Pilates Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
16 Ocak 2012
B12 Vitaminin Önemi
13 Şubat 2012
Hepsini göster

Pirinç Topları Pilates Toplarına Karşı

Pilates Topu

SWISS BALL

Herkese merhaba,
Bildiğiniz gibi pilates denilince akla ilk  rengarenk ve boy boy sevimli toplar geliyor. Hatta pilates ülkemizde ilk popüler olmaya başladığında sadece toplarla yapılan bir egzersiz sistemi olduğu bile sanılıyordu. Günümüzde bir çok kişinin pilates topu olarak bildiği ancak orjinal adı swiss ball (isviçre topu) olan bu toplar, aslında ilk defa 1963 yılında  İtalyan plastik üreticisi Aquilino Casani tarafından geliştirilmiş ve yine 60’lı yıllarda Avrupalı fizyoterapistler tarafından çocuklarda ve yetişkinlerde nöro-gelişimsel ve ortopedik tedavilerde, ayrıca denge ve koordinasyon geliştirme gibi alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde  pek çok egzersiz sistemi bu topları programlarına dahil etmekte ve kullanmaktadır,pilates de bu egzersiz sistemlerinden biridir. Bu nedenle swiss ball;  Fitness topu,denge topu,egzersiz topu,cimnastik topu ve pilates topu gibi adlarla anılmaya başlamıştır. Pilates metodunun içinde de kullanılan  bu toplar çapları 35 ile 85 cm arasında değişen farklı ebatlarda üretilmiştir.

Sağlıklı ve güvenli egzersiz konusundaki titizliğimiz top ile yapılan tüm hareketler için de geçerliliğini korumaktadır. Swiss ball egzersizlerini üyelerimize, pilatese başladıkları ilk günlerden itibaren vermeyi tercih etmiyoruz. Özellikle topun üzerinde yapılan ve denge kurmayı zorlaştıran hareketler için üyelerimizin belirli bir vücut kontrolüne ve güce ulaşmalarını beklemekteyiz. Topun üzerinde yatarak ya da oturarak yapılan egzersizlerde denge sağlamaya çalışırken gösterilen çaba, hiç farkında olmadığımız ve çalıştırmadığımız kaslarımızı harekete geçirmenin yanısıra , topsuz yaptığımız egzersizlere oranla ekstra efor sarfetmemizi de sağlar. Bu yararlarının yanında tabi ki top egzersizlerinin bilinçli ve sabırlı şekilde uygulanmasının önemini kişinin güvenliği açısından tekrar etmek isteriz çünkü tüm zor egzersizlerde olduğu gibi swiss ball egzersizlerinde de belirli bir seviyeye gelmeden top ile hareketler yapmanın fayda yerine zarar getirmesini istememekteyiz.

Tüm bu ciddi açıklamalardan sonra gelelim bu haftanın komik ve eğlendirici konularına :) Bu hafta aşağıda hem swiss ball ile ilgili çok eğlenceli videoların linklerini paylaştık hem de blogumuzda bir ilki gerçekleştirip işi yemek tarifi vermeye kadar götürdük :)

Epey bir süredir,studyomuzun hababam sınıfı diye çağırdığım  19 00 grubu üyelerimiz başta olmak üzere tüm üyelerimden, basit ama keyifli bir yiyeceğin tarifini yazmam konusunda baskı görmekteyim :)))

Stüdyomuzun açılış partisinde tadına bakanların çok sevdiği ve benim hemen her özel gün ve davette special tarifim haline gelen pirinç toplarının tarifini vereceğim bu hafta blogumuzda. Her zaman deriz ya blogumuz bilgilendirdiği kadar eğlendiren ve pilates dışında da konulara yer veren bir yer aslında, ama doğrusunu isterseniz bu hafta bu yemek tarifini verirken yine de biraz çekiniyorum :)

Sonuçta bir taraftan her ay sevgili Hüyla Çağatay‘dan doğru beslenme ile ilgili yazılar yayımlıyoruz, diğer taraftan insanlara formda olmanın yollarını anlatmaya çalışıyoruz ama yemek tarifi vererek kendimizle de çelişen bir tablo sergileyeceğiz diye korkmuyor da değilim hani :)))

İşin esprisi bir tarafa beslenmesine özen gösteren egzersizi hayat biçimi yapmış olan her insanın ara sıra böyle kaçamaklara hakkı vardır diye konuyu bağlıyor ve sevgili Hülya Hanım’ın da bir kerelik affına sığınarak sizlere meşhur pirinç topları tarifimi veriyorum.

Herkese iyi haftalar, hayata ve kendinize Focus’lanın

Şirvan Denizci

 

Şirvan Hoca'nın baharatlı pirinç topları.

ŞİRVAN HOCA’NIN BAHARATLI PİRİNÇ TOPLARI

Malzeme: İki su bardağı pirinç,bir küçük çağ bardağı zeytinyağ,bir küçük soğan, bir küçük domates,yarım kahve fincanı kırmızı pul biber (acı sevmeyenler daha az koyabilir), yarım kahve fincanı nane,bir ya da iki yemek kaşığı salça.

Yapılışı: Pirinç dört su bardağı su ile yağ koymadan pilav gibi haşlanır ama lapa olmaması gerekiyor. Ayrı bir tencerede soğanlar küp küp doğranmış halde zeytinyağının içinde kavrulur, içine rendelenmiş domates, salça, nane ve pulbiber konur, çok az tuz ilave edilip hepsi karıştırılır. Daha sonra haşlanan pirinç bu karışımın içine dökülüp kıpkırmızı bir renk alana kadar pirince iyice yedirilir. Son olarak karışım sıcakken bir eldiven yardımıyla tencereden alınıp ceviz büyüklüğünde toplar haline getirilir. Geniş bir tabağa dizilip soğumaya bırakılır. İstenirse üzerlerine  kürdan saplanarak aperatif olarak da servis edilebilir.

Afiyet Olsun :)

 

Biz aşağıdaki videoları izlerken çok eğlendik ve sizinle de paylaşmak istedik.

– Bu sanatsal bir çalışma olmuş aynı zamanda :)

-Bu aşağıdaki videolar,pilates topları erkeklerin eline geçerse neler olurun kanıtı

 

-Rekor denemesi :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir