Yoga İle Anda Olmak
25 Kasım 2013
Yoga Buluşmamız Harika Geçti ! İşte Detaylar !
23 Aralık 2013
Hepsini göster

Pilates Ve Erkekler

Pilates ve erkeklerMerhaba,

Açıkçası pilatesin Türkiye’de uygulanmaya başlandığı ilk dönemlerden beri erkekler ve pilates konusu epey tartışılmış bir konudur. İlk zamanlar pilates; Üzerine espriler dönen, “kadın egzersizi” diye adlandırılan, erkekler arasında pek de rağbet görmeyen, biraz da “hafif” kalan bir egzersiz gibi düşünülüyordu.

 

Pilatesin Türkiye’de herkes tarafından iyice bilinip tanınması şunun şurasında 6-7 senelik bir süreç. Ha şu dönemlerde erkeklerin önyargısı değişti mi? Hayır tabi ki yüzdeyüz değişmiş değil, ancak pilates yapan erkeklerin sayısında epey bir artış olduğu da aşikar. Hala bahsettiğimiz önyargılar devam ediyor, hala bunu kadın işi diye düşünen ve asla yapmam diyen erkekler yok değil ama böyle düşünenlerin çoğu çok önemli bir noktayı atlıyorlar o da Pilates’i keşfeden kişinin bir erkek olduğu gerçeği…

Joseph Pilates Contrology adını verdiği bu egzersiz sanatını ilk yarattığında aslında bir nevi erkekler için keşfetmiş diye yorum yapabilirim kendimce. Çünkü savaş yıllarında, hapse girdiği bir dönem esir askerlerden oluşan pek çok yaralıyı tedavi ettiği bir süreçte bu tekniğin ilk tohumlarını atmış ve geliştirmiştir. İlk olarak omurga problemleri yaşayan askerleri, mahkumları tedavi etmek için onların üzerinde bu sistemi denemeye başlamıştır.

Temel düşüncesi “bu egzersizi erkekler için icat etmeliyim” olmasa da Joseph Pilates, o esnada tüm ön çalışmalarını erkekler üzerinde yapmıştır. Çünkü o an, içinde bulunduğu şartlar buna uygundur. Dolayısıyla O’nun hayatını biraz araştırma imkanı olanlar, sonraları Amerika’da dönemin en ünlü klasik ve modern dans topluluklarıyla irtibata geçerek erkek ve kadın dansçıların sakatlıklarını iyileştirmeye başladığını, asistanlarını o dansçılar arasından seçmeye başlayarak, bu sistemi kadın ve erkekler arasında yaygınlaştırmaya başladığını göreceklerdir. Dolayısıyla şunu söyleyebilirim ki pilates salt kadın egzersizi değildir.

Benim fikrime göre modern hayatta bazı ürünlerin ve hizmetlerin lanse edilişi daha çok kadınları hedef alıyor. Pilates sağlıkla ilgili olumlu yönlerinden çok, ünlü yıldızların form tutma ve güzellik yöntemi olarak lanse edildiğinden dolayı, sadece Türkiye’de değil dünya üzerinde pek çok yerde de biraz daha kadınlara yönelik bir egzersiz gibi anlatılıyor. (Gerçi benim birlikte çalıştığım çok sayıda yabancı uyruklu erkek üye oldu ve inanın ki hiç biri ülkemizdeki erkekler kadar ön yargılı değildi. Bunu da söylemeden geçemeyerceğim)

Erkekler ve pilatesPilates MatworkReformer Pilates

 

 

 

 

 

Benim derslerime katılan erkek üyelerin çok azı kendi merakıyla gelip pilates yapmak isteyen kişilerden oluşuyor. Bunların önemli bir çoğunluğu eşlerinin-dostlarının zoruyla denemesi için ikna edilen veya doktorlarının şiddetle pilates yapmasını önerdiği bir takım bel ve boyun problemlerini vs. bertaraf etmek için bana başvuran erkeklerden oluşuyor. Her ne şekilde olursa olsun birlikte pilates yapmaya başladığımız erkeklerden bugüne kadar “yanılmamışım bu tam bir kadın işi, çok da basitmiş beni tatmin etmedi” diye bir yorum yapan olmadı :))  Bilakis “ Bu ne kadar sistemli ve kurallı bir egzersizmiş, hiç basit falan değil ve çok kuvvetlendiriyor, epey zorlandım” gibi yorumlar duydum hep.

Sevimli rengarek toplarla lanse edilen, bir takım hoş bayanların minderler üzerinde yatarak bacaklarını zarif bir şekilde yukarı-aşağı hareket ettirdikleri görüntüler içeren “kadın işi” pilatesin hiç de yabana atılır bir egzersiz olmadığını anlıyorlar :))))  Sadece esneklik ve denge konularında değil, kas gücü ve kontrol anlamında da yeni deneyimler edindiren harika bir keşif olduğunu düşünen erkeklerin sayısındaki artış beni oldukça mutlu ediyor doğrusu. Bir de Reformer aleti ile tanışınca bu bahsettiğim önyargının kırılması çok daha çabuk oluyor bunu da rahatlıkla ekleyebilirim. bkz. Pilates Reformer aleti

TEKNİK DETAYLAR
Şu ana kadar işin bakış açısı ve önyargılar kısmından epeyce bahsettik biraz da teknik kısımlarından bahsetmek ve erkek üyelerin antrenman yaparken düştükleri genel yanlışlara değinmek istiyorum. Erkeklerin çok sık odaklandıkları hacimli kas yapmak, günlük yaşamda kullandıkları veya hali hazırda kuvvetli olan kaslarına yüklenerek onları daha da güçlendirmeye yönelik antrenman programları aslında uzun vadede kendileri için faydadan çok zarar getirebilmektedir.

Erkeklerin günlük hayatlarında pek çok kadına göre kas gücüne dayalı işleri daha fazla yaptıklarını göz önüne alırsak, tendonlarının, kaslarının, bağ dokularının güçlü ve esnek olmaya kadınlardan daha çok ihtiyacı vardır bana göre. Sadece güçlü kaslarına odaklanıp hep o bölgelerini çalıştırma konusundaki sabit fikirleri (örneğin günlük yaşamda sıkça kullandıkları kol kasları vb. gibi) erkekleri bir süre sonra başka rahatsızlıklara veya sakatlıklara maruz bırakabilmektedir.

Fitness salonlarında bu bahsettiğimiz türde egzersizleri daha çok yapma imkanı bulurlar ve bu çok yorucu olan, genelde patlama kuvveti diye adlandırdığımız kuvveti kullanmaya yönelik ağırlık kaldırma antrenmanları vs, kısa vadede şişkin kaslar ve hoş bir görüntü sağlasa da, vücutlarındaki sabitleyici kasları çok fazla çalıştırmıyor olmaları, içerik olarak onlara çok da fazla bir şey katmamaktadır. (Bu yazdığım şey fitness kötüdür yanlıştır diye anlaşılmasın, sadece bazı programları kombine etmek her zaman faydalıdır)

Biz pilatesçilerin en sevdiği şey binayı temelden itibaren sağlam bir zemine oturtmaktır. Önce içeriyi inşa edip sonra dışını süslemek her zaman daha güvenli ve daha kalıcı olacaktır. Erkek üyelere anlatmaya çalıştığımız şey tam olarak budur. Kas kazanımıyla birlikte denge ve koordinasyon içeren, vücudunu çok daha iyi tanımayı sağlayacak bir antrenmanın keyfini bir kez aldılar mı zaten vazgeçemeyerceklerinden eminiz.

Fitness yaparken yanında core bölge için faydalı, esneklik ve dengeyi arttıran bir egzersiz yapılması neden kötü olsun ki? Pilatesin küçük kasları ve vücudumuzu sabitlemeye yarayan günlük yaşamda kullanmadığımız kasları çalıştırma etkisi ile ağırlık kaldırırırken yaşanabilecek travmalardan da korunmuş olacaksınız.

Erkeklerin en sevdiği şeyler olan dumbell kaldırmak ağırlıkların altına girmek gibi egzersizlerden vazgeçmelerini söylemiyoruz onlara, ama bir düşünsenize bu yoğun ağırlık antrenmanları, pilates gibi postürü güçlendiren ve koruyan bir egzersiz ile desteklendiğinde ne kadar başarılı sonuçlar alınabilir. Dejenerasyonlar önlenir, omurgayi destekleyen kasların pilatesle güçlenmesi sayesinde son derece güvenli bir şekilde antrenmanlarınızı tamamlayabilirsiniz. Son derece rahatlıkla söyleyebiliriz ki, fitness antrenmanlarınızı pilatesle destekleyebilirsiniz.

Nihayetinde şunu söylemek istiyorum ki, hiç bir egzersizde cinsiyet ayrımı yoktur. Evet kadın ve erkeğin anatomik yapıları farklılıklar içerebilir. Ancak her iki cins için de geçerli olan tek şey şudur ki ; İnsan bedeninde güçlü bölümler de vardır güçsüz bölümlerde… Bunu kadın erkek diye ayırmak doğru değildir. Önemli olan insanların ihtiyaçlarına göre egzersiz uygulamaktır.

İyi bir eğitmen eşliğinde kişinin yaşı, sağlık durumu ve tabi ki cinsiyet farklılıklarının içerdiği ihtiyaçlar doğrultusunda pilates yapılabilir. Pilates egzersizlerinin hepsi kadınlara ve erkeklere göre modifiye edilebildiği gibi, çeşitli varyasyonlarla da geliştirilebilir.

Hepinize Kızlı-Erkekli sağlıklı egzersizler :)))))

Hayata ve kendinize Focus’lanın
Şirvan Denizci

ESKİ YAZILARIMIZDAN SEÇMELER

Bankacılar, Doktorlar, Kuaförler, Sanatçılar, Sporcular!!! Herkes Pilates Yapıyor !!!

Pilates Salonunda İngilizce Sohbet Etkinliği

Focus Eğitmenlerinden Komik Hundred Show

Focus Studio’da TRX SUSPENSİON SYSTEM

Her Yolculuk Ayrı Bir Deneyim

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir