Hamile Pilatesi Bebekleri
Hamile Pilatesi Üyemiz Sezen Cankat’ı Tebrik Ediyoruz!
02 Şubat 2015
Bouldering Focus Pilates
Ozan Hoca’ya Şans Diliyoruz !
19 Şubat 2015
Hepsini göster

Pilates Prensipleri

Pilates

PilatesMerhaba,

Bu hafta sizlere pilates metodunun temel prensiplerini anlatmak istiyorum biraz. Pilates pek çok yerde lanse edildiği gibi bir spor dalı-aktivitesi değil, bir egzersiz sistemidir. Bu egzersiz sistemi, içinde oldukça fazla detay barındırır ve bazı kuralları, prensipleri vardır. Fizik tedavi çıkışlı bir sistemdir ancak tedaviden çok destekleme, güçlendirme ve geliştirme odaklıdır.

Pilatesin prensiplerini şu şekilde maddelendirebiliriz;

KONTROL; Egzersiz esnasında bedensel güvenliğin ve farkındalığın en önemli ilacı kontroldür. Kişinin tüm bedenini ve diğer bir takım yan unsurları (nefes, malzeme kullanımı, koordinasyon) kontrol altına alabilmeli. Pek çok şeyi aynı anda düşünerek pilates yapabilmelidir. Bu kontrolün sağlanması için eğitmen seansların en başından beri kişiyi beden ve zihin bütünlüğüne odaklamalı, ona bu kontrolü eline alabilmesinde rehberlik etmelidir.

“İyi bir postür, tüm vücut kontrol altında tutulduğu zaman başarılı bir şekilde kazanılabilir” JOSEPH PİLATES

NEFES; Yaptığınız hareket nefes şeklinizi, doğru alıp verdiğiniz nefes ise hareket kalitenizi belirler. Yani doğru nefes prensibi pilatesin temel taşlarından biridir ve en baştan itibaren kişiye en önemle öğretilmesi gereken kurallardan biridir. Nefes tutulmayacak ve doğru şekilde alınıp verilecektir. Kanda ve kaslarda eşit miktarda oksijen dağılımı, odaklanma, ağrıya tahammül ve hareketlerin temposunu doğru ayarlamak için nefes baş unsurlardan biridir.

“Akciğerlerin tamamen boşaltılması başlı başına bir sanattır ve malesef en önemli adım olan doğru nefes alıp vermek, en az anlaşılanıdır” JOSEPH PİLATES

AKICILIK; Pilates egzersizi sırasında hareketler akıcı bir düzene sahiptir. Duraksama olmadan herbir noktadan ayrı ayrı geçerek hareketler tamamlanmalı, ancak bu akıcılık, hızlı olmak ya da ani ve sert hareket etmek anlamına da gelmemelidir. Hareketler yumuşak, akıcı ama bir o kadar da kontrollü olduğunda sağlıklı sonuç alınır. Hafif direnç hissi ile yapılan, yedirerek uygulanan, es geçilmeyen pilates hareketlerinin bütünü, kişiyi hedefine yaklaştırır.

“Bedeni inşa eden, zihnin kendisidir” JOSEPH PİLATES

MERKEZLEME; Tüm hareketler merkezden başlar. Merkez bölge için karın, bel ve kalça bölgesini örnek gösterebiliriz. “Power House” diye de adlandırılabilen bu bölge iç organlarımızı ve omurgamızı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkez kuvvetimizin çıkış noktası bu bölgedir. Egzersiz esnasında bu bölgenin güçlenmesi ve bu gücün etkilerinin tüm bedene yayılması çok önemlidir.

“Fiziksel olarak iyi hissetmenin, mental rahatlığın, ruhsal barışın kazanımı ve zevki, sahibi için paha biçilmezdir” JOSEPH PİLATES

KESİNLİK-DOĞRULUK; Hareketler belli-belirsiz değil tam net yapılmalıdır. Netlik en önemli unsurlardan biridir. Tüm detaylara dikkat edilmesi gereklidir. Pilates ayrıntılarda gizlidir, detaylardan oluşur. Ve sonuç da bu detaylar sayesinde gelir, hareketleri doğru yerde hissetmek de bu detaylara dikkat edilmesi sayesinde gelir.

“Doğru yapılan iki hareket, düşünmeden ve kontrolsüzce yapılan on hareketten daha iyidir” JOSEPH PİLATES

KONSANTRASYON; Pilates esnasında tüm benliğimizle, bedenimizle ve zihnimizle orada olmamız gerekir. Kişi bambaşka şeyler düşünerek egzersiz yapmamalıdır. Eğitmenin yönlendirmelerine ve yaptığı harekete odaklanmalıdır. Harekete yoğunlaşmak ve hangi kasların kullanıldığına, hareketi nasıl doğru uygulayacağına odaklanmak ve konsantrasyon, kişiyi amacına ulaştıracaktır.

“Egzersiz yaparken hareketlere doğru şekilde konsantre olunuz. Yoksa hareketenin bütün faydalarını kaybedersiniz” JOSEPH PİLATES

Hayata ve kendinize Focus’lanın :)

Şirvan Denizci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir