Zayıflama Tedavilerinde Fiziksel Aktivitenin Önemi

Cem Arasan ile Latin Dansları
11 Aralık 2011
Pilates Derslerinde Yeni Yıl Kampanyası
14 Aralık 2011
Hepsini göster

Zayıflama Tedavilerinde Fiziksel Aktivitenin Önemi

Pilates blogumuzda bu hafta Dyt. Hülya Çağatay‘ ın  bizim için hazırladığı egzersiz ve diyet ilişkisini konu alan yazısını sizlerle paylaşıyoruz”

Kilo vermek denilince aklımıza ilk gelen diyet yapmaktır. Fakat bir şeyi hepimiz atlarız, zayıflamak bir sistemler bütünüdür ve doğru alışkanlıklar kazanmadıkça kalıcı ve sağlıklı olamaz.

Diyet tedavileri esnasında kilo kaybının doğru ve sağlıklı olabilmesi için doğru kişiye doğru tedaviyi vermek gerekir, bunun için kişiye özel beslenme uygulamak gerekir. Kişiye özel beslenme tedavisi; kişinin beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı, cinsiyeti, yaşı ve çok önemli olan metabolik ve fiziksel özellikleri göz önüne alınarak yapılır. Unutmayın ki bir kişinin yaptığı diyeti diğer kişi asla yapamaz!

Diyet tedavisi ile belli bir ağırlık hedefi koyulur ve o ağırlığa ulaşana dek zayıflama diyeti yapılır ve beslenme alışkanlıkları oluşturulur. Fakat kilo vermek ve o kiloda sabit kalabilmek sadece yediğimiz içtiklerimize dikkat ederek olamaz, elbette doğru alışkanlıklar kazanmalıyız. Bunların başında gelen fiziksel aktivitedir. Kişi olması gereken ağırlığın çok üzerindeyse muhakkak haftada en az 3 gün 45 dk yürüyüş ile kombine edilen sağlıklı spor uygulamaları gereklidir.

Bunun yanısıra özellikle kadınlarda sıkça görülen bölgesel fazlalıklardan tek başına diyet tedavisi ile kurtulmak maalesef mümkün değildir. Vücudu şekillendiren, esneten ve bölgesel olarak uzman eşliğinde çalışılabilinecek aktivitelere ihtiyaç duyulur. Kasları çalıştırmak o bölgelerde kilo kaybının daha fazla olmasını sağlarken, esneklik ve sıkılaşma ile bölgesel olarak var olan sonradan kazandığımız yerleşmiş yağların yada deformasyonların azalmasını ve zamanla yok olmasını sağlayabilmektedir.

Yavaşlamış bir metabolizma mutlaka fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyar, kilo vermenin yavaş olduğu durumlarda diyet yapmak can sıkıcı olabilmektedir. Pes etmek yerine kilo kaybını artırıcı, incelmeye yardımcı sporları yaparak motivasyon artışı sağlanabilir.

Dyt. Hülya ÇAĞATAY

Beslenme ve Diyet Uzmanı

1 Comment

  1. nilüfer dedi ki:

    güzel diyet uzmanım çok doğru söylüyorsun diyet güzel gidiyor ahhh bide spor olsa daha güzel olacak senin yazıların ve konuşmaların bizi motife ediyor bu böyle biline ve açıklamalarına devam daha çok yazı yayınla cnm çok öpüyor başarılarının devamını diliyorummmm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir