Yoga Ve Pilates Gezilerimizin İlki 22 Haziran’da !!!
05 Mayıs 2014
Classical Pilates Conference İstanbul
02 Haziran 2014
Hepsini göster

Pilates İle Geçen Beş Sene

ReformerMerhabalar,

Bu hafta sizlere aileden birini tanıtmak istiyorum. O’na artık stüdyomuzun üyesi diye hitap edemiyorum çünkü çok uzun zamana yayılan bir pilates serüvenimiz var kendisiyle. Bu yüzden O, çok uzun zamandır aileden biri bizim için :)

Vefa Çolak ile 2009 yılında daha önce çalıştığım stüdyolardan birinde başlayan tanışıklığımız ve pilates ilişkimiz, ben Focus’u açtığım ilk dönemden beri de kesintisiz şekilde sürüyor. Disiplinine ve egzersiz tutkusuna her daim hayran olduğum, hem çok keyifli hem de çok verimli dersler yaptığım bir üyem Vefa ve küçük tatil vs. araları dışında egzersizi hiç bırakmadı onu tanıdığımdan beri. Hanımefendiliği, kalitesi, harika pilates yapıyor oluşu, daha pek çok özelliği ile de beni hep etkileyen biri olmaya devam ediyor. Ders günlerini çok zorunlu olmadıkça hiç kaçırmayan, istikrarlı ve bilinçli pilates yapan biri. Bunun dışında hoş sohbeti, güleryüzü ve kültürü ile de pek çok farklı konuda paylaşımlarımız da olan biri aynı zamanda.

Biz pilates eğitmenlerinin en sevdiği üye türüdür derslerdeki konsantrasyonu yüksek olan, ders kaçırsa bile mutlaka telafi eden, egzersizi yaşam biçimi haline getirebilen kişiler. Bunun en önemli nedeni, bu yaklaşımda olan üyelerle karşılıklı olarak emeklerimizin meyvelerini alabiliyor oluşumuzdur. Bizler Vefa gibi üyelerde pilates ve benzeri egzersizlerin sonuçlarını gördükçe ve bu sonuçların kalıcılığını gözlemledikçe yaptığımız işten büyük keyif alırız. Vefa gibi üyeler de bu disiplinlerinin bedensel etkilerini gördükçe, kendilerine kazandırdıklarını gördükçe mutlu olurlar. Bu mesleğin en güzel yanı bu iş birliği oluyor benim için sanırım.

Vefa artık epey bir ileri seviye pilates üyesi olmuş durumda, ilk tanıştığımız dönemde matwork dersleriyle başladığımız yolculuğumuza uzun bir süredir  (reformer) aletli pilates ile devam ediyoruz. Geçmişinde voleybol olan ve uzunca bir süre latin danslarıyla da ilgilenen Vefa, geçen seneden beri TRX derslerine de katılmaya başladı ve zarif, narin, güzel görüntüsüne tezat oluşturacak bir kuvvet kazandı :) Yakın geçmişte Snowboard yapmaya başladığını ve en fit, en çok yönlü üyelerimizden biri olduğunu da belirtmek isterim doğrusu.

Pek çok zorlu hareket kombinasyonu ile gayet rahat başederken bir yandan da formda ve sağlıklı dış görüntüsüyle de mükemmel bir  örnek üye olarak egzersiz konusunda yoluna devam ediyor. Ders yapmaktan hiç bıkmayacağımız bir üye ve bir dost oldu bizim için.

Vefa kendini kötü hissettiğinde veya hafif bir soğuk algınlığı vs. geçiriyorsa bile derslere gelir. Hafif de olsa o gün egzersiz yapmak ister, o gün kaldıramayacağı bir tempo veya hareket serisi varsa eğer bu konuda beni bilgilendirir ama tümden dersini iptal etmez genelde. Yani bahaneler bulan biri değildir…Mutlaka vücudunun ihtiyacı doğrultusunda bir program ile egzersizini tamamlar. 5 senelik tecrübesi ile kendisi için doğru olanı çoğu zaman bir pilates eğitmeni kadar sezebilecek kapasiteye erişmiştir ve bu konuda beni doğru yönlendirerek  dersi verimli hale getirebilmemi sağlar. Ateşli bir hastalık vs. geçiriyorsa ve iptal etmesi gerekirse dersini eğer, o zaman da mutlaka daha sonra bir şekilde telafi eder.

Vefa gibi saygın ve bilinçli üyeler bir pilates eğitmenine de çok şey katar ve çok şey öğretir. İstikrarlı olmak halinde beden nasıl cevap verir, neler değişir, neler kazanılır Vefa gibi üyeler bunun canlı örnekleridir.

Kendi gibi zarif bir mesleği var Vefa Çolak’ın. O bir mücevher tasarımcısı. Çok yetenekli bir sanatçı olduğunu da düşündüğüm Vefa’yla ilerleyen zamanlarda bir röportaj da yapacağım blogumuzdan. Herkesin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Oldukça zahmetli ve detaylı bir iş olan tasarımcılığından, pilates ve daha pek çok konuya kadar bir sürü şey konuşacağız röportajımızda.

Vefa ile beş yıl önce pilatesle başlayan tanışıklığımızın uzun yıllar devam etmesini diliyorum ve bu haftalık yazımı burada bitirirken O’nu stüdyomuzun örnek üyesi seçtiğimizi de duyurmak istiyorum.

Vefa Çolak ile dans derslerimizden nostaljik videolar;

Hayata ve kendinize Focus’lanın, herkese iyi haftalar.

Şirvan Denizci

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir