Hamile Pilatesi
Hamile Pilatesi Üyelerimizden Çifte Mutluluk
01 Haziran 2015
Anti Gravity Pilates
Air Pilates, Gyrokinesis ve Ballet Fusion
19 Temmuz 2015
Hepsini göster

Tatilde Pilates

Pilates ve Tatil
Pilates ve Tatil
Merhaba herkese,

Malum yaz geldi, hepimizi tatlı bir tatil heyecanı sardı. İzinler kullanılmaya, tatil planları yapılmaya başlandı. Eh tabi hal böyle olunca, pilates derslerini rafa kaldıranlar da epey fazla oluyor :) Zaten sporu ve egzersizi hayat biçimi yapmaktan çok, bir yerlere sokuşturmaya, hayatın arasına sıkıştırmaya yönelik bir toplum olduğumuz için, tatil döneminde de ilk vazgeçilen şeylerin başında spor yapmak geliyor. (Sevgili üyelerimiz ve blog takipçilerimiz hiç kırılıp gücenmesinler, bilindiği gibi konu egzersiz olunca ben biraz sert, biraz protest bir tavırla yazı yazarım genelde) Her zaman söylerim, egzersiz “lüks” diye tabir edilen bir konudur Türkiye’de. Bunu biraz olsun kırmak gerektiğini düşünüyorum.

Neyse lafı fazla uzatmayalım, tatil döneminde, burada Focus’da (veya gittiğiniz herhangi bir stüdyoda) bu zamana kadar edindiğiniz kazanımları kaybetmemek için bir kaç tüyo vermek istiyorum sizlere. Özellikle uzun zamandır pilates yapan üyelerimiz için konu biraz daha kolay aslında. Çünkü nadir de olsa hayat biçimi haline getirdikleri, trend olarak, dönemsel olarak değil de bedenlerindeki faydaları hissedip pilates yapmaktan vazgeçmeyen üyelerimiz oluyor. İşte bu yaklaşımdaki kişiler için tatil döneminde önerim, özellikle çok komplike olmayan core egzersizlerimizi tatilde de devam ettirmeleri. Burada yaptığımız gibi haftada2-3 gün 55 dakika yerine belki hergün 15-20 dakikalık  zaman ayırarak pilates derslerine ara verdikleri dönemi verimli geçirebilirler. Biraz karın, biraz kalça, biraz sırt-kol serpiştirerek günlük minik egzersiz serileri uygulayabilirsiniz.

Öğrendikleri teknik detayları vücutlarına oturtmuş olan kişiler genelde çok advance hareketler değil ama temel hareketlerden oluşan 15’er dakikalık günlük egzersizler ve bunun yanı sıra yüzme, yürüyüş, bisiklet gibi tatil aktiviteleri de yaparak tatillerini geçirebilirler. Bu hem onları pilatesin kazanımlarından uzaklaştırmayacak, hem de fit ve dinç hallerini korumalarına katkı sağlayacaktır.

Bir de tatil öncesi 2-3 ay önce egzersize başlamış olan (amaç bikini sezonuna hazırlık, ben onlara “mucize bekleyenler” ismi takmıştım daha önceki yazılarımda) Haziran ayı geldiği anda başladıkları pilates derslerini bırakıp hemen tatile koşan bir grup var ki aslında bedenlerini en çok hırpalayanlar da onlar oluyor. Bu şekilde ders yaptığımız bir kesim var evet açık konuşmak lazım. Ama yine daha önce de bahsettiğim gibi o kişiler de 2-3 ay içinde bedensel farkındalıkları artıp bu işten fayda gördüklerini hissedince, bu kez Eylül-Ekim gibi ilk kapımızı çalanlar oluyorlar. Bu da güzel bir kazanım aslında, yani bu işin aslında uzun süreli yapıldığında faydası olduğunu farkediyorlar bu da ayrı bir konu.

Yine de ilk 3 ay herşey yolunda giderken pat diye pilates derslerini bırakıp tatile giden üyeler için pek ev ödevi önermiyorum şahsen (özellikle ilk defa pilates yapanlar için bu dediğim çok önemli) Çünkü henüz beden kontrolleri, koordinasyonları, 6 ay-1 yıl gibi sürelerdir pilates yapan birine göre oldukça zayıf olacaktır. Yani kişilerin burada edindikleri güvenlik detayları, sakatlanmadan hangi kası nasıl çalıştırmak gerektiğini anlatan hareket serilerini ve duruşları tam olarak bedenlerine oturtmadan ev ödevi vermeyi doğru bulmuyorum. Bu durumdaki kişilere tatilden dönüp tekrar pilates derslerine başlayana kadar geçen zamanda önerim bol bol yüzmeleri olacaktır. Sahilde yalınayak kumda yürüyüş yapmak bacak kaslarımız için çok etkilidir, aynı şekilde su içinde yürümek, tempolu yüzme, yürüyüş, bisiklet gibi aktiviteler ile pilates kazanımlarınızı belli bir seviyede tutar, korursunuz. Tatil dönüşü pilatese tekrar başladığınızda çok ham hissetmezsiniz kendinizi.

Doğa yürüyüşleri, trekking açık havada yoga gibi çalışmalar da uygulayabilirsiniz. Yine pilates gibi uzun süreli yoga üyesi olan kişiler de sabahları sahilde veya bulundukları bölgede (orman, kamp vs) güne yoga ile başlayabilirler. Uzun süredir yoga yapan üyeler, eğitmenlerinin de önerilerini dinleyerek tatilde kendi kendilerine yoga pratiği yapabilirler.

Tabi bütün bu bahsettiğim egzersiz önerilerim için en doğru saatler sabah erken veya akşamüstü serinliğidir. Açık alanda egzersiz yapılacaksa kesinlikle öğle saatlerini tercih etmemelisiniz. Başta su olmak üzere bol bol sıvı tüketmeli ve egzersizleri abartmamalısınız. Dolu mideyle yüzme veya benzeri aktivitelerin yanı sıra, pilates ya da yoga uygulamalarını da yapmamalısınız. Akşamları yemek yeme saatlerinizi de çok geçe bırakmadığınız sürece hem keyifli bir tatil geçirebilir hem de egzersizinizi de ihmal etmemiş olursunuz.

Unutmayın egzersiz için bahane yoktur. Heryerde ve her zaman egzersiz için zaman ayırabilirsiniz. Yeter ki isteyin :)

Herkese keyifli tatiller diliyorum, tatilde de hayata ve kendinize Focus’lanın :))

Şirvan Denizci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir