Sık Sorulan Sorular

1Pilates neden çoğunlukla bayanların tercih ettiği bir egzersiz sistemi olarak bilinmektedir?
Pilates metodunun yaratıcısının bir erkek olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, aslında bunun yanlış bir kanı olduğunun da hemen altını çizmiş oluyoruz., Pilates son zamanlarda bayanlar tarafından tercih edilen bir sistem gibi görünse de, aslında erkeklerin de sıkça rağbet ettiği bir egzersiz türüdür. Kadın ve erkeğin anatomik yapıları çeşitli farklılıklara sahip olsa da, hem kadın hem de erkek için temel amaç; zayıf bölgelerin güçlendirilmesi, dayanıklı, sağlıklı, fit bir bedene ve doğru postüre ulaşmaktır. Pilates vücuttaki tüm kas gruplarını eşit derecede çalıştırıp güçlendirdiği için, günümüzde erkekler tarafından da ilgi görmektedir. Pilatesi bir kez deneyen erkek üyeler, göründüğünden daha zor ve etkili bir egzersiz türü olduğunu keşfetmektedirler.
2Pilates boy uzatır mı?
Pilates boy uzatmaz. Boy uzunluğu, kişinin genetik özellikleriyle doğru orantılıdır. Duruş bozuklukları, stres, kas yorgunluğu ve kuvvetsizliği gibi etkenler yerçekiminin de etkisiyle, omurganın zaman içinde doğal görünümünü kaybetmesine ve kişinin normalden daha kısa boylu gibi görünmesine sebep olur. Ancak pilates egzersizlerinin temelinde omurga ve kas sistemini kuvvetlendirmek ve doğru duruşa ulaşmak olduğundan, dışardan gelen yorumlar kişilerin boylarının uzadığı yönündedir. Aslında kişi pilatesle gerçek boyuna ve dik duruşuna geri dönmüş olur.
3Pilates kilo verdirir mi?
Pilates yağ yakımına yönelik bir egzersiz türü değildir. Kas sistemini kuvvetlendirmeye yönelik çalışıldığından deforme olan kasların toparlanmasıyla daha fit bir görünüm elde edildiği doğrudur. Metabolizmanın çalışmasındaki olumlu etkisi sayesinde uzun vadede kilo vermeyi hızlandırıcı bir yanı da bulunmaktadır. Ancak, kilo vermeyi amaçlayan kişilerin pilatese ek olarak egzersiz programlarını kardio çalışmaları ve doğru beslenme ile desteklemeleri önerilmektedir.
4Pilatesle kilo vermeden de ince görünmek mümkün müdür?
Pilates vücuttaki deforme olmuş tüm kas gruplarını uzatarak güçlendirdiğinden sıkı ve fit bir görünüm elde etmenizi sağlar. Özellikle kalça ve karın bölgesinde etkili şekilde sıkılaşmaya sebep olur. Kişi kilo kaybetmese dahi bir iki beden daha ince görünebilir.
5Kimler pilates yapabilir?
Pilates hemen hemen her yaş grubuna hitap eden bir egzersiz sistemidir. 'Herkes pilates yapabilir'. Ancak kişilerin daha önce yaşadıkları fiziksel problemler, vücut yapılarındaki farklılıklar göz önünde bulundurularak, hareketlerin kişiye göre modifiye edilip deneyimli bir eğitmen gözetiminde gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Örneğin; hamile veya bel-boyun problemi yaşayan bir üyeyle yapılacak olan pilates seansında, hareketlerin kişiye özel olarak değiştirilmesi ve uygulanması gerekmektedir. Omurilik, bel, boyun ve eklem rahatsızlıkları bulunan ya da belirli bir operasyon sonrasında nekahet döneminde olan kişilerin doktorlarına danıştıktan sonra pilates uygulamalarına katılmaları daha doğru olacaktır.