Erenköy Matwork Pilates
Pilates Yaparken Sakatlanmamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli
03 Kasım 2014
Bağdat Caddesi Pilates
Butik Pilates Stüdyoları ve Spor Salonları
08 Aralık 2014
Hepsini göster

TRX TRAİNİNG WORKSHOPUMUZDAN KESİTLER

Bağdat Caddesi TRX

Merhaba,

15 Kasım 2014 Cumartesi günü Ozan Hoca ile TRX Training workshopumuz vardı. Katılımcıların pek çoğu pilates üyelerimizdi fakat aynı zamanda dışarıdan da misafirlerimiz vardı. Amaç daha önce hiç trx dersi yapmamış olan kişilere dersimizi tanıtmak ve bilgi sahibi yapmaktı. Ozan Hoca bu tarz tanıtım derslerinde normalde olduğunda daha bir insaflı, şefkatli biri oluyor ama TRX’in “fıtratında” olsa gerek salondan yine ahhh, offff sesleri yükseliyor :))) Bu tarz workshop günlerinde benim en sevdiğim şey bu dersleri izlemek ve fotoğraf- çekmek oluyor ama o gün içeride hamile pilatesi dersinde olduğumdan yanlarında olamayıp, sesleri dinlemekle yetindim :) O güne ait fotoğraf ve videolarımızı sevgili üyemiz İzden Çınar çekti. Aynı zamanda Ozan Hoca’ya asistanlık eden İzden’e bu vesileyle teşekkürü borç bilirim.

Pilates dersleri, gerek matwork, gerekse reformer olsun çoğunlukla yerçekiminin etkisi absorbe edilerek yapılır. “Çoğunlukla” diyorum, çünkü bazı thera-band egzersizleri veya az da olsa ayakta durarak uygulanan bazı hareketler dışında genelde yer çekiminin etkisi yumuşatılır pilates derslerimizde. Ama TRX derslerinde durum böyle değil. Yani kişi egzersizler esnasında kendi vücut ağırlığını ve yerçekimini çok fazla kullanıyor açıkçası. Bu durum trx suspension system derslerini pilates derslerine oranla daha bir hardcore hala getirip daha bir zorlaştırıyor. Zorluk, vücut kontrolünün daha güç hale gelmesinden ve yerçekiminin etkisiyle mücadele etmekten kaynaklanıyor.

Dolayısıyla pilates (doktorunun da izniyle) kişinin  bel-boyun fıtığı ya da bir takım eklem ve kas problemlerinde çok işe yararken, TRX aynı sıkıntılardan müzdarip kişileri zorlayabiliyor.Bu sıkıntıları olan kişilerin, aniden TRX ‘e başlamaları bize göre çok uygun değil. Yani eğer bedenimizde bir takım sorunlar varsa ve bunun yanında bir de daha önceden düzenli egzersiz geçmişimiz yoksa, önce pilates ile güçlendikten sonra trx’e başlanmasını öneriyoruz.

Ancak hayatınızda ilk defa egzersiz yapacaksınızdır ama herhangi bir eklem kas rahatsızlığınız ya da geçirdiğiniz bir operasyon vs. yoktur, o zaman TRX derslerine direk başlayabilirsiniz. Çünkü bu egzersiz sisteminde de aynı pilates derslerinde olduğu gibi seviyeye yönelik varyasyonlar, modifiye edilebilen hareketler mevcuttur. Ozan Hoca üyelerinin seviyesine göre ayaklarını basacakları yerden, kollarını tutmaları gereken  açıya kadar her şeyi onlara anlatarak derslerini programlıyor, bu sayede ilk kez trx yapan biri de zaman içinde güçlenerek daha zor seviyelere de geçebiliyor.

TRX derslerinden sonra yaşanan hamlık ağrıları pilates geçmişiniz olsa da olmasa da epey bir ağır yaşanabiliyor :) TRX ‘in etkili hareketlerine Ozan Hoca’nın disiplini de eklenince bu ağrılar epey bir yoğun hissediliyor. Açıkçası bu bazen uzun süre pilates yapmış bir üyeyi şaşırtabiliyor “ben ham değildim, 2 senedir pilates yapıyordum neden yine de bu kadar kaslarım  ağrıdı-tutuldu?” ya da “Dün yürüyemedim, oturup kalkarken mahvoldum, daha önce yaptığım pilates hiç mi işe yaramadı?” gibi sorular alabiliyoruz. Başta da söylediğim gibi bu , TRX’ in fıtratında var :))) Aslında işin doğrusu şu ki; Ne tür egzersiz olursa olsun düzenli yaptığınız bir şeyin dışına çıkıp yeni bir tür denediğinizde bu hep olur. Kaslar her yeni sisteme yeni bir tepki verir ve şaşırırlar. O yüzden yaşananlar doğaldır ve bu yeni sisteme de alışınca her ders sonrası aynı ağrıları tekrar tekrar yaşamazsınız.

Bu workshop sonrası yeni kayıtlar aldık ve eski trx üyelerimizden de geri gelenler oldu, bu yıl yine trx gruplarımızın günleri ve saatleri aynı; Pazartesi-Çarşamba 21 00’de  iş çıkışı gelmek isteyenler için, Çarşamba 18 00 ve Cumartesi 12 00’ de daha esnak zamanları olanlar için derslerimiz var. Bu günlerden iki tanesini veya üç tanesini seçerek aylık 10 derslik üyeliğinizi yapabilir ya da pilates ve ikisini birlikte yapmak isterseniz, pilates üyeliğinizin yanında ayda 5 derslik trx (yarım paket) alarak egzersiz programınızı belirleyebilirsiniz. Derslerimiz başladı ve tüm eğlencesiyle devam etmekte, herkesi bekliyoruz.

Bu günlük  bu kadar, hayata ve kendinize Focus’lanın !

Herkese iyi haftalar dilerim

Şirvan Denizci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir