Özgür Turan’dan Yeni Yoga Sezonuna Merhaba Yazısı

Hapkido Derslerimiz Başlıyor
17 Ekim 2012
Yeni Dersler, Yeni Duyurular
12 Kasım 2012
Hepsini göster

Özgür Turan’dan Yeni Yoga Sezonuna Merhaba Yazısı

Doğa'dan Lotus duruşuYoga; Güçlü kemik ve kas sistemi, özgür zihin.

Kısa bir yaz arasından sonra derslerimize başladık. Özellikle mevsim geçisi yaşadığımız bugünlerde yoganın önemi daha bir artıyor bana göre. Çünkü bedeni kışa hazırlamamız ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekiyor. Bunu da ancak doğru egzersiz ve beslenme ile yapabiliriz. İkisi her zaman bir bütündür. Nasıl olsa yoga ya da pilates yapıyorsunuz diye içinizi rahatlatıp, yanlış beslenip sağlıklı olabileceğinizi düşünürseniz büyük bir yanılgı
içindesiniz demektir.

Bedeniniz emek ve özen ister. Siz ona ne kadar iyi bakarsanız o da size o kadar güzel hediyeleriyle geri döner. Focus’ta sabah derslerimizde temel Hatha Yoga prensipleri üzerine çalışıyoruz. Yoganın öğretmeni nefes. Duruşlarda nefesle açılıyor ve derinleşiyoruz. Yoga asanaları, doğru duruş alışkanlığını kazandırırken kemik kas sistemini güçlendiriyor ve daha iyi soluk almayı sağlayarak enerjiyi arttırıyor. Asanalar esnasında yapılan gerinme, bükülme, esneme, eğilme ve ters duruşlar bedenin ve zihnin gücünü, dayanıklılığını yeniden inşa ediyor ve düzene sokuyor. Beden, zihin ve ruh üçgeninin dengesini oluşturarak fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkları, yapay tatminsizlikleri yok ediyor. Huzur ve mutluluğun bizi sarmalayan dış çevreden değil, ancak içten, içimizden gelebileceğini öğreniyoruz. Zihin de böylelikle özgür kalıyor.
Yoga asanalarını uygulama ile olumlu düşünce ortaya çıkıp gelişirken hormonları etkileyerek doğru salgılanma zemini hazırlanıyor. Bu sayede dengeli salgılanan hormonlar da duyguların dengede olmasına yardım ediyor. Bu egzersizler sonunda, bedende endorfin hormonu salınımı sayesinde, kaslarda rahatlama ve zihinde gevşeme sağlanarak, kişi kendini daha iyi hissetmiş oluyor.

yoga-lotus-oturusuAsanalar ile birçok hastalık iyileştirilebiliyor. Fakat asanaların amacı bu değil. İyileştirme yerine hastalıkları önlemek gerekiyor. Bu nedenle duruşlarda nefesi doğru kullanmak ve konsantrasyon çok önemli. Düzenli yapıldığında uzun vadede faydası büyük. Tabiî ki her zaman evde kendinizle çalışmanızı da öneriyorum fakat bir eğitmenden duruşları öğrendikten sonra derslerinizin olmadığı günlerde ve eğitmenin önerdiği duruşlar üzerinde çalışmak şartıyla. Kitap ve dergilere bakarak duruşların öğrenilmesini doğru bulmuyorum.
Evde kendimle çalışmalarımı yazın güneşin doğuşu ile bugünlerde de genellikle sabah kızım Doğa’yı okula gönderdikten sonra yapıyorum fakat zaman zaman geç saate kalınca fotoğraftaki gibi yoga matımı Doğa’ya devretmek zorunda kalıyorum. En severek yaptığı Padmasana yani Lotus duruşu küçük yaşlardan itibaren yapıldığında çok yararlı çünkü böylece her anlamda gençliğinizi ileriki yaşlarda da koruyorsunuz.
Salı ve Cuma sabahları  saat 09:45-11:00 arası Focus Studio’da gençliğimizi ve sağlığımızı korumak adına çalışıyoruz. Sizi de bekleriz.

Özgür Turan

“Özgür Turan’ın diğer yazıları için bkz; http://blog.focusstudiotr.com/yoganin-faydalari ve http://alternatifkarma.com/

 

YASAL UYARI: Bu sitede kullanılan yazılı ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması yasaktır.
İzinsiz kullanımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına istinaden suç duyurusunda bulunulacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir