Bouldering Focus Pilates
Ozan Hoca’ya Şans Diliyoruz !
19 Şubat 2015
Air Pilates
Air Pilates Workshopu
23 Mart 2015
Hepsini göster
Pilates Ve Diyet

Herkese Merhaba,

Önümüzdeki dönemlerde stüdyomuz yine çok güzel bir workshopa evsahipliği yapacak. Tüm pilates, yoga, trx üyelerimizi ve bize katılmak isteyen diğer misafirlerimizi Diyet ve Formda Kalmanın Yolları adlı “ücretsiz” workshopumuza bekliyor olacağız. Bu haftanın yazısını pilates ve diyet konulu hazırlamamızın sebebi budur. Aşağıdaki fotoğrafın üzerine tıklayıp büyüterek, bizleri bu konuda aydınlatacak olan uzman diyetisyenimiz hakkında ve tarih-saat bilgileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Pilates Ve Diyet

 

PİLATES YAPAN KİŞİLER NASIL BESLENMELİDİR?

-Herşeyden önce pilates tıka basa tok bir karınla yapılmamalıdır. Rahatça hareket edebilemek ve kramplarla uğraşmamak için bu oldukça önemli bir detaydır. Hazım başlamışken tıka basa bir karın ile yapılan pilates sırasında doğru nefes alıp verebilmek bile zorlaşır. Mide krampları, bulantı, reflü benzeri sıkıntılara yol açabileceği gibi, barsak hareketlerini de olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden pilatese başlamadan evvel en az 1-1,5 saat önce bir şeyler yenmiş olunması gerekmektedir.

-Tok karnına pilates yapmak kadar, uzun saatler aç olan birinin de derse başlaması sakıncalıdır. Açlık yüzünden kan şekeri düşebilmekte ve kişinin  konsantrasyonu, enerjisi de olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

-Diyetisyenlerin ve beslenme konusunda uzmanlaşmış kişilerin önerileri, pilates öncesinde karbonhidrat ağırlıklı beslenmiş olmak, egzersiz sonrası ise protein içeren besinler tüketilmesi yönündedir. Ancak bu besinlerin neler olacağı kişiden kişiye değişebilir. En doğrusu bu konuda bir uzman görüşü almak ve doğru bir diyet programına girmektir.

Pilates sırasında (ve aslında pek çok diğer egzersizlerde de) ders süresince su tüketimi  yüksek miktarlarda olmamalıdır. Oda sıcaklığında ve çok susanırsa yudumlayarak küçük miktarlarda su tüketilmesi daha doğrudur.

-Pilates ve diğer egzersizleri düzenli olarak uygulayan kişilerin kaybedilen minaralleri yerine geri koymak konusunda titiz olmaları önerilir. Çünkü bazı minerallerin eksikliği hem kas kayıplarına neden olabilmekte hem de yağ yakımı için engel teşkil ederek kilo verme sürecine ket vurabilmektedirler. Bir diyetisyen ya da doktor görüşü alarak hangi tür mineralleri içeren yiyecekler tüketilmesi gerektiği konusunda bilgi alınmalıdır. Çünkü bilinçsizce uygulanan bir diyet yüzünden ve yine bilinçsiz şekilde vücuda yüklenilen egzersizler sayesinde kişi zarar görebilir.

-Dengeli ve doğru beslenme her zaman pilates yapan kişinin pusulası olmalıdır. Bu pilatesin felsefesine uygun bir konudur. Pilates kişinin ruhsal, zihinsel ve bedensel konularda dengelenmesini sağlarken, yine dengeli beslenme ile de bu durumu pekiştirmiş oluruz.

Herkese harika bir hafta dilerim, Hayata ve Kendinize Focus’lanın :)

Şirvan Denizci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir