Yoga Uygulamalarımıza Dair Minik Bilgiler
21 Ocak 2013
Pilates On Derste Sonuç Verir mi?
20 Şubat 2013
Hepsini göster

Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Merhabalar, uzun zamandır yazılarıma ara vermiştim ancak pilates bu kadar yaygınlaşmış olmasına rağmen hala dönem dönem çevremde  yanlış bir takım yorumlara rastlıyor oluşum beni yine klasik bilgilendirme yazılarımdan birini yazmaya yöneltti ve sizlerle bu hafta,  pilates hakkında doğru bilinen yanlışlarla ilgili bir yazımı paylaşmak istedim.

 

Pilates zayıflatır mıPilates Zayıflatır

Pilates karidovasküler bir egzersiz programı değildir. Pilatesin uzun süre ve düzenli olarak yapıldığında  kilo vermeye yardımcı etkisi olduğu doğrudur, kilo verme sürecini hızlandırır.

Ancak yanında diet programı ya da kardiovasküler bir egzersizin uygulanıyor olması önerilir. Doğru şekilde uygulandığında pilates yapan kişinin kilo vermeden birkaç beden incelebildiği doğrudur. Ancak bunun sebebi yağ oranının düşmesi değil, kas hacminin artması, kasların sıkılaşmasıdır. Ayrıca deforme olan kas grupları toparlanır, esner ve güçlenir. Bu sayede kişi  daha fit bir görünüm elde eder. Özellikle kalça ve karın bölgesindeki etkisi, gözle görülür biçimde  incelme ve sıkılaşma  şeklindedir.

 

 Pilates bel-boyun rahatsızlıklarıPilates Bel-Boyun Fıtığına Neden Olur Ve Omurgaya Zarar Verir

Doğru şekilde uygulanıyorsa hayır. Gerektiği şekilde uygulanan pilates egzersizlerinin bu tarz rahatsızlıklarda çok büyük faydası olduğu artık kanıtlanmıştır. Yalnız altını önemle çizmemiz gereken konu  uygulanan egzersizlerin doğru ve kişinin ihtiyacı doğrultusunda olması gerektiğidir. Gereksiz zorlamalar ya da bilinçsizce yaptırılan hareketler sağlam bir omurgada bile problemlere yol açabilir. Yani eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız ya da işinde uzman kişilerle çalışmıyorsanız egzersizlerden kalıcı hasarlar ile ayrılmanız olasıdır.

Eklem ya da kas rahatsızlığı veya bel-boyun rahatsızlığı olan  kişi doktor tavsiyesiyle ya da doktorunun egzersiz yapmaya engel bir durum görmediği rahatsızlıkları için pilates yapmaya karar verirse, kasları kuvvetlenecek, ağrıları günden güne azalacak ve posturunde gözle görülür bir düzelme olacaktır. Omurgasında rahatlama ve yaşam kalitesinde yükselme hissedecektir. Ancak tüm bu olumlu etkilerin yanısıra, bilinçsizce yapılan egzersizler ise vücuttaki ufacık bir deformasyonu bile kalıcı sakatlığa çevirebilir,kişinin farkında bile olmadığı bir fıtık başlangıcını tetikleyebilirler.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda şunu söyleyebiliriz ki; Doğru uygulanan egzersiz, sizi sakatlanmalardan korur, halihazırdaki omurga problemlerinizin giderilmesine yardımcı olur, güçlendirir ve  size zarar vermez.

 

Önce Matwork Egzersizleri İle Başlayıp Güçlendikten Sonra Reformer Aletli Pilatese Geçmek Daha Doğrudur.

Bu çok sık karşılaştığımız bir iddialı yorumdur ve buna cevabımız bunun aslında sadece kişisel tercih ile ilgili bir seçenek olduğu yönünde olacaktır. Bu tarz bir kural yoktur. Yani önce matwork ile başlayıp daha sonra aletli pilatese geçmek gibi bir gereklilik yoktur. Pilatesin temel prensipleri zaten her iki uygulamada da aynıdır sadece uygulanış biçimlerinde farklar vardır. Eğitmen, kişinin seçtiği egzersiz türüne göre başlangıç, orta ve ileri seviye hareketleri ve egzersiz programını belirleyecektir.

Bağdat Caddesi Aletli PilatesBağdat Caddesi pilates grup dersleri

 

 

 

 

 

Matwork de yapsanız reformer ile de başlasanız izleyeceğiniz bir yol belirlenir ve günden güne sizin gösterdiğiniz gelişmeye göre egzersiz programınızın da seviyesi artar.  Bu konuda seçim tamamen kişiye aittir. Bazı kişiler önce matwork ile başlayıp daha sonra aletli pilatese geçiş yapmayı tercih ederler.Bazıları tam tersi önce aletli ile başlayıp sonra matwork çalışmalarına dönerler. Bazı kişiler ise her ikisini de kombine ederek egzersiz yapabilirler. Ama bu,başta da belirttiğimiz gibi tamamen kişisel bir tercihtir.

(Yalnızca çok ciddi rahatsızlıkları olan ve doktorlarının özel ders önerisinde bulunduğu üyelerimizle grup uygulamaları yapmamaktayız)

 

Pilates Boy Uzatır mıPilates Boy Uzatır

Pilatesin boy uzattığına dair söylentilerin tamamen yanlış olduğunu açıkça belirtmek isteriz. Boy uzunluğu ya da kısalığı tamamen kişinin genetik özellikleri ile ilgili bir durumdur. En başta duruş bozuklukları olmak üzere pek çok etken kişinin boyu hakkında yanlış bir kanıya varmamıza sebep olur. Stres, kas yorgunluğu  gibi etkenlere yerçekimin de katkısı eklenince bu durum insanların normalden daha kısa boylu gibi görünmelerine sebep olmaya başlayabilmektedir. Pilatesi hayatlarına sokan ve belli bir zaman sonra kas kuvvetini geri kazanan, duruş bozukluklarını gideren ya da belli bir seviyede durdurabilen kişiler, eskisine oranla daha dik ve doğru bir duruş kazandıklarından dolayı bu onların boylarının uzadığına yorumlanır. Halbuki gerçekte kişi pilates sayesinde gerçek boyuna ve dik duruşuna geri dönmüştür.

Herkes Pilates Yapabilir

Herkes pilates yapabilir cümlesi çok sık kullanılmakta ve malesef artık pilates için slogan haline gelmiş durumdadır. Evet herkes pilates yapabilir ancak, herkes için uygulanan yöntemler farklıdır ve pilates aslında kişiye özel bir egzersiz türüdür. Örneğin; Sadece fit olmak ve toparlanmak,sağlıklı bir duruş kazanmak için egzersiz yapmaya gelen biriyle, hamile bir bayana veya ileri yaşta birine aynı tür egzersizler yaptırılmaya kalkışılırsa çok tehlikeli sonuçlarla karşılaşmak mümkün olabilir.

Pilates yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların  başında, pilates yapacak olan kişinin postural analizinin yapılarak kendisine uygun bir ders hazırlanması  gelmektedir.

 

İleri Yaşlarda PilatesHamile Pilatesi

 

 

 

 

 

Fotoğraf Kaynak; http://advancedstyle.blogspot.com/2012/04/watch-100-year-old-ruth-doing-pilates.html

Aslında pilatesin en güzel yönü herkese göre bir çözümü ve alternatif yolları  olmasıdır. Hareketlerin modifiye edilebilir özelliği olması, pilatesi hem çok yönlü ve çeşitli hareket zenginliğine kavuşturur, hem de her insana ve amaca yönelik egzersiz profili ortaya çıkarılabilmesi için olanak sağlar. Pilatesin modifiye yöntemleri sayesinde, boyun problemi olan  bir üye ya da belinde rahatsızlık olan biri, ufacık bir yastık kullanımıyla veya hareketlerin doğru açıları sayesinde bile gayet konforlu ve güvenli şekilde çalıştırılabilir.

Tüm bunların yanında pilates hareketlerinin birden fazla varyasyona sahip olması da çok avantajlı ve tehlikesiz çözümler sunmaktadır. Kişilerin zorlandığı hareketin mutlaka başka bir alternatifi bulunur. Eğer kişi bir hareketi yapmakta çok zorlanıyor ya da hazır değilse diğer varyasyon ile aynı kas grubu güçlendirilebilir. Dikkatli ve ölçülü bir zorlanma ile gerçekleştirilen dersler söz konusu olduğunda pilates egzersizlerinin faydaları  ve kişiye kazandırdıkları saymakla bitmez.

Herkes pilates yapabilir”  başlığı altında, her gelen üyeye kişisel durumu ve geliş sebebi gözönüne alınmadan standart bir ders vermeye kalkışmak doğru değildir.

Bütün bu detaylar dikkate alınıyorsa, gönül rahatlığıyla “herkes pilates yapabilir” cümlesini kurabiliriz.

 

Aletli Pilates Matwork Çalışmalarından Daha Etkilidir.

Bu en çok tartışılan ve ticari hale getirilip sömürülen konuların başında gelmektedir. Focus Studio olarak egzersiz ile ilgili her konuda olduğu gibi bu konuda da dürüst bir yaklaşımı benimsemiş bulunuyoruz ve tüm bu işi yapan kurumlara da aynısını öneriyoruz. Pilates temel prensip olarak her iki uygulamada da aynıdır. Yani teknik olarak üyelerimize öğrettiğimiz her şey her iki uygulamada da değişmez. Kişinin nasıl sakatlanmadan egzersiz yapacağı, hangi kasları nasıl çalıştıracağı, vücut yapısına göre hangi duruşların ona yararlı veya zararlı olacağı gibi konularda her iki uygulamada da aynı detaylar kişiye öğretilir. İyi bir eğitmen grup derslerinde de özel derslerde de tüm üyeleriyle tek tek ilgilenmektedir dolayısıyla insanların kendilerinde fark görmeye başladıkları süre dışında, iki pilates dersi için de gayet etkili oldukları yönünde olumlu bir cevap verebiliriz bu soruya…

Aletli pilates derslerinde farklı dirençte yayların etkisiyle biraz daha çabuk sonuç alındığı doğrudur ancak bu matwork uygulamalarının işe yaramadığı iddialarını doğrulayacak bir kanıt değildir. Stüdyomuzda uyguladığımız her iki program için de, istikarlı ders katılımında bulunan üyelerimizden gayet olumlu tepkiler almaktayız.

 

Okumaya fırsat bulamadığınız eski yazılarımızdan bir kaçı için tıklayınız;

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE PİLATES

MUCİZE BEKLEYENLER DÖNEMİ

SEVGİLİ ÜYEMİZ EVLENDİ FOTOĞRAFLARIYLA BİRLİKTE BLOGUMUZDA

YOGA UYGULAMALARIMIZLA İLGİLİ MİNİK BİLGİLER

BALERİN ÜYEMİZLE RÖPORTAJ


Herkese iyi haftalar

Hayata ve kendinize Focus’lanın

Şirvan Denizci

YASAL UYARI: Bu sitede kullanılan yazılı ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması yasaktır.
İzinsiz kullanımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına istinaden suç duyurusunda bulunulacaktır.

 

 

4 Comments

 1. eda dedi ki:

  Pilatesin kan dolaşımını yavaşlattığını duydum acaba doğrumu ?

  • sirvan dedi ki:

   Merhaba Eda Hanım. İlginize teşekkür ederiz. Pilates içerik olarak çok ani ve hızlı hareketlerden oluşmayan bir egzersiz olmakla beraber kan dolaşımını yavaşlattığı yönünde kantılanmış bir görüş bulunmamaktadır. (Bu durumun bazı rahatsızlıklar ile ilgili tıbbi bir sebebi var ise bu bir hekime danışılarak yola çıkılması gereken bir konudur)

   Hareketler genelde yavaş tempoyla yapılır ancak oldukça etkili ve dozunda olmak kaydıyla yorucudur da… Hatta pilatesin ve benzeri egzersizlerin, vücudun belli bölümlerindeki kan akışını hızlandırmak suretiyle, selülit oluşumuna engel olduğu veya azalttığı kanıtlanmıştır. Belli kas gruplarının çalıştırılması ve o bölgelerdeki kan dolaşımının hızlanmasıyla yine o bölgedeki cilt sağlığı ve kalitesi de olumlu etkilenerek selülite ciddi bir savaş açılmış olur diyebiliriz. Yani aksine yavaşlatmak değil de belli ölçüde hızlandırmak gibi bir etkisi vardır. Kan dolaşımını yavaşlatan yegane faktörlerin başında hareketsizlik gelir aslında. Hareketsiz bir hayat süren kişilerde metobolizma da yavaşlar ve bu da sağlık için olumsuzdur. Pilates veya keyif aldığınız herhangi bir egzersiz türünü seçerek hayat biçimi haline getirmeniz halinde, her yaşta sağlıklı ve dinç kalabilmeniz mümkün olacaktır. Sevgilerimizle.

 2. Nurdan Torun dedi ki:

  Plates hakkındaki tüm söylemlerinize katılıyorum ŞİRVAN öğretmen ve sizi çok seviyorum…Sİzlerle olmaktan çok mutluyum ….En büyük Servet Gülen ARKADAŞ ,kendini iyi hissettiren DOST ve Vücuttaki SIHHAT…

  • sirvan dedi ki:

   Nurdan Hanım bizler de sizi çokkk seviyoruz. Hep birlikte uzun yıllar egzersiz yapabilmek dileğiyle size teşekkür ediyoruz :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir