Yenilikler
26 Mart 2012
Tırmanış Sporuyla İlgilenenlere Takviye Egzersiz Programı
04 Nisan 2012
Hepsini göster

Yoga’nın Faydaları

Yoga

Yoga; bizi her yanımızla geliştiren öğreti
Yoga, ilk olarak 10-15 bin yıl önce atalarımızın, meraklı ve araştırmacı bir zihniyet ile doğayı gözlemleri ile birlikte ortaya çıkmış. Çok eski zamanlardan bu yana yogiler, muniler, ilk çağ bilim adamları, eski ermişler doğayı izleyip durmuşlar. “Nereden geldik nereden geliyoruz” sorusuna yanıt ararken bitki ve hayvan alemindeki canlıların farklı yaşam şekillerini, davranış biçimlerini izlemiş ve sonra da bu belli duruş ve pozisyonları insan bedenine uyarlamışlar. Bu duruşların etki ve sonuçlarını da kendi bedenlerinde deneyimlemişler. Asıl amaçları, onlar gibi durarak veya davranarak, doğanın bu hayvanlara bahsetmiş olduğu bazı özel yetenek ve becerilere sahip olmaktı. Bu hareketler uzun bir zaman dilimi içinde evrimleşerek değişim geçirmiş ve bugünkü yoga pozisyonlarını oluşturmuşlardır. Bu duruş ve hareketler asana adı altında toplanır.
Yoga bu dünyada yaşayan herkes içindir. Sınıf, din, renk, ırk ayırımı olmaksızın, yoga yapabilmek herkesin hakkıdır. Birleşme ve bütünleşme anlamına gelen Yoga, bizi her yanımızla geliştirecek bütünsel bir öğretidir. Amaç hareketlerde meditatif hale gelebilmek ve içimizdeki çocuğu bulabilmektir.
Yoga duruşları ile salgı bezleri ve endokrin sistem aktive oluyor. Böylelikle vücuda doğru ve gerekli hormonlar salgılanıyor. Doğru çalışan hormonlar zihinsel eğilimleri aktive ediyor. Salgı bezleri iyi çalışınca tabiî ki, zihinsel eğilimler de pozitif ve yapıcı oluyor, bedenzihin dengesi kuruluyor. Yogayı uzun süre çalışmış kişilerin hayata neden ve nasıl bu kadar pozitif baktığını bu şekilde açıklayabiliriz.
Yoga bize ne yiyeceğimizi, nasıl yiyeceğimizi, zihnimizle ne tür düşünceler yansıtacağımızı ve bunun sonucunda da ne tür bedensel ifadelerin oluşacağını öğretir. Yoga, beynin kimyasını etkiler. Yoganın etkisi ile karamsarlık, depresyon, aşırı tedirginlik, aşırı kızgınlık gibi zihni etkisi altına alan ve yaşamı zehir eden duygular kontrol altına girerler.
Asanalar kemik ve kas sistemini güçlendirir. Bireyin fiziksel duruşunu düzenler ve daha iyi nefes alıp vermesini sağlar. Gerinme, bükülme, eğilme, tersine dönme gibi tüm temel hareketler bedenin ve zihnin gücünü, dayanıklılığını yeni baştan inşa eder, düzene sokar. Asanalar sadece omurgayı güçlendirmekle kalmaz, omurlara ve diğer kemiklere bağlı kasları güçlendirir ve iç organların da düzenli çalışmasını sağlar. En önemli içsel etkisi endokrin salgı bezleri üzerinedir. Bu bezlerin salgılarının sinir sistemi ve zihin üzerine oldukça önemli etkileri vardır. hareketleri yaparken hem zihnen hem bedenen yorulmak yerine tam tersine enerji toplarız.
Asanalar ile birçok hastalık iyileştirilebilir fakat asanaların amacı iyileştirme değildir. Bunun yerine hareketleri düzenli olarak yapıp hastalıkların oluşmasını önlemek gerekir. Fakat son yıllarda psikosomatik alanlar başta olmak üzere hastalıkları iyileştirme ve rehabilitasyon sürecinde tıp dünyası yogadan ciddi ölçüde faydalanmaktadır.
Yoga ile beden, zihin ve ruh üçgeninin dengesini oluşturarak fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklarımızı, yapay tatminsizliklerimizi yok ederiz. Huzur ve mutluluğun bizi sarmalayan dış çevreden değil, ancak içten, içimizden gelebileceğini öğreniriz.
Yazımda, çok değerli hocam Dada Acarya Hiranmayananda Avadhuta’nın “Yoga; “Sağlığın Yolu” adlı kitabından yararlandım. Bir sonraki yazımda Hatha Yoga’dan bahsedeceğim.
Focus Studio’da her Salı ve Perşembe sabahları güne Hatha Yoga ile başlıyoruz. Bedenini tanımak ve nefesin derinliklerine inmek isteyen herkesi bekliyoruz.

Özgür Turan

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir