ifadeler için de:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir