TRX Suspension System

TRX Suspension System ilk olarak Amerikan donanmasında ortaya çıkmış bir egzersizdir türüdür. Deniz Kuvvetlerinde görevli olan Randy Hetrick'in, sınırlı ve dar alanlarda form tutabilmek için bir kemer kullanarak egzersiz yapmaya başladığı ve bu sistemi geliştirdiği bilinmektedir. R. Hetrick, kendi vücut ağırlığını kullanarak çalışırken, oldukça basit bir şekilde keşfetmiş olduğu bu antrenmanın, daha sonraları egzersiz alanında yepyeni bir çığır açacağını tahmin etmiş miydi bilinmez. Ancak şimdilerde TRX Suspension Training, fonksiyonel egzersizler alanında oldukça önemli bir yerde bulunuyor.

TRX Suspension SysDaha sonraları Fitness Anywhere tarafından geliştirilerek Amerika'dan tüm dünyaya yayılan sistem, pilates ve diğer benzeri egzersizlerle pek çok benzerlikler göstermektedir. Her iki sistemde de kişi kendi vücut ağırlığını kullanarak egzersiz yapmaktadır. Bazı hareketler ve isimleri bile pilates hareketleriyle benzerlikler göstermektedir ancak onları birbirinden ayıran en önemli özellik şu dur ki; Pilates uygulamaları sırasında yer çekiminin etkisi olabildiğince absorbe edilirken, TRX Suspension Training esnasında kişi direk yerçekimine karşı çalışmaktadır. Kişinin ihtiyacı olan tek şey kendi vücut ağırlığıdır.
Kendi ağırlığınızı kullanarak yerçekimine karşı çalışırken core bölgenizi güçlendirerek, kuvvet, dayanıklılık ve denge gibi konularda gelişmeye başlarsınız. TRX Suspension System, antrenmanlar sırasında size eğlenceli ve çok yönlü hareket imkanı sunduğundan, dersten aldığınız keyif de oldukça fazla olacaktır. Hareketler tıpkı pilateste olduğu gibi kişilere özel ayarlanabilmekte, başlangıç, orta ve ileri seviye dersler yapabilme olanağı sunmaktadırlar.

Fonksiyonel bir egzersiz olan TRX Suspension Training, askeri birliklerde, egzersiz stüdyolarında ve benzeri yerlerde kullanılmasının yanısıra, profesyonel ve amatör sporcuların da kendi antrenman programlarına dahil ettikleri bir egzersiz metodudur.
Son dönemde dünyanın pek çok yerindeki egzersiz tutkunları artık eskisi gibi ağırlıkların altına girerek eklemlere gereksiz yük bindiren, yüzeysel kasları gereğinden fazla şişiren ve hırpalayan tipte antrenmanlardan kaçınmaya, Trx, pilates ve benzeri fonksiyonel egzersizleri hayatlarına sokmaya başlamışlardır.

Bu bağlamda düşünürsek, bahsettiğimiz egzersizlerin son dönemin antrenman biçimlerinde reform yarattıklarını söyleyebiliriz.

Focus Studio'da TRX Suspension Training uygulamalarımız birebir özel dersler şeklinde uygulanabilmektedir. İsteğe bağlı olarak, iki kişilik, üç kişilik, dört kişilik veya beş kişilik özel dersler de yapılabilmektedir.