Pilates Yaparken Sakatlanmamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Hamile Pilatesi Bebekleri
Hamile Pilatesi Bebeklerimiz Episode 5 :)
20 Ekim 2014
Bağdat Caddesi TRX
TRX TRAİNİNG WORKSHOPUMUZDAN KESİTLER
24 Kasım 2014
Hepsini göster

Pilates Yaparken Sakatlanmamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Erenköy Matwork Pilates

Bağdat Caddesi PilatesMerhaba,

Pilates blogumuzda, pilates eğitmenlerinin ders verirlerken dikkat etmesi gereken noktaları ve benzeri konuları içeren yazılarımı paylaştım sizlerle bugüne dek hep. Ancak bugün biraz farklı bir yönden konuyu ele almak istiyorum. Evet pilates eğitmeninizi neye göre seçmeniz gerekiyor, nasıl bir stüdyoda nasıl şartlarda pilates derslerine katılırsanız bu sizin için güvenlidir tüm bu konular çok önemli. Ama bir diğer önemli nokta da egzersiz yaparken sizlerin kendinizi nasıl koruyacağınız konusu bence.

Biliyorsunuz insanların bedensel yapıları kadar kişilik yapıları da oldukça değişkendir. Biz eğitmenler, egzersiz yaptığımız odada birbirinden tümüyle farklı pek çok beden ve karakterde insan ile birlikte çalışırız. Bazen en zor durumda kaldığımız şeylerin başında bedensel faktörlerden çok kişilik ve egzersize bakış açısı bakımından farklılıkları olan insanlar ile ders yapmak geliyor aslında itiraf edeyim.

Kişilik farklılıklarının konuyla ilgisini biraz açmak gerekirse, bazı insanlar egzersiz esnasında son derece azimli ve dayanıklı bir tavır sergilerken, bazıları ise daha çok motive edilmeye ihtiyaç duyabiliyor, bazılarının ağrı eşiği düşükken bazılarının ise yüksek olabiliyor. Bunun gibi pek çok farklı örnek sıralayabiliriz. Bu tür farklılıkların pilates yaparken girilebilecek riskler ile ilgili de alt yapı oluşturabileceğini anlatmak istiyorum bu yazımda. Ve tabi kişinin kendi kendisini nasıl koruyabileceğinden de bahsetmek istiyorum.

Pilates yaparken dersin sorumluluğu büyük ölçüde eğitmendedir. Yani sınıfındaki üyelerin her birini gözden kaçırmadan denetlemeli, düzeltmeli, uyarmalı ve motive edebilmelidir. Bunları daha önceki yazılarımda uzun uzun anlattığım için şimdi çok fazla irdelemeyeceğim. Ancak bir önemli detay daha var… Üyenin de pilates yaparken kendini koruması, sakatlanmaya yol açacak durumlardan kaçınması gerekmektedir. Yani ders kontrolü yüzde seksen eğitmende ise, yüzde yirmilik bir pay da mutlaka üyededir.

Bu nasıl olacak bundan bahsedelim biraz; Bazı üyelerimiz yazımın başında bahsettiğim gibi oldukça azimli, kararlı ve sonuç odaklıdırlar. Bu aslında temelde çok iyi birşeydir ve eğitmenin de işini kolaylaştırır. Çünkü antrenman esnasında kolay kolay pes etmezler, ağrılara dayanıklıdırlar, sayıları tamamlarlar asla yarım bırakmazlar, yoğun ve güçlü bir şekilde dersin içindedirler, konsantrasyonları tamdır. Bu özellikler egzersizden beklentilerini de hızlandırarak verimli şekilde onlara kazandırır. Ama bazen bu azimli kişilik yapısı bazı ağrıların veya sancıların gereksiz yere üzerine gitmelerine de sebep olabilmektedir. Bu tür kişiler kolay pes etmeyen yapıları sayesinde bazen kendileri için zararlı olabilecek sinyaller veren ağrı ve sancıları da yok saymaya eğilimli olurlar.

Eğitmen nereye kadar sınırları zorlamanın doğru olduğunu, nerede fazla üstelememek gerektiğini çok detaylı anlatsa dahi, bu kişiler çoğunlukla bu uyarıları göz ardı etmeye yatkındırlar. Aslında çalışkan ve iyi niyetli olmalarına karşın bazı durumlarda bedenlerinin uyarılarına (ve eğitmenin uyarılarına) kulak asmayıp kendilerini çok zorlayarak kaba tabirle başlarını biraz belaya sokabilirler. Bu oldukça önemsediğimiz bir konudur aslında. Bazen böyle durumlardan sonra kişi herhangi bir incinme yaşadığında eğitmene “sen beni çok uyardın ve ben dinlemedim, falanca yerim tutuldu veya sakatlandı” şeklinde itiraflarda bulunurlar ama iş işten geçmiş olur.

Bu gibi durumlara yol açmamak için defalarca uyarılsa da kişinin kendini çok zorlaması halinde problem yaşanması kaçınılmaz olur. Bu durumdan korunmak için üyelerin, eğitmenin tarif ettiği “doğru egzersiz ağrılarını” ve sinyal veren kötü acı ve sancıları, batma veya sızlama gibi hisleri takip etmesi zorunludur. Bu ağrılarla ilgili eğitmene geri bildirimde bulunması şarttır. Çünkü aksi takdirde istenmeyen sonuçlar doğmaktadır. Gereksiz zorlanmalar fayda yerine zarar getirir.

Erenköy Matwork PilatesBağdat Caddesi Matwork PilatesBağdat Caddesi Reformer

 

 

 

 

 

Bir de konsantrasyon eksikliği olan, eğitmeni gözlemlemeyen veya iyi dinlemeyen bir üye profili vardır ki bu da en az diğer örnekteki kadar risk taşır. Bu kişiler eğitmen en küçük detaya rağmen her şeyi anlatsa dahi hiç bir zaman gerektiği kadar o dersin içinde bulunmaz, gerek iş yoğunluğu gerek başka etkenler yüzünden oluşan kafa dağınıklığı, odaklanma problemi, pilates dersi esnasında kişinin sakatlanma olasılığını arttıracaktır. Bu kişiler de iyi niyetle derse katılırlar, onca yoğunluğun içinde ders için zaman yaratır ve gelirler, samimiyetle fayda görmek istemektedirler. Ama yeterince focuslanmadıkları için tam anlamıyla aramızda olamazlar.

Çok uzun süre uyarı yapılmış bir bel pozisyonu, bant çekerken el bileğinin almaması gereken bir kavis, tüm ikazlara rağmen tutulan nefes, boyunda herhangi bir risk oluşmaması için uyarı yapılan bir baş duruşu gibi önemli konular, bazen sadece eğitmenin ders verirken mütemadiyen tekrar ettiği boş konuşmalardan ibaretmiş gibi bir hal alabilmektedir. Tüm bu ikazlar çoğunlukla ciddi güvenlik uyarılarıdır aslında. Sınıfın geneline sık sık tekrar edilerek hatırlatıldığı gibi kişiye özel uyarılar da yapılmaktadır eğitmenler tarafından ancak bu konuda da yine dikkat eksikliği veya kafa dağınıklığı gibi sebepler bu ikazlaı göz ardı etmiş bi üye için sakatlanma riski oluşturabilir.

Bazen de eğitmen, kişinin vücut yapısı veya herhangi bir problemine göre O’na sınıfa verdiği hareketten farklı bir hareket veya varyasyon verebilir. Örneğin bütün sınıf büyük top kullanıyor ise belki O kişi için küçük top uygundur. Ya da hareketi topsuz vermek gerekebilir. Bu gibi durumlarda bazı üyeler biraz gurur yapabilmektedir. Yani “bütün sınıf hareketi topla yapıyor ben de yapabilirim” “Sanki ben beceremez miyim” gibi düşüncelerle eğitmenin uygun gördüğü değil de kendi tercih ettikleri şekilde devam etmek isteyebilmektedir. Bu durumda da sakatlık söz konusu olduğunda daha önceden uyarmış olan eğitmenin bir kabahati yoktur. Malesef bu gibi durumlarda kişi kendi kendini sakatlayabilmektedir.

Benim önerim;  Keyifli ve sağlıklı egzersiz yapabilmek için, derse focuslanmak, uyarıları dikkate almak, sınırlarınızı zorlamamak, bedeninizi tanımak, ağrılarınızı tanımak, ağrıları doğru tarif etmek, gurur yapmamak, utangaç olmamaktır. Size neyin iyi gelip gelmeyeceğini eğitmen bilir, ama hep söylerim bedeninizin içine girip sizin hissettiklerinizi hissedemez, dolayısıyla eğitmeni yaşadığınız hislerden haberdar etmek, talimatlarına uymak, eğitmenin gösterdiği yoldan bedeninizi tanımak ve sınırlarınızı bilmek size çok şey katacaktır. Daha da önemlisi güvenli pilates yapacak, fayda görecek ve sakatlanmayacaksınızdır.

Egzersiz öncesi ağır yemek yememek, dersin stretching ve rahatlama kısımlarını atlamamak da diğer üzerinde durulması gereken noktalardır.

Tüm bu sayılanlara dikkat edilince pilates harika sonuçlar verecektir. Hiç birimiz olimpiyatlara hazırlanmıyoruz, yanımızdaki ile rekabette değiliz, her birimizin egzersizden aldığı fayda kendinedir, pilates sırasında o 1 saat boyunca, kendimizi başka şeyler düşünmeden eğitmenin sesine ve bedenimizin uyarılarına bırakırsak, gurur yapmayıp bedenimiz için gereken varyasyonları kabul edersek her şey yolunda gidecektir.

BENZER YAZILAR İÇİN TIKLAYIN;

İYİ BİR PİLATES EĞİTMENİ HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİP OLMALIDIR?

DÜNYANIN EN İYİ EGZERSİZİ HANGİSİDİR?

PİLATES ON DERSTE SONUÇ VERİR Mİ?

MATWORK DERSLERİ Mİ? ÇOK SAKINCALI ?!?!!

PİLATES BİR FİZİK TEDAVİ YÖNTEMİ MİDİR?

Keyifli, sağlıklı, neşeli, pilatesli bir hafta dilerim.

Hayata ve kendinize focuslanın :)

ŞİRVAN DENİZCİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir