Pilates Bir Fizik Tedavi Yöntemi midir?

Pilates Stüdyosunda İngilizce Sohbet Etkinliği II
20 Ocak 2014
Kış Aylarında Pilates’in Önemi
04 Şubat 2014
Hepsini göster

Pilates Bir Fizik Tedavi Yöntemi midir?

Herkese merhaba,

Blog takipçilerimiz ve üyelerimiz başlığı görünce hemen tahmin etmişlerdir, ben yine bir şeyler duydum :))))

Pilates ve fizik tedaviyi bir tutmaya yönelik yaklaşımları olan bir takım kişi ve yerlerle ilgili olarak önce bir hayrete düştüm her zamanki gibi :) ve hemen ardından da  bu yazıyı hazırladım.  Ne kadar çok kişiye ulaşırsak kardır diye düşünerek blogumuzdan yine bir yanlışa ışık tutmak istedim dilim döndüğünce.

Pilates kesinlikle ve kesinlikle fizik tedavi yöntemi değildir. Pilates bir egzersiz sistemidir…Yazıma girişimi bu kesin cümleyle yapmak istiyorum…

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tamamen tıbbi alanlarda kullanılan disiplinlerdir.  Fizik tedavi;  İçinde sıcak-soğuk uygulamaları, çeşitli elektirik akımları ve manyetik akımlar kullanılan, lazer, ışın tedavisi, traksiyon (elle çekme) ve benzeri yöntemler barındıran oldukça geniş çaplı bir tıp alanıdır. Fizik tedavi uygulamaları tabi ki bir takım güçlendirici hareketler de içerir ancak, salt bundan ibaret değildir. Fizik tedavi için “onarım” kelimesini rahatlıkla kullanabiliriz. Tüm bunların ötesinde en önemli nokta ise, fizik tedavi içeriğinde tanı ve tedavi barındırır.

Bir pilates eğitmeni veya bir pilates stüdyosu hiç bir rahatsızlık için tanı koyamaz. Bir pilates stüdyosunda eğitmenler asla tedavi yöntemleri kullanamazlar. (Kullanmaya da kalkışmamalıdırlar)

Rehabilitasyon ise kişinin herhangi bir kaza veya geçirilen bir hastalık sonrası oluşan fonksiyon kayıplarını yeniden kazanmasına yönelik bir uygulamadır ve tek başına ya da fizik tedavi ile birlikte uygulanabilir. Fonksiyon kaybı veya azalması olan uzuvların hali hazırdaki kapasitesini arttırmak ve problemli bölgelerin işlevlerini maksimum düzeye çıkarmaları amaçlanır.

Bu iki temel tıp bilimi de konusunda uzman kişilerce uygulanmalıdırlar ve hastalar kesinlikle fizik tedavi uzmanlarının, doktorların ve fizyoterapistlerin gözetiminde tedavi edilmelidir.

Pilates ve fizik tedavinin adları birlikte  anılmaya başladığından beri  malesef insanları yanılgıya düşüren bir takım yanlışlar da ortaya çıkmaya başlamıştır.

Bana göre kesinlikle dikkat edilmesi gereken 3 temel kural şöyledir;

1) Doktorunuzun şiddetle fizik tedavi ya da operasyon önerdiği durumlarla ilgili olarak, bir pilates stüdyosu asla size yardımcı olamaz (Olabileceğini söyleyen yerlerden kesinlikle uzak durunuz)

2) Pilates eğitmeni sizi tedavi edemez. Ciddi bir problemin çözümü, tıp eğitimi almış uzmanların elindedir.  (Pilates eğitmeni yalnızca tedavinizden sonra eğer herşey yolundaysa ve doktorunuz da sakınca görmüyorsa bilinçli bir şekilde güçlendirme ve koruma egzersizleri vererek yaşam kalitenizi arttırabilir)

3) Pilates eğitmeni ders verebilmek için yeterli bir biçimde anatomik bilgi ile donanımlı olmalıdır ancak bu donanım onun teşhis koyma yetkisi olduğunun göstergesi değildir. Ne olduğundan emin olmadığınız her türlü rahatsızlığınız için doktora başvurmanız önemle tavsiye edilir.

Herkesin her işi yaptığı ve her türlü yetkiyi kendinde gördüğü şu dönemde bu önemli detayı belirtmek için bu yazıyı yazmak istedim. Açıkçası Pilates’i bulan kişi fizik tedavi kökenli bir hastabakıcıydı bu doğru… Pilates hareketlerinin fizik tedavi hareketleriyle örtüşen bir yanı olduğu, hareket bazında fizik tedavi çıkışlı bir egzersiz disiplini olduğu da doğru…. Ancak pilates eğitmeninin ders sırasında uyguladığı şey fizik tedavi değildir ve hiç bir zaman olmamalıdır. Şöyle de söylenebilir, pilates eğitmeninin üyesini tedavi ettiğini, var olan problemi değiştireceğini, düzelteceğini söylemesi doğru bir yaklaşım içinde olduğunu göstermememktedir.

Ancak şunu da belirtmeliyim. Biz “fizoterapist”, kendi tedavi yöntemine ek olarak, tamamlayıcı bir şekilde pilatesi kullanabilir. Bu durumda “kişiyi pilates ile tedavi etmek” cümlesi, daha emin ellerde ve tedavi konusunda uzman birinin kurabileceği bir cümle halini alır. Bu iki ayrımı çok iyi yapmamız gerekir. Günümüzde pek çok fizik tedavi uzmanı ve fizyoterapist pilates eğitimi alarak tedavilerine bunu da eklemektedirler. Bizler pilates eğitmenleri olarak duracağımız çizgiyi çok ama çok iyi bilmekle mükellefiz, üyelerimize karşı sorumluluğumuz sonuna kadar bunu gerektirir.

(Çünkü fizik tedavi sadece hareket merkezli bir tedavi yöntemi değildir, başta saydığımız manyetik akım, lazer vs. gibi yöntemler de tedavide önemli rol oynar. Bu durumda  “tedavi” olma “onarılma” gerekliliği olan bir rahatsızlık durumunda  yalnızca pilates egzersizleri kişi için yeterli olmayacaktır)

Pilates doğru bir şekilde uygulandığında sağlıklı bir kas ve iskelet sistemine kavuşmanın anahtarıdır. Eğer ciddi bir rehabilitasyon veya fizik tedavi döneminden çıkmış ve iyileşme döneminizi tamamlamışsanız, doktorunuzun önerisiyle pilates yaparak tüm hayatınızı güçlü kaslar, nüksetmeyecek rahatsızlıklar ve sağlıklı dinç bir beden ile geçirmeniz mümkündür.

Ben bunu uzun bir süre diyet yapmış bir kişinin programı bitip istediği kiloya ulaştıktan sonra koruma programına geçmesi ve aynı dönemlere geri dönmemek için hayatı boyunca beslenme düzenini nasıl dengeleyeceğini biliyor olmasına benzetiyorum tıpkı. Orada da önce bir uzman eşliğinde çözüm, sonra devamlılığı sağlamak hedefleniyor.

Yine doktorunuzun tavsiyesiyle bazen fizik tedaviye ya da ameliyata gerek görülmeyecek düzeydeki  bel-boyun fıtıklarında, kas-eklem rahatsızlıklarında, kuvvetsizlik veya hareketsizliğe bağlı ağrıların giderilmesi için, yaşam kalitenizin yükselmesi gibi konularda  doğrudan pilatese de yönlendirilebilirsiniz. Bu da yanlış değildir. Ama yine söylüyorum, doktorunuzun yönlendirmesiyle…. Pilates size vücudunuzu nasıl kullanacağınızı öğretir. Uzman bir eğitmenle problemlerinize yönelik hareket varyasyonları ve modifiye edilmiş güvenli çalışma programlarıyla egzersiz yapabilirsiniz. Bunu fizik tedavi uzmanları ve doktorlar da öneriyorlar zaten.

Ancak önemle ve ciddiyetle altını çiziyorum ki sizi tedavi edeceğini söyleyen ya da teşhis koymaya kalkan bir pilates merkezinden uzak durun. Yukarıda yazdığımız şekilde pilates uygulaması yapan merkezlerin dışındaki yerlere itibar etmeyiniz. “Yaparız, hallederiz, düzeltiriz, tedavi ederiz”  türünden yaklaşımlara karşı tedbirli olunuz.

Pilates eğitmenlerini de nerede duracaklarını bilmeye, sağduyulu ve özenli davranmaya çağırıyorum. Bu bizleri mesleğimizde hem vicdanen, hem de etik olarak daha iyi yerlere götürecektir, bundan emin olabilirsiniz.

Unutmayın egzersizin en güzel yanı, sizi sağlıklı, mutlu ve dinç kılması, doğru uygulanmasıdır.

Herkese pilatesli, neşeli ve sağlıklı bir hafta dilerim.

Hayata ve kendinize Focus’lanın.

Şirvan Denizci

 

3 Comments

 1. Enercix dedi ki:

  Hakan bey e Kesinlikle Katılıyorum özellikle fizik tedavi cihazları dediği gibi bakkal da bile satılıyor pilatesin iyileştiri gücü de gözardı edilemez yinede paylaştığınız makale için Teşekkürler
  http://enercixstudio.com

 2. hakan yilmaz dedi ki:

  Merhaba. Yazınız bence çok keskin olmuş. Plates bildiğim kadarıyla joseph pilates isimli bir kişinin felç geçirdikten sonra kendini iyileştirebilmek icin bulduğu bir egzersiz yöntemidir. Felçli hastaların fizik tedavisinin de temelinde bazı egzersiz teknikleri uygulanır. Bunun dışında fizik tedavi uygulayan sağlık personeli yani fizyoterapistler, sadece hasta bazlı calismazlar. Sağlıklı insanlara da hastalık önleyici, günlük yaşam kalitelerini artırıcı hizmet verebilirler. Bir fizyoterapist olarak iyi niyetinizden şüphem yok. Ancak burdaki sıkıntı pilates ve fizik tedavi arasındaki bagdan çok, bu teknikleri uygulayanlardadir. Gerçi fizik tedavi cihazlarının neredeyse bakkalda bile satıldığı ülkemizde bu gibi durumlara çok da şaşmamak lazım.
  http://www.evdefiziktedavi.com

 3. LEYLA BAHTİYAR dedi ki:

  Bu güzel ve açıklayıcı bilgiler için teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir