Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
06 Şubat 2013
Yoga Terapi
05 Mart 2013
Hepsini göster

Pilates On Derste Sonuç Verir mi?

Yazımızı okumadan önce bir süre önce sosyal medyada rastladığım ve çok hoşuma giden bir animasyonu sizinle paylaşmak istiyorum. Kısa ve öz şekilde Joseph Pilates’i ve pilatesi yaratma sürecini anlatıyor, hem de sevimli ve esprili bir anlatımla. İzledikten sonra haftanın yazısını okuyabilirsiniz.

 

10 DERSTE FARKI HİSSEDECEK, 20 DERSTE FARKI GÖRECEK, 30 DERSTE FARKLI BİR BEDENE SAHİP OLACAKSINIZ

Joseph Pilates’in bu ünlü sözü gerçek mi yoksa bir reklam sloganı mı? Gerçekten 10 derste insanın bedeninde fark görmesi mümkün mü? Bu eğitmenlik hayatıma başladığımdan beri en çok karşı karşıya geldiğim soru olsa gerek. Uzun yıllar önce yaratıcısının sarfettiği ve çok önemli bir noktaya parmak bastığı bu sözler, şu anda o kadar çok pilates stüdyosunun web sitelerinin ve tanıtım yazılarının içinde yer alıyor ki. Bu sözler çok değerli sözler ve dediğim gibi ne anlatmak istediği vurgulanıyorsa tabi ki herkes sayfalarında bunlara yer versin kullansın. Ancak çok farklı yerlere çekilebiliyorlar ve bazen insan bu sözlerin kullanım şeklinden rahatsız oluyor. Şahsen ben oluyorum….

Bana bu konuyla ilgili soru soranlara öncelikle bu işin siparişle olamayacağını anlatmaya çalışıyorum. Egzersiz, ısmarlama bir konu değildir. Egzersiz, belli bir süreçten geçme ve hedefler koyarak sonuç almaya yönelik bir yaklaşım gerektiren ciddi bir iştir. Sadece  tanıtım yapmak ve üye çekebilmek  uğruna yıllar önce söylenmiş bir sözün farklı anlamlara çekilmesine için pek razı olmuyor açıkçası.

“DOĞRU YAPILAN İKİ HAREKET, DÜŞÜNMEDEN VE KONTROLSÜZCE YAPILAN ON HAREKETTEN DAHA İYİDİR” Joseph Pilates

Egzersizlerin işe yarama süreleri her insanda farklıdır. Sağlıklı bir postür, bedensel ve zihinsel farkındalık, fiziksel değişim adına çıkılan yolda  o kadar çok etken bir araya gelir ki, bunu belirli günlere veya saatlere sığdırarak yorum yapmak çok yanlış bana göre. Her zaman dile getirmişimdir, bazı kişiler bu yorumuma bozulabilirler, kırılabilirler ama bizim ülkemizde egzersize ayrılan zaman   Avrupa veya Amerika’da yaşayan insanlara göre oldukça az. Çok az insan egzersizi bir hayat biçimi olarak benimsemiş durumda. Aslında herşeyi çabuk isteyen bir yapımız var kimse kızmasın. Çabuk kilo vermek, çabuk forma girmek, çabuk güçlenmek vs. bu uzar gider. Dolayısıyla bir çoğumuz doğru bir hedef koymadan ve gerek maddi gerek manevi bir takım konuları göze almadan hemen sihirli bir şekilde isteklerimize ulaşmak istiyoruz. Egzersiz buna çok müsait bir konu.

“Hocam 3 ay var yaza benim forma girmem lazım, 2 ay sonra evleniyorum kilo vermeliyim” gibi cümleleri duymaya o kadar alıştık ki artık. İşte bu noktada ben egzersiz ve insan bedeni konusunda bir dahi olan Joseph Pilates’in bu sözünün,  ticari yönü daha ağır basan kurumların ve kendini kandırarak pilatesi veya diğer egzersizleri bir nevi sihirbazlık şeklinde yorumlayan üye adaylarının ekmeğine yağ sürdüğünü düşünüyorum.

“BEDENİ İNŞA EDEN, ZİHNİN KENDİSİDİR…” Joseph Pilates

O kadar çok üye adayı “10 derste değişiklikler oluyormuş pilates yapınca değil mi ?” şeklinde umut dolu gözlerle bana bakıyor ki görüşmeye geldiklerinde, bazen onlara gerçekleri anlatırken ve kendi  üzerlerine düşen görevin de çok büyük olduğunu anlattığımda gözle görülür bir hayalkırıklığı yaşadıklarını farkediyorum. Duymak istediklerinin “Tabi Hanımefendi- Beyefendi 10 ders sonra şunlar şunlar olacak, size harika bir fiziksel görüntü vaadediyorum” şeklinde sözler olduğunu hissediyorum o anda. Bu şekilde ikna edilmeye ihtiyaçları var ama gerçek bu değil maalesef. Bu durum egzersiz yaparken alınan keyfi, zihinsel rahatlamayı es geçtiklerinin ve olayı yalnızca güzel bir fiziksel görüntüye ulaşma çabasına endekslediklerinin işaretidir. Tüm bunlar atlanmadan egzersiz yapıldığında  gerisi gelecek ve istenilen fit görüntüye de ulaşılacaktır zaten. Ancak işin bu yönü hiç düşünülmüyor.

“FİZİKSEL OLARAK İYİ HİSSETMENİN, MENTAL RAHATLIĞIN, RUHSAL BARIŞIN KAZANIMI VE ZEVKİ, SAHİBİ İÇİN PAHA BİÇİLMEZDİR.” Joseph Pilates

Bu sözlerin gerçekten anlatmak istediği aslında şudur;

Egzersizlere katılımda gösterdiğiniz istikrarlı tutum, ders takibiniz, eğitmeninizin söylediklerini uygulamada gösterdiğiniz çaba eğer tam ise “10 derste bile” vücudunuzda fark görme olasılığınız var. Aynı istikrarlı tutumla devam ettiğinizde gelişme çok çabuk olacaktır ve 20- 30 ders gibi kısa bir sürede eski problemleriniz şikayetleriniz tamamen geçmiş olacaktır. Kaslarınızda gözle görülür bir toparlanma ve kilo vermeden bile incelme olacaktır, şeklinde açıklanabilir. Ancak kastedilen, estetik cerrahi tadında bir değişim değildir. Herkes kendi genetik yapısı çerçevesinde gelişme gösterecektir.

Her vücut tipi farklıdır, yaradılış özellikleri, yaşam boyunca maruz kalınan dış etkenler, mesleki ve çevresel faktörler, aynı yaşta iki insanda bile çok büyük farklılıklara yol açabilir. Sürekli masa başında oturan biriyle hareketli bir iş yapan biri veya hep aynı yöne doğru eğilerek çalışan bir diş hekimi ile hayatını egzersiz yaparak geçirmiş biri arasında büyük farklar vardır.

Bazı kişiler egzersizler sırasında çok disiplinli ve çaba gösteren kişilik yapılarına rağmen koordinasyonla ilgili problemler yaşayabilirler. Bu, hareketleri doğru yapmak ile ilgili bir başkasına göre daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunun göstergesidir. Ancak bazı kişiler ise abartılı olduğunu düşünmeyin ama 4-5 derste bile fark görmeye başlayabilirler. Çok uzun zaman spor yapmış ama ara vermiş biri veya doğuştan koordinasyonu kuvvetli, hareketleri vücuduna çok çabuk oturtup doğru yapabilen biri, bir diğer kişiye göre daha çabuk etki de görebilir. Bu da bir olasılıktır. Kas ve iskelet yapısı bile kişinin hareketleri yaparkenki durumunu etkileyecektir. Eğitmen kişi öğrenene kadar vazgeçmeyecektir. (En azından biz geçmiyoruz :) )

Benim anlatmak istediğim aslında tam olarak şu; Sağlığına özen gösterip, egzersizi hayat biçimi yapan, çok ekstra durumlar dışında ders kaçırmadan gelen ve derste konsantrasyonu tam olan, eğitmeniyle iş birliği içinde olan bir üyenin, koordinasyon problemi de olsa, kasları çok güçsüz de olsa vs. pilatesten sonuç almamasına imkan yoktur. Biri 10 derste farklar görmeye başlar, diğeri 20 derste bir diğeri 100 derste. Önemli olan kişinin kendi bedenini tanıması, limitlerini bilmesi, güvenli ve bilinçli şekilde egzersiz yapabilmesidir. Sebatkar olunduğunda sonuç eninde sonunda mutlaka gelecektir.

Joseph Pilates’in bu haftaki yazıma konu olan ve aslında çok da sevdiğim bu sözünün dışında pek fazla bilinmeyen ve daha da çok sevdiğim başka bir sözüyle yazımı sonlandırmak istiyorum. Biliyorsunuz derslerimizde nefes konusu oldukça üstünde durduğum ve doğru şekilde oturtmaya özen gösterdiğim bir konu. Sanıyorum Joseph Pilates’de bunun en önemsenmesi gereken konu olduğunu pilates eğitmenlerine ve pilates yapanlara anlatmak istemiş.

‘AKCİĞERLERİN TAMAMEN BOŞALTILMASI BAŞLI BAŞINA BİR SANATTIR VE MAALESEF EN ÖNEMLİ ADIM  OLAN DOĞRU NEFES ALIP  VERMEK EN AZ ANLAŞILANIDIR.’ Joseph Pilates

Hayata ve kendinize Focus’lanın :)

Şirvan Denizci

 

DAHA ÖNCE OKUMAYA FIRSAT BULAMADIĞINIZ ESKİ YAZILARIMIZDAN BAZILARI İÇİN TIKLAYIN;

Focus’ta Gangnam Style :)

Pirinç Topları Pilates Toplarına Karşı

Yelken Sporcusu Üyemizle Röportaj

Doğru Nefes,

Yoga’nın Faydaları

Focus’un Açılış Partisi

 

YASAL UYARI: Bu sitede kullanılan yazılı ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması yasaktır.
İzinsiz kullanımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına istinaden suç duyurusunda bulunulacaktır.

 

 

 

 

 

 

“10 derste farkı hissedecek, 20 derste farkı görecek, 30 derste ise farklı bir bedene sahip olacaksınız”
“Fiziksel iyi hissetmenin,mental rahatlıgın, ruhsal barışın kazanımı ve zevki, sahibi için paha biçilmezdir.”

‘Akciğerlerin tamamen boşaltılması başlı başına bir sanattır ve maalesef bu son adım olan doğru nefes alıp vermek, en az anlaşılanıdır.’ J.H. Pilates

 

“Bedeni inşa eden, zihnin kendisidir…” Joseph Pilates

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir