Classical Pilates Conference İstanbul
02 Haziran 2014
Doğada Yoga Ve Trekking Yaptık
30 Haziran 2014
Hepsini göster

Ralli Sporcusuyla Pilates Ve Herşeye Dair Röportaj

Pilates Berna AksoyMerhabalar,

Biliyorsunuz dönem dönem siz sevgili üyelerimizle röportajlar yapmaktayız. Birlikte pilates yaptığımız üyelerimizin ilginizi çekeceğini düşündüğümüz yanları, hobileri ve meslekleri üzerine onlarla röportaj yaparken aynı zamanda pilates ve yoga derslerinin onlara kattıklarını da konuşmadan geçmiyoruz bu söyleşilerde.

İşte yine herkesin çok ilgisini çekeceğini düşündüğüm çok cesur, güçlü, enerjik ve başarılı biriyle daha röportaj yaptık bu hafta. O’nunla tanışıklığımız boynunda yaşadığı ufak bir sorun nedeniyle yoga derslerimize katılmasıyla başladı, ama daha sonra birlikte çok verimli pilates dersleri de yapmaya başladık.  Çok başarılı bir ralli sporcusu olan Berna Aksoy ile ralliye nasıl başladığından tutun da, bu sporun zorluklarını, keyifli yanlarını,  vs. konuştuğumuz gibi pilates ve diğer tutkularından da söz etmeyi ihmal etmedik. (Oldukça özveri isteyen bu spor için sponsor desteği de şart. Bu sıralar bununla ilgili olarak biraz sıkıntı olduğu için Berna şu dönemde yarışmıyor) Aynı zamanda koyu bir Fenerbahçe tutkunu olan Berna’ya bizimle bu röportajı gerçekleştirdiği için çokkkk teşekkür ediyoruz :)

 

-Bize kendinden biraz bahsedebilir misin?

31.Mart.1980 İstanbul doğumluyum. 2002 Koç Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra, iş hayatına atıldım ve bu zamana kadar otomotiv, motosiklet, granit mermer ve lojistik sektörlerinde çalıştım. Çok küçük yaşlardan beri hep sporla iç içeydim. Basketbol, futbol, tenis ve motor sporlarıyla (ralli) uğraştım.

-Motor sporları oldukça keyifli ama bir o kadar da zorluklar içeriyor sanırım. Bu spora başlamaya nasıl karar verdiğini, katıldığın yarışmaları ve aldığın dereceleri de biraz anlatabilir misin?

Özellikle, bayanlar için fiziksel dayanıklılık anlamında zorluklar olabiliyor. Bunun üstesinden gelmek için de daha fazla spor yapıp kuvvetlenmeye çalışıyorum. Bu spora başlamam konusuna gelince ise, küçüklükten beri araba ve motosikletleri çok sevmemin ve babamın arabalara çok meraklı olmasının çok büyük rolü var diye düşünüyorum.

Bu sporla ilk tanışmam ise aile şirketimizin, bir ralli arabasına sponsor olmasıyla başlamıştır. İzleyici olarak bu yarışlara gitmeye başladım ve sonunda ben de yarışmak istediğime karar verdim. Tabi karar vermekle hemen olmuyor bazı şeyler.  Öncelikle, ailemin onayını almam gerekliydi ki, bu düşündüğümden çok daha zor oldu. Sonunda baktım izin çıkmayacak, ben de gizli bir şekilde, o zamanlarda (2003 senesi) mevcut olan Ralli kurslarına katılmaya başladım ve bu eğitimlerden biri olan Volkan Işık’la Ralliye İlk adım Semineri’nde başarılı olarak bir tırmanma yarısına girmeye hak kazandım. Ve motor sporları hayatım böylece başlamış oldu.

Aldığım dereceler:

2007 Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar İkinciliği

2007 İstanbul Ralli Şampiyonası Bayanlar ve A7 şampiyonluğu

2008 Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar İkinciliği

2013 Türkiye Ralli Şampiyonası ayağı ISOK Istanbul Rallisi Bayanlar birinciliği ve sınıf 8 ikinciliği

Ralli Berna AksoyRalliPilates ve Ralli

 

 

 

 

 

-Ailen ve yakınların desteği nasıldı bu sporu yapmaya karar verdiğinde?

Bunu farkında olmadan bir önceki  soruda cevapladım aslında ama biraz daha detay vermek isterim. Bahsettiğim gibi ilk baslarda annem ve babam destek vermediler. Hatta ben kupalarla eve geldiğimde annem ve babam pek ilgilenmezlerdi. Yüzlerinden sevindikleri belli oluyordu ama beni cesaretlendirmemek için konuyu çok açmıyorlardı. Öte yandan, arkadaşlarım ve ağabeyim bana destek çıktı bu konuda.

Zamanla, benim bu işi çok sevdiğimi ve başarılı olduğumu görünce, annem ve babam en büyük destekçim oldular. Hatta annem, bir yarışı izlemeye geldi ama o ilk ve son oldu, çünkü çok heyecanlandığını söyledi :) daha sonra internet üzerinden canlı olarak yarış sonuçlarını takip etti. Şampiyonluğu kıl payı kaçırdığımız 2008 senesinin son yarışında ise babam koltukların üzerinde zıplayarak sonucu beklemiş.  İyice alıştılar yani :)

 -Başarılı bir motor sporcusu nasıl bir süreçten geçer? Yani bu işin bir eğitim süreci vs. var mıdır? Nasıl bir yol izlemek gerek yarışmalara katılmak için?

Benim nasıl başladığımı anlatmam sanırım bu sorunuza cevap olacaktır.  Bu işi yapmayı kafaya koyduktan sonra, ilgili kişilerden ya da internet üzerinden bilgilere ulaşıp çeşitli Ralli kurslarına ve eğitimlerine katıldım. Bunlardan biri olan Volkan Işık’la Ralliye ilk adım eğitiminde başarılı olarak yarışmaya hak kazandım.

İlk yarışa girdikten sonra ve orda da başarılı denebilecek bir derece aldıktan sonra çevremdeki yarışçıların ve bu işte fikir sahibi olan arkadaşlar sayesinde, çeşitli yönlendirmeler sonucu devam ettim bu sporu yapmaya. İlk basta cebimden para harcadım. Maddi yönü oldukça yüksek bir spor olduğu için sponsora ihtiyaç duyuyorsunuz. 2 sene sponsor desteğiyle yarıştım. Bu arada yarışlara katılmak için Türkiye Otomobil Sporları Federasyonundan lisans çıkarmak zorundasınız.

Aynı zamanda bir co pilotunuzun olması gerekiyor.

 -Yarışlarda veya antrenmanlarda epey bir efor sarfediliyor, kalori yakılıyor bildiğim kadarıyla. Kondüsyon anlamında özel bir antrenman uyguluyor musun? Veya özel bir beslenme programın var mı? Yarışlardan önce kendini kampa alır mısın?

Hem fiziksel olarak hem de ruhen hazır olmanız gerekiyor. Bazı yarışlarda arabanın içi elli dereceleri buluyor ve bu koşullara karşı da savaşmanız gerekiyor. Spor, benim hayatımın içinde sürekli olduğu için, bu tempoya ayak uydurmak çok zor olmadı benim için. Ama yarış önceleri, çok daha fazla spor yapıyordum. Özellikle, daha fazla ağırlık çalışıyordum. Spor hocalarından aldığım programları uyguluyordum ve evet, beslenmeme dikkat ediyordum. Belirli fedakârlıkları yapmak zorundasınız. Çünkü rallide aynı zamanda, doğayla da mücadele ediyorsunuz, stres altında karar veriyorsunuz.

Bir de yarış süresince bol bol su içerdim, çünkü terlemeden dolayı çok sıvı kaybediyorsunuz.

Motor SporlarıBerna Aksoy Motor SporlarıRalli Yarışı

 

 

 

 

 

Yarışırken neler hissediyorsun, O anda neler oluyor, ne hissediyorsun?

Harika bir duygu ama bir o kadar da stresli.  Bir kere kanınıza girdi mi bu iş, kolay kolay vazgeçemiyorsunuz. Adrenalini yüksek bir spor.  Bazen çok yorulsam da, kupayla bitirdiğimiz yarışlarda özellikle, bütün yorgunluğumuzu ve yasadığımız zorlukları unutuyoruz. Ralli arabasının içinde olmak gerçekten mükemmel bir his.

– Bu sporda çok önemli dereceler ve başarılar elde etmiş bir sporcu olarak bu sporu ülkemizde ne düzeyde görüyorsun? Bir kadın olarak, kadınların bu spora olan ilgisi ve katılımını nasıl değerlendiriyorsun?

Maalesef olması gereken yerde değil bu spor ülkemizde. Benim yarışları izlediğim zamanlarda gerçekten çok kalabalık bir seyirci grubu vardı ve çok daha fazla ilgi görüyordu. Bunun yanında, ülkemizde, bayanların bu spora ilgisi yurtdışına göre daha fazla. Benim yarıştığım 2007 sezonunda 5 bayan ekip vardı. Bu da 10 bayan demek. Oldukça fazla dünya geneline göre.

-Şehir içinde araba kullanıyor musun? Pistlerin özgürlüğünden sonra İstanbul’un trafiği insanı epey bir rahatsız eder diye düşünüyorum :))

İstanbul trafiği çok rahatsız edici olsa da kullanıyorum. Ama genelde yürümeyi tercih ediyorum. Bu arada, ralliye başlamadan önce trafikte daha agresif araba kullanırken, şimdi çok daha emniyetli ve dikkatli araba kullandığımı söyleyebilirim.

-Senin bir de motorsiklet tutkun var sanıyorum. Bundan biraz bahsedebilir miyiz?

Evet. Büyük bir tutku hem de. 17 yasımdan beri İstanbul trafiğinde kullanıyorum. Scooterla başlayıp chopper tarza donduğum sonrasında ise racing motora kadar ilerleyen bir tutku :) Su anda bir scooterım ve racing motorum var. Racing motorun markası Ducati Senna 916. Benim için manevi önemi çok büyük. 1994 senesinde yarışta vefat eden ünlü F1 pilotu Ayrton Senna anısına dünyada sadece 250 adet üretilmiş bir motosiklet ve benimki 221. Büyük hayranıyım Senna’nın, o yüzden bu motosikleti çok seviyorum.

2005 senesinde bu motosikletle, Avrupa turu yaptım. Yunanistan, İtalya ve Avusturya. Muhteşem bir geziydi. Tahmin edersiniz ne kadar zor oldu izin almak aileden ama bir şekilde becerdim :) Babam, bir gün bana şöyle demişti: “ Korkuyorum, bir gün geleceksin ve baba, ben uçmak istiyorum diyeceksin” … Bir ara aklımdan geçmedi değil, uçuş kurslarına gidip, pilotluk eğitimi almayı :)

Şampiyon Fener bahçeMotorsikletRalli Şampiyonu

 

 

 

 

 

-Koyu bir Fenerbahçe tutkunu olduğunu biliyorum. Futbol ile de çok yakından ilgileniyorsun. Bir sohbetimizde epey  iyi bir düzeyde futbol oynadığını da anlatmıştın. Hem biraz bunu konuşmak hem de yarışlar dışında uğraştığın başka spor dalları varsa onları da sormak istiyorum sana.

Evet, koyu bir Fenerbahçeliyim ve Fenerbahçe Kongre üyesiyim. Saracoğlu’nda her maça giderim. Yarıştığım zamanlarda o kadar korkardım ki maç ve yarış zamanı çakışacak diye :) Futbolu çok seviyorum, izlemesini de oynamasını da. Çok küçük yaslardan beri, arkadaşlarımla oynarım. Hala haftada bir, halı sahada arkadaşlarım ve ağabeyimle oynuyoruz. İngiltere’de kaldığım bir dönem bayanlar takımına girmiştim. Bir kız ne kadar iyi oynayabilir ki demeyin. Bu konuda mütevazı olamayacağım, gerçekten iyi oynuyorum :)

Futbol dışında uğraştığım sporlar oldu. Basketbol takımındaydım lise ve üniversitede, tenis oynadım, su sporları, motor sporları, okçuluk bile yaptım. Ve son zamanlarda pilates yapmaya başladım.

-Her röportaj yaptığım kişiyle olduğu gibi konu yoga ve pilatese gelecek yine :) İlk olarak yoga ile başlayan tanışıklığımız şimdilerde pilates dersleri ile devam ediyor. Şu anda yarışmıyorsun ancak sence bu tarz egzersizlerin yaptığın spora katkıları nasıl?

Pilatese başladığımda, etkilerini bu kadar kısa zamanda göreceğimi beklemiyordum açıkçası. Kasların güçlenmesi ve esnemesi, koşarken veya futbol oynadığım zamanlarda bana çok büyük bir avantaj sağlıyor. Ayrıca nefesimi de büyük ölçüde düzenlediğini düşünüyorum. Bölgesel olarak da büyük farklılıklar gözlemliyorum. Karın, sırt, kol ve bacak kaslarını güçlendiriyor.

Tabi, hareketleri doğru yapmanın da, çok büyük önemi var. Sayende, hareketlerin hakkını veriyoruz :) Ayrıca şunu özellikle belirtmeliyim ki, ralli yaparken boyun fıtığı olmuştum ve ağrılarım çok fazlaydı. Ayrıca işim gereği bilgisayar karşısında fazla kalmaktan dolayı sırt ve boyun ağrılarım fazlalaşmıştı. Pilatese başladığımdan beri kendimi çok daha iyi hissediyorum. Bu ağrılarım neredeyse tamamen geçti.

-Son olarak hem pilatese hem de ralli sporuna  başlamak  isteyenlere ayrı ayrı önerilerin var mı?

Ralliye baslamak isteyenlere önerim;
Ralli kurslarına ve ileri sürüş tekniklerini öğreten kurslara gitmelerini ve baslangıç olarak düşük bütçeli yarışlara katılmalarını öneririm. Bazı kurslar, basarılı olunduğu takdirde, ücretsiz yarışma hakkı tanıyorlar. Bu gibi fırsatları degerlendirebilirler. Yarışları izlemeye gelip, yarışçılarla tanısıp, onlardan detaylı bilgi alabilirler.  İnternet üzerinden de çeşitli bilgilere ulaşabilirler.

Pilatese başlamak isteyenlere önerim ise daha fazla düşünmeden başlamaları :) Ama şunu unutmamalılar ki pilates kilo verdiren bir spor değil. Herhangi bir spor yapıyorsanız, buna yürüyüş de dâhil, yardımcı olarak kesinlikle Pilatesi öneririm. Başladığınızda farkı göreceksiniz. Her ders daha da güçlendiğinizi hissedeceksiniz.

Herkese Sevgiler

Benzer yazılar için tıklayınız;

Yüksek İrtifa Dağcısı Volkan Çakır’la Röportaj

Avrupa 8.si Yelken Sporcusuyla Röportaj

Sempatik Ve Başarılı Oyuncu İle Röportaj

Devlet Opera Ve Balesi Sanatçısı Ece Ertürk’le Röportaj

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir