Pilates Nedir?

Pilates Nedir?

100 senelik geçmişe sahip olan Pilates, kas ve iskelet sistemini kuvvetlendirmek ve esnekliği arttırmak amacıyla bulunmuş, temeli fizik tedaviye dayanan bir egzersiz sistemidir. I. Dünya Savaşı döneminde Joseph Pilates tarafından bulunmuş ve geliştirilmiştir. Joseph Pilates'in 'Contrology' adını verdiği ve günümüzde pilates adıyla anılan bu metodu; kişilerin kendi beden koordinasyonlarını ve hakimiyetlerini kazanmalarına destek veren hareket sistemlerinin bir sentezidir. Çağımızın egzersiz sistemlerine yeni bir boyut getiren pilates metodunun amacı; duruş bozukluklarını, kas, eklem, omurga problemlerini, stres kaynaklı ağrıları gidermeye ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yöneliktir. Çalışmalar; kişilerin vücut yapıları, meslekleri, yaş grupları vs. göz önünde bulundurularak azami seviyede sonuç almayı hedeflemektedir. Örneğin masa başı çalışan bir kişi ile bir sporcunun pilates egzersizlerinden beklentileri farklılıklar gösterebilir.

Pilates Nasıl Yapılır?

Pilates egzersizleri ilk olarak Joseph Pilates tarafından tasarlanmış ve günümüzde geliştirilmiş şekliyle kullanılan özel pilates aletleri ve matwork ekipmanları ile gerçekleştirilmektedir. Tüm bu alet ve ekipmanlar sayesinde kişinin kendi vücut ağırlığı ile belli bir dirence karşı egzersiz yapması sağlanmaktadır. Egzersizler, akıcı bir tempo ve doğru nefes kullanımı ile kaslara eşit oksijen dağılımının sağlandığı sakin ve huzurlu bir ortamda gerçekleştirilir.

Pilates yaparken dikkat edilmesi gerekenler:
Öncelikle kişinin postürel analizinin yapılması ve varsa duruş bozuklukları tespit edilerek kişiye yönelik özel çalışma programının belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca pilatesin kesinlikle uzman bir eğitmen eşliğinde yapılması gerekir. Bir eğitmen gözetimi olmaksızın tek başına uygulanan pilates çalışmalarında, kişiler hatalı pozisyon ve duruşlarının farkında olamayacaklarından bu durum ciddi şekilde sakatlanma riskini de beraberinde getirebilir.

Dansçılar için Pilates

Dansçıların pilates metodu ile tanışıklığı neredeyse, bu egzersiz sisteminin bulunuşu kadar eskidir. J.P 1926 yılında New York'da ilk studyosunu açtığında, George Balanchine ve Martha Graham gibi bazı büyük isimler, topluluklarındaki sakatlanan dansçılarını Joseph Pilates'e götürmeye başlamışlardı. J. Pilates tekniklerini dans tekniklerine ve eğitimlerine adapte etmiş ve bu esnada dansçılar kuvvet ve performansları açısından pilatesin çok büyük bir etkisi olduğunu farketmeye başlamışlardı. Bu sayede Contrology -günümüzdeki adıyla Pilates- metodu, çok kısa bir sürede dansçıların güçlenmesi, denge merkezleri ve sakatlıklarının tedavisi açısından vazgeçilmez bir unsur haline geldi. Joseph Pilates'in güç ve esnekliği bir arada kazandıran metodu ile dansçıları tedavi etmeye başlaması, aynı zamanda kendisine dansçı asistanlar kazandırmaya başladı. Pilatesin insan vücuduna katkılarının ve değerinin ilk farkına varan kesim dansçılar oldu ve o dönemde Joseph Pilates'in yetiştirdiği en iyi pilates eğitmenleri dansçılar arasından çıkmaya başladı. Günümüzde hala dünyanın bir çok ülkesinde, dansçı yetiştirme veya dans sakatlıklarının giderilmesi gibi konularda pilates metodundan faydalanılmaktadır.

Sporcular için Pilates

Günümüzde her branştan profesyonel ve amatör sporcular kuvvet, denge, ve kondüsyona olumlu etkisi sebebiyle pilatesi ek egzersiz olarak kendi branşlarının yanında tercih etmeye başlamışlardır. Ayrıca pilates vücuttaki tüm kas gruplarını kuvvetlendirmeye yönelik bir egzersiz sistemi olduğu için, sakatlanmaları önleyici ve tedavi edici özelliği ile sporcuların başarı ve performanslarını arttırmalarını sağlamaktadır.