Pilates Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Nurdan Torun’un Yeni Albümü
16 Ocak 2012
Pirinç Topları Pilates Toplarına Karşı
23 Ocak 2012
Hepsini göster

Pilates Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Herkese merhaba;

Derslerimize katılan üyelerimiz bilirler, egzersizler süresince pilates yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bilgilerimizi üyelerimizle paylaşmaya özen gösteririz. Hatta zaman zaman öncelikle önem verdiğimiz konuları tekrar tekrar anlatırken buluruz kendimizi. Bu haftaki yazımızda bunları sizlerle de paylaşmak istedik.

Pilates yaparken aslında bir değil birden fazla pek çok konuya dikkat ederek egzersizlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunların en başında doğru bir şekilde nefes alıp vermek pilates egzersizlerini gerçekleştirirken dikkat etmemiz gereken konuların başında yer almaktadır. Doğru bir şekilde nefes alıp vermek hem vücudun zorlandığı noktalarda rahatlama hissi sağlamasının yanında doğru kasları aktive etmemize yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımını arttırmakla birlikte kardiovasküler rahatsızlıkları engeleyebilecek etkiye de sahiptir. Pilates egzersizleri esnasında ağırlıklı olarak çalıştırdığımız bölgeye yoğunlaşıp kas gruplarını aktive etmeye odaklanmak, etkili bir şekilde çalışmanıza ve pilates egzersizlerinin kısa sürede etkisini hissetmenize yardımcı olacaktır. Pilates egzersizlerini gerçekleştirirken göğüs kafesini kapatıp sabitlemek karın kaslarını daha fazla aktive etmemizi sağlar. Göğüs kafesini kapatmak kimi zaman üyelerimiz için ilk derslerde zorlandıkları bir nokta olsa da üyelerimizin ilk derslerinde bunu nasıl yapabileceklerine yönelik küçük ipuçları ile bu hissi kolaylıkla yakalamaları sağlanabilmektedir. Pilates egzersizlerini gerçekleştirirken hareketlerin gereklilikleri doğrultusunda baskı veya naturel pozisyonda kalınması gerekir. Örneğin bacakların yukarıda olduğu bir karın hareketi esnasında beli yerden kaldırmak hem karın kaslarını aktive etmemizi engeller hem de tüm ağırlığın belimizde toplanmasına yol açarak kimi zaman sakatlanmaya varabilecek problemlere sebep olabilir. Bunların yanında egzersizler sırasında ayaklarımızı doğru bir şekilde point ve flex yapmak oldukça önemlidir. Yani parmak ucumuzu ileriye uzatırken hem bileğimizi öne uzatıp hem de parmak ucumuzla daha ileriye dokunacakmış gibi parmak ucumuzu uzatmamız gerekir. Aynı şekilde ayağımızı flex yaparken hem bilekten hem de parmak ucumuzdan kendimize doğru çekerek topuğumuzu ileriye uzatmak hedeflenmelidir. Pilates yaparken hareketleri yavaş ancak akıcı bir tempo eşliğinde gerçekleştirmek hareketlerin etkisini arttırmaktadır. Ayrıca yorulduğumuz zamanlarda vücudumuz alışkın olduğu forma dönme eğilimi gösterir. Örneğin omuzları kaldırmak, sırtın dik durduğu formunun bozulması, bacaklarımızı uzattığımız bir harekette dizlerimizi çekmemizi sağlayan kasları yeterince aktive edememek vb. Bu gibi durumlarda doğru kas gruplarını çalıştırabilmek adına eğitmenin uyarılarını veya kişiye özel yaptığı değişikleri dikkate alıp vücudumuzu olması gereken şekilde tutmaya özen göstermek gerekmektedir.

Ayrıca zaman zaman pilates yaparken nasıl giyinmeliyim gibi sorularla karşılaşabiliyoruz. Yukarda belirttiğimiz konulara dikkat edilip edilmediğinin eğitmen tarafından rahatlıkla kontrol edilebilmesini sağlamak adına tayt, eşofman, t-shirt gibi spor kıyafetlerin giyilmesi uygundur. Ayrıca ayaklarımızı rahat bir şekilde kullanabilmek adına spor ayakkabı kullanmadan sadece çorapla pilates egzersizleri gerçekleştirilmektedir.

Pilates yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiği ile ilgili daha pek çok konu olmakla birlikte temel noktaları yukarıda belirttiğimiz gibi sıralayabiliriz. Tabi ki bunların hepsinin kişilerin vücudunda yer etmesi belli bir zaman almaktadır. Bu zamanın kısaltılması da disiplinli bir çalışma ve eğitmen ile yapılan işbirliği ile doğru orantılıdır. 

Herkese iyi haftalar dilerim.

Hayata ve kendinize Focus’lanın

Sevgiler

Belkıs Tuğcu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir