Air Pilates
Air Pilates Workshopu
23 Mart 2015
Hamile Pilatesi Bağdat Caddesi
Hamile Pilatesi Nedir
28 Nisan 2015
Hepsini göster

YOGA,TRX,PİLATES VE SPORCULAR

Ozan Atasoy

Ozan AtasoyMerhaba,

Bu hafta özellikle sporcuları ilgilendiren bir yazı hazırladık sizlere yine. Benzer yazıları daha önce de hazırladık. Hatta daha önceki senelerde kaya tırmanışı sporcuları ile ilgli açtığımız özel pilates gruplarımız ve özel derslerimiz vardı. Yine hem özel hem de grup derslerimizde yüzücüleri, yelkencileri ve daha pek çok spor dalıyla amatör ya da profesyonel olarak ilgilenen sporcuları pilates ve benzeri takviye egzersizlerle yarışmalara veya ağır antrenmanlarına hazırladığımız oldu.

Geçirdiğimiz 4 yıl içinde stüdyomuz açıldığından beri egzersiz ve ekipman çeşitliliği olarak epey bir yol aldık. Yoga ve TRX Suspension Training derslerimize de pilates kadar saat ayırmaya başladık ders programlarımızın içinde. Daha önceden bizimle çalışan sporcular için pilates dersleri ile ilgili olarak oldukça fazla sayıda seansımız olmuştu. Ancak yoga ve TRX derslerimizin artmasıyla birlikte bu derslerin de sporcular için önemini vurgulamak istedik.

Biliyorsunuz benim de geçmişte epey bir zaman devam ettirdiğim tırmanış sporu stüdyo olarak oldukça sempati duyduğumuz bir alan. Ben yoğun iş tempom yüzünden burayı açtıktan sonra malesef devam ettiremedim ama Ozan Hoca bayrağı taşıyor :) özellikle  Boulder başta olmak üzere diğer dallardaki tırmanış faaliyetlerine devam ediyor. Açıkçası hala kaya tırmanışı yapan veya yüksek irtifa dağcılığı yapan diğer dostlarımızdan da pilates derslerine devam edenler oluyor ara sıra ancak ben herkesin dikkatini Yoga derslerimize ve TRX derslerimize çekmek istiyorum bu kez.

Yoga disiplini kesinlikle ağır sporlar yapan kişilerin hayatlarına almaları gereken bir uygulama. Gerek yıpranan kas ve eklemleri için,  gerekse mental açıdan tüm tırmanıcı arkadaşlarımızın yoga yapmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Ozan Hoca yarışmalara hazırlanırken kuvvet ve dayanıklılık ile ilgili ek antrenmanlarını TRX Suspension Training ile tamamlarken, esneme, gevşeme, belli eklemlerdeki kısıtlanma ve problemleri için de Yoga derslerini çalışma programına almıştı. Ne kadar çok fayda gördüğünü anlatmayacağım çünkü zaten kendisinin fiziksel görünüşündeki değişikliklerden ve yaptığı spora olumlu etkilerinden bu direk yansıyor.

TRX dersleri ile sporcular hem kondisyonel hem de kuvvet açısından oldukça hızlı yol alıyorlar. Yanına pilates veya yoga koyduklarında ise merkez kuvveti kullanmayı öğrenip vücutlarına yerleştiriyorlar, kaslarını uzatma ve eklemlerini açma gibi konularda da yoga devreye giriyor.

Aslında lafı uzatmadan en sevdiğim şeyi yapayım, sizlerle dünyadan ve bizim stüdyomuzdan örnek videolar paylaşarak bu yazdıklarımı direk izlemenizi sağlayayım. Böylelikle ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Hayata ve kendinize Focus’lanın

Sevgiler

Şirvan Denizci

DÜNYADAN ÖRNEKLER, TIRMANICILAR VE TRX

TIRMANICILAR VE YOGA

AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYIN, YOUTUBE KANALIMIZA GİDİN, PEK ÇOK VİDEOMUZUN ARASINDAN OZAN HOCA’NIN ADVANCED TRX VE TIRMANIŞ İÇİN TAKVİYE ANTRENMAN VİDEOLARINI BULUP İZLEYİN :)

https://www.youtube.com/user/Focusistanbul/videos

ESKİ YAZILARIMIZ İÇİN DE AŞAĞIDAKİ LİNKLERE GÖZ ATIN

TIRMANIŞ GRUBUNUN PİLATES DERSLERİ

YÜKSEK İRTİFA DAĞCISI VOLKAN ÇAKIR’LA RÖPORTAJ

AVRUPA 8.Sİ YELKEN SPORCUSUYLA RÖPORTAJ

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir