Yaz Aylarında Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

NEDEN YOGA
02 Temmuz 2013
Matwork Pilates Dersleri mi ? Çok Sakıncalı ?!?!!
01 Ağustos 2013
Hepsini göster

Yaz Aylarında Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Merhaba,

Özellikle bahar aylarının gelmesiyle birlikte bir çoğumuzda forma girmek, daha sağlıklı ve fit bir görüntüye sahip olmak gibi istekler, kışa oranla daha fazla ortaya çıkar. Herkeste yeni bir başlangıç yapma isteği uyanır. Dolayısıyla sağlıklı bir bedene kavuşmak için egzersiz ya da diyet yapmak ilk başvurulan yöntemler olur.Ancak egzersizin nasıl ve hangi koşullarda uygulandığı sağlığımız için çok ama çok önemli bir kriterdir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar doğabilmektedir.

Yazın egzersiz yapılacaksa saat seçimi çok önemli bir noktadır. Açık havada spor yapılacaksa bunun için sabah veya akşam saatlerinde, hava sıcaklığının çok artmadığı veya güneş ışınlarına direk maruz kalınmayan zaman dilimlerini seçmek gereklidir. Uzmanlar sabah 11 00- 16 00 arasında açıkhavada spor yapılmasını sakıncalı bulmaktadırlar. (Hatta bu saatlerde dışarıda olmak bile sakıncalıdır) Ayrıca yazın vücutta su kaybı çok daha fazla olduğundan sıvı alımının arttırılması da çok önemlidir.

Aslında yazın günün büyük kısmında sıcaklık yüksek olacağından olası problemleri minumum düzeye indirmek için kapalı egzersiz stüdyolarını tercih etmek ya da doğru saatlerde yüzme sporu ile ilgilienmek yaz sıcağından daha az etkilenmenizi sağlayacaktır. Kapalı stüdyolarda egzersiz yapmak, bir eğitmen gözetiminde olma avantajı sağladığından, sıcak hava veya diğer problemler için de önemlidir.

Yaz aylarında açık havada egzersiz yaparken bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da , güneş koruyucu krem kullanımıdır. Bir çok uzman yazın güneşin altında koruyucu kullanmadan egzersiz yapmanın sağlığı tehdit ettiği konusunda hemfikirdir. Buna dikkat edilmediğinde sporun yararlı etkileri bozulmakta ve sporcu,  güneşin tüm zararlı etkilerine karşı açık hedef olmaktadır.

Diyet programlarının mutlaka işinin uzmanı kişilerce hazırlanması ve yaz aylarında özellikle sıvı tüketimine çok dikkat edilerek hazırlanmış, sporculara ve egzersiz tutkunlarına göre hazırlanan özel diyet programları kullanılmalıdır. Diyet yapmak isteyenlerin de mutlaka bir beslenme uzmanına başvuru yapmaları çok önemlidir.

Focus Studio olarak, yazın güneşin etkilerinin daha az olduğu saatlerde bisiklet, yürüyüş, yüzme, koşu gibi egzersizlere devam etmenizi öneriyoruz. Ayrıca açık havada yapılacak pilates, yoga ve Gyrokinesis® egzersizlerinin de bol oksijen alımı ve doğa ile bütünleşme sağlayan yapıları nedeniyle çok faydalı olacağını düşünüyor ve sağlığınızı tehlikeye atmadan yaptığınız her türlü egzersizin size harika sonuçlarla geri dönmesini diliyoruz.

Bu yaz da hayata ve kendinize Focus’lanın.

Sevgiler

Şirvan Denizci

 


DAHA ÖNCE YAYIMLANAN BAZI BLOG YAZILARIMIZ;

EGZERSİZDE ÇIĞIR AÇAN TRX SUSPENSİON SYSTEM FOCUS STUDİO’DA

EVLİLİĞE ADIM ATAN ÜYELERİMİZE ÇOK ÖZEL JEST

PİLATESTEN ON DERSTE SONUÇ ALMAK MÜMKÜN MÜ?

ALETLİ PİLATES NEDİR?

PİRİNÇ TOPLARI, PİLATES TOPLARINA KARŞI :))

YASAL UYARI: Bu sitede kullanılan yazılı ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması yasaktır.
İzinsiz kullanımı halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına istinaden suç duyurusunda bulunulacaktır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir